Grafika: Hradba smrti. Jak se utíkalo přes Berlínskou zeď

Tomáš Kunc Reuters ČTK Tomáš Kunc, Naďa Straková, Reuters, ČTK
7. 11. 2014 12:35
Přes německou železnou oponu se lidé snažili dostat i pomocí letadla, balonu či kanalizační sítě.

Litujeme, požadovaný obsah nelze ve vašem zařízení zobrazit.

Berlín - 9. listopadu roku 1989 kolem půlnoci začaly desetitisíce obyvatel východního Berlína proudit přes všechny přechody do Západního Berlína.

Pohraniční stráže už se je nesnažily zadržet a nečinně masivnímu exodu přihlížely. Lidé z východní i západní části Berlína následně začali bourat zeď, která město a jeho obyvatele rozdělovala po téměř tři desítky let. 

Samotná Berlínská zeď, která měřila přibližně 155 kilometrů, si vyžádala životy 138 osob.  

Kolik osob zemřelo na zhruba 1400 kilometrů dlouhé hranici mezi oběma německými státy, není dodnes jisté. Podle studie historiků z berlínské Svobodné univerzity lze doložit 1129 obětí.

Jiný výzkumný tým napočítal dokonce 1684 smrtelných případů. Mezi oběti počítal i příslušníky pohraniční stráže, kteří zemřeli při výkonu služby či v souvislosti s ní spáchali sebevraždu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Görgesová v Lucemburku neobhájila, Muchová si zahraje Elite Trophy

Lotyšská tenistka Jelena Ostapenková překazila Julii Görgesové obhajobu titulu v Lucemburku. Ve finále porazila druhou nasazenou Němku 6:4, 6:1 a vyhrála turnaj WTA po dvou letech. Dvaadvacetiletá vítězka předloňského Roland Garros získala třetí titul v kariéře.

Nezdar Görgesové znamená, že Karolína Muchová má jistou účast na WTA Elite Trophy v čínské Ču-chaji příští týden. Na takzvaný malý Turnaj mistryň české tenistce pomohlo i odhlášení řady hráček. Muchová začínala sezonu na 145. místě světového žebříčku, po semifinálové účasti v Moskvě se poprvé posune do první třicítky.

Görgesová měla šanci jako první tenistka v této sezoně na druhou úspěšnou obhajobu, ale na rozdíl od lednového turnaje v Aucklandu ve finále neuspěla. První set souboje bývalých hráček Top Ten rozhodl jediný brejk, ve druhém Němka přišla o podání hned třikrát. Ostapenková, která do turnaje vstoupila jako 63. hráčka žebříčku, nečelila ve finále jedinému brejkbolu.

Další zprávy