Bhuttovou doma přivítá milión lidí. Hrozí jí atentát

Martin Novák Martin Novák
17. 10. 2007 13:00
Politička se vrací do Pákistánu po 8 letech v exilu
Stoupenec Bhuttové míří vlakem do Karáčí, aby jí zítra stihl uvítat.
Stoupenec Bhuttové míří vlakem do Karáčí, aby jí zítra stihl uvítat. | Foto: Reuters

Dubaj/Karáčí - Pákistán zítra čeká rušný den. Po osmi letech nuceného exilu se domů vrací legendární a stále populární politička. Benazír Bhuttová.

Dohodla se s prezidentem Mušarafem, který jí nařídil emigrovat po vojenském převratu v roce 1999, na sdílení moci.

Šéfka Pákistánské lidové strany je považována za budoucí premiérku, o jejím vítězství v nadcházejících parlamentních volbách málokdo pochybuje.

Spasitelka Pákistánu?

Ve městech už visí obří bilboardy, na kterých je Bhuttová popisována jako spasitelka Pákistánu. Zítra přiletí z Dubaje do přístavního města Karáčí na pobřeží Indického oceánu.

Benazír Bhuttová má šanci stát se potřetí premiérkou. Volby už vyhrála v letech 1988 a 1993.
Benazír Bhuttová má šanci stát se potřetí premiérkou. Volby už vyhrála v letech 1988 a 1993. | Foto: Reuters

"Vše je připraveno. Já jsem připravena, lidé jsou připraveni. Postupuji podle plánu," řekla Bhuttová televizní stanici Sky News.

Očekává se, že jí na letišti a v ulicích uvítá milión lidí. Mnoho z nich se do Karáčí sjíždí ze všech koutů země. Policie a armáda budou v pohotovosti a nasadí do akce i detektory na odhalování bomb a zbraní.

Úřady tvrdí, že Bhuttové hrozí atentát, zorganizovaný islámskými fundamentalisty. Ti ji nemají rádi, přestože právě za jejího premiérského období v letech 1993 až 1996 Pákistán nejvíce podporoval fanatické hnutí Taliban v Afghánistánu.

Informace o hrozbě

"Informovali jsme paní Bhuttovou, že máme zprávy o hrozícím nebezpečí. Vyzvali jsme ji, aby cestu městem mezi davy jejích příznivců zkrátila. Pokud tak neučiní, říká si o problémy," citovala agentura AP Ghuláma Muhtaráma, ministra vnitra ve vládě provincie Sindh, do níž spadá Karáčí.

Sama Bhuttová prohlásila, že se o svůj život neobává a věří pákistánským bezpečnostním složkám.

V roce 1988 se stala vůbec první ženou, která se postavila do čela vlády islámské země. V pouhých pětatřiceti letech a navíc po vítězství v demokratických volbách.

S armádou má její rodina špatné zkušenosti. Její otec Zulfikar Alí Bhutto byl jako premiér zbaven vojáky moci v roce 1977 a o dva roky později oběšen.

Bénazír pak strávila hodně měsíců v domácím vězení i ve vazbě, za což zaplatila infekcí v uchu a následnými problémy se sluchem.

Kostlivci v Bénazířině skříni

Volby vyhrála už dvakrát, ale vždy byla odvolána prezidentem na popud armády. S poukazem na korupci.

Pákistánská média tvrdí, že zejména v polovině devadesátých let je řada věcí kolem Bénazír skutečně podezřelá. Zjistilo se, že vlastní obrovskou vilu s pozemky v Anglii v hrabství Surrey, jejíž vlastnictví nepřiznala.

Stejně jako účet, z něhož zaplatila například náhrdelník za 175 tisíc dolarů. Její manžel Asif Zardarí byl obviněn z braní úplatků za přidělování státních zakázek firmám.

Do Pákistánu už se v září pokusil vrátit její bývalý soupeř, expremiér Naváz Šaríf. Ale nepochodil.

Po několika hodinách strávených na letišti byl deportován nejbližším letadlem zpět do Saúdské Arábie. Myšlenek na návrat se ale podle svých slov nevzdal.

  

 

Právě se děje

Další zprávy