Grafika: Hradba smrti. Jak se utíkalo přes Berlínskou zeď

Tomáš Kunc Reuters ČTK Tomáš Kunc, Naďa Straková, Reuters, ČTK
7. 11. 2014 12:35
Přes německou železnou oponu se lidé snažili dostat i pomocí letadla, balonu či kanalizační sítě.

Litujeme, požadovaný obsah nelze ve vašem zařízení zobrazit.

Berlín - 9. listopadu roku 1989 kolem půlnoci začaly desetitisíce obyvatel východního Berlína proudit přes všechny přechody do Západního Berlína.

Pohraniční stráže už se je nesnažily zadržet a nečinně masivnímu exodu přihlížely. Lidé z východní i západní části Berlína následně začali bourat zeď, která město a jeho obyvatele rozdělovala po téměř tři desítky let. 

Samotná Berlínská zeď, která měřila přibližně 155 kilometrů, si vyžádala životy 138 osob.  

Kolik osob zemřelo na zhruba 1400 kilometrů dlouhé hranici mezi oběma německými státy, není dodnes jisté. Podle studie historiků z berlínské Svobodné univerzity lze doložit 1129 obětí.

Jiný výzkumný tým napočítal dokonce 1684 smrtelných případů. Mezi oběti počítal i příslušníky pohraniční stráže, kteří zemřeli při výkonu služby či v souvislosti s ní spáchali sebevraždu.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

před 1 hodinou

Proces o vydání Assange do USA přerušen, pokračovat bude v květnu

Po čtyřech dnech líčení dnes soud v Londýně přerušil ostře sledovaný proces kolem žádosti Spojených států o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Znovu se bude záležitostí zabývat od 18. května, informovala agentura AFP. Právníci se přou například o to, zda by Assangeova extradice porušovala příslušnou britsko-americkou dohodu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy