Sarajevo - Parlament Bosny a Hercegoviny schválil dlouho diskutovanou reformu policie. Bosna a Hercegovina bude mít v brzké budoucnosti jeden společný policejní sbor, bez ohledu na etnickou příslušnost.
Tuto reformu požadovala Evropská unie jako jednu z klíčových pro dohodu o přidružení, která je nezbytná pro další jednání o budoucím členství země v Unii. K podpisu dohody o přidružení mezi Unií a Bosnou pravděpodobně dojde do konce dubna.
Trvalo dva roky, než se politici v Bosně a Hercegovině na reformě dohodli, a to kvůli sporům muslimských Bosňáků a Srbů. Bosna je totiž i třináct let po válce rozdělenou zemí.
Politické uspořádání je v současné Bosně a Hercegovině nesmírně složité. Jde o konfederační stát rozdělený na muslimsko-chorvatskou federaci a Republiku Srbskou. Každý z federativních států má vlastní vládu a další orgány, navíc nad nimi stojí společná vláda Bosny a Hercegoviny.
Navíc k dalšímu napětí v Bosně došlo po únorovém vyhlášení nezávislosti Kosova na Srbsku, kdy také představitelé Republiky Srbské pohrozili vyhlášením samostatnosti.
Bosna a Hercegovina tedy nemůže počítat s přijetím do Evropské unie v nejbližších letech. Země musí přijmout řadu dalších reforem.
Čtěte také: