Bratušeková končí, nebude místopředsedkyní Evropské komise

Petr Jemelka ČTK Petr Jemelka, ČTK
Aktualizováno 9. 10. 2014 16:14
Slovinská kandidátka rezignací reaguje na to, že ji po pondělním neúspěšném slyšení odmítly podpořit příslušné výbory Evropského parlamentu.
Alenka Bratušeková.
Alenka Bratušeková. | Foto: Reuters

Brusel - Slovinská kandidátka na post místopředsedkyně Evropské komise pro energetickou unii Alenka Bratušeková rezignovala.

Po krátkém váhání tak zareagovala na skutečnost, že ji po pondělním neúspěšném slyšení ve středu večer odmítly podpořit příslušné výbory Evropského parlamentu.

Slovinská expremiérka Bratušeková byla jediná z 27 budoucích komisařů a místopředsedů Komise, kterou výbory europarlamentu odmítly potvrdit. Kritizována byla nejen za malou znalost přiděleného portfolia, ale také za to, že se do Komise za Slovinsko v zásadě nominovala sama.

Novinářům to oznámil předseda Evropské komise Jean Claude-Juncker, který zároveň dodal, že si "velmi váží jejího rozhodnutí, které odráží její oddanost Evropské unii, Slovinsku a demokratickým procesům".

Bratušeková mu prý svým rozhodnutím pomáhá dořešit složení nové Komise, na němž pracuje společně s členskými zeměmi a europarlamentem.

Předseda rodící se Evropské komise ještě dodal, že je v této věci v těsném kontaktu se slovinským premiérem Mirem Cerarem i vedením europarlamentu.

Evropský parlament o Komisi hlasuje jako o celku. Letos by se tak mělo stát 22. října, aby se Junckerův tým mohl ujmout práce od počátku listopadu.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy