Belgičtí gayové se mohou brát v kostele

man, čtk
1. 6. 2006 8:31
Brusel - Belgičtí homosexuálové jsou první v Evropě, kteří mají možnost uzavřít sňatek i v kostele.

Tuto možnost jim dopřeje svatostánek ve městě Gent. Oddávající kněz Johan Maertens samozřejmě nemá svolení Vatikánu ani hlavních protestantských církví.

"Je třeba vědět, že kněz Maertens není římskokatolickým duchovním, ale patří k velmi okrajové církvi vytvořené více než před stoletím, která neuznává papeže a povoluje kléru sňatky," vysvětlil v listu La Derniere Heure mluvčí katolických biskupů Éric De Beukelaere.

Gentský kostel sice většinou slouží protestantským bohoslužbám, ale pronajmout si ho mohou i jiné náboženské obce jako ta Maertensova. Tu vytvořili duchovní, vyobcovaní z katolické církve poté, co se oženili.

Infobox

GAYOVÉ A EVROPA

 

Kde jsou povoleny svatby a adopce dětí

  • Nizozemsko, Belgie

Kde jsou povoleny svatby

  • Velká Británie

Kde je povoleno registrované partnerství

  • ČR, Německo, Francie, Španělsko, Švédsko, Norsko, Dánsko, Finsko

 

 

"Náš kostel je pro homosexuály, bisexuály, transsexuály i heterosexuály," ujišťuje farář Johan Maertens.

Belgický zákon umožňuje uzavřít homosexuální manželství i cizincům, pokud alespoň jeden z nich má v království trvalý pobyt. V jejich vlasti však sňatek nemusí být uznán. 

Belgie se po Nizozemsku stala druhou evropskou zemí, která gayům a lesbám povolila nejen registrované partnerství, ale i sňatky, postavené na roveň heterosexuálním manželstvím. Pak parlament přijal zákon, umožňující párům stejného pohlaví, aby děti osvojily.

První homosexuální svatba se v Belgii odehrála 10. června 2003.  

Ve Velké Británii byl mezi prvními, kdo využil po schválení příslušného zákona možnost vstoupit do manželského svazku s osobou stejného pohlaví, zpěvák Elton John.

Svoji svatbu nyní v České republice chystají kromě jiných také zpěvák Pavel Vítek a producent Janis Sidovský. Na Karlštejn pozvali na obřad i premiéra Jiřího Paroubka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy