Bild: Tádžická vrchnost se projíždí v kradených autech

19. 12. 2013 19:25
Informaci listu potvrdila i mluvčí berlínské policie
Tádžický prezident Rachmon.
Tádžický prezident Rachmon. | Foto: Reuters

Berlín - Na nečekaném místě prý dohledala německá policie automobily ukradené v Německu a v Litvě a vyvezené do ciziny. Německý list Bild ve čtvrtek oznámil, že ve vozech se projíždějí osoby blízké rodině tádžického prezidenta Imomaliho Rachmona. Středoasijský Tádžikistán údajně na žádosti o právní pomoc při řešení kauzy nereaguje.

Podle Bildu jde asi o dvě stovky automobilů, které německá policie díky navigaci GPS našla až v Tádžikistánu. Informaci potvrdila mluvčí berlínské policie Lisa Janiová. Mimo jiné jde o 93 luxusních vozů BMW, které původně měly německé majitele.

Berlínský senátor Thomas Heilmann podle německého listu v dopisu z letošního května upozornil vedení německé diplomacie, že "většina vozů je v držení osob, které mají obchodní nebo rodinné svazky s tádžickým prezidentem". Tádžické velvyslanectví v Berlíně tvrzení označilo za zcela nepodložené. Pomluvy prý mají pošpinit dobrou pověst Tádžikistánu a jeho prezidenta.

Německé ministerstvo zahraničí si povolalo k pohovoru tádžického velvyslance, napsal Bild. Mluvčí ministerstva odmítl tuto informaci potvrdit. Uvedl jen, že německá strana s Tádžiky "diskutuje o spolupráci v boji proti organizovanému zločinu".

Tádžický vůdce Rachmon se drží u moci už bezmála třicet let. Někdejší šéf socialistického státního statku, otec devíti dětí, kontroluje exekutivu, média i soudy, podařilo se mu potlačit i vliv náboženských extremistů. Počátkem listopadu Rachmon s přehledem obhájil už potřetí svůj prezidentský mandát.

Západní státy již léta označují tádžický režim za nedemokratický a veškeré dosavadní volby za netransparentní a režimem zmanipulované. Země se řadí mezi nejzaostalejší asijské státy, téměř polovina z osmi milionů obyvatel žije pod hranicí bídy.