Belgičtí gayové se mohou brát v kostele

man, čtk
1. 6. 2006 8:31
Brusel - Belgičtí homosexuálové jsou první v Evropě, kteří mají možnost uzavřít sňatek i v kostele.

Tuto možnost jim dopřeje svatostánek ve městě Gent. Oddávající kněz Johan Maertens samozřejmě nemá svolení Vatikánu ani hlavních protestantských církví.

"Je třeba vědět, že kněz Maertens není římskokatolickým duchovním, ale patří k velmi okrajové církvi vytvořené více než před stoletím, která neuznává papeže a povoluje kléru sňatky," vysvětlil v listu La Derniere Heure mluvčí katolických biskupů Éric De Beukelaere.

Gentský kostel sice většinou slouží protestantským bohoslužbám, ale pronajmout si ho mohou i jiné náboženské obce jako ta Maertensova. Tu vytvořili duchovní, vyobcovaní z katolické církve poté, co se oženili.

Infobox

GAYOVÉ A EVROPA

 

Kde jsou povoleny svatby a adopce dětí

  • Nizozemsko, Belgie

Kde jsou povoleny svatby

  • Velká Británie

Kde je povoleno registrované partnerství

  • ČR, Německo, Francie, Španělsko, Švédsko, Norsko, Dánsko, Finsko

 

 

"Náš kostel je pro homosexuály, bisexuály, transsexuály i heterosexuály," ujišťuje farář Johan Maertens.

Belgický zákon umožňuje uzavřít homosexuální manželství i cizincům, pokud alespoň jeden z nich má v království trvalý pobyt. V jejich vlasti však sňatek nemusí být uznán. 

Belgie se po Nizozemsku stala druhou evropskou zemí, která gayům a lesbám povolila nejen registrované partnerství, ale i sňatky, postavené na roveň heterosexuálním manželstvím. Pak parlament přijal zákon, umožňující párům stejného pohlaví, aby děti osvojily.

První homosexuální svatba se v Belgii odehrála 10. června 2003.  

Ve Velké Británii byl mezi prvními, kdo využil po schválení příslušného zákona možnost vstoupit do manželského svazku s osobou stejného pohlaví, zpěvák Elton John.

Svoji svatbu nyní v České republice chystají kromě jiných také zpěvák Pavel Vítek a producent Janis Sidovský. Na Karlštejn pozvali na obřad i premiéra Jiřího Paroubka.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy