Baskicko opět vře. Kvůli Iňakimu

Jan Pergler
26. 10. 2006 0:00
Bilbao- Atmosféra v severošpanělské provincii Baskicko v posledních dnech zhoustla.
Foto: Jaroslav Jiřička

V předminulém týdnu explodovala před železniční stanicí ve městě Barakaldo nedaleko Bilbaa podomácku vyrobená nálož. V San Sebastiánu zase házeli neznámí útočníci zápalné lahve na budovu velitelství španělského vojenského námořnictva. Přestože ani v jednom případě nebyl nikdo zraněn, atmosféra je podle místních komentátorů nejdusnější za posledních šest měsíců.

Foto: Tomáš Daněk

V celém regionu se navíc množí protestní demonstrace. Čas od času na některé z nich vystoupí muži v černých kuklách přes obličej s prohlášením, že boj za nezávislost Baskicka se zbraní v ruce ještě definitivně neskončil. Většinový názor baskické populace je sice proti násilným akcím teroristické organizace ETA, ale zakuklenci mají v Baskicku stále velký vliv.

Proč právě teď?

To, že je Baskicko výbušný region, není žádná novinka. Ale proč narůstá počet těchto "drobných" incidentů v době, kdy si většina baskické i španělské populace zvykla, že zavládl klid zbraní, kdy ekonomika v tomto průmyslovém kraji na rozdíl od ostatních španělských regionů roste a kdy se rozjíždí další kolo jednání o větší autonomii Baskicka?

Znak ETA
Znak ETA | Foto: Aktuálně.cz

Podle všeho za to může nespokojenost Basků s tím, jak španělské úřady zacházejí s vězněnými členy teroristické organizace ETA. O řadě z nich si totiž obyčejní Baskové myslí, že k nálepce "terorista" přišli bez jasných důkazů nebo jen proto, že mají styky s etarristy (oficiální výraz pro členy organizace ETA).

Dnes Oňati, zítra San Sebastian

"Ve vězení je mnoho lidí, kteří se úřadům znelíbili, aniž by měli co společného s ETA. Samozřejmě, že je tam i mnoho teroristů, co mají na svědomí ty nejhorší věci. Ale o ty nám nejde, ti ať ve vězení shnijou," říká Xabier Olalde v jednom z barů ve městečku Oňati v samém centru baskické provincie.

V tu chvíli kolem nálevny, které dominuje irská vlajka (Irská republika je pro mnohé Basky vzor, jak lze úspěšně v moderní době přejít od tvrdé závislosti na evropské mocnosti k prosperujícímu a nezávislému státu),  prochází asi stohlavý dav demonstrantů s obřím transparentem. 

Nápis "Amnistia eta Askatasuna" (Amnestii a svobodu) i samotný pochod ulicemi horského městečka Oňati o kus dál pozoruje zhruba dvacítka po zuby ozbrojených policistů ze speciálního komanda.

Obě znepřátelené skupinky se sice k sobě dostanou na pět metrů, ale k žádnému střetu tentokrát nedojde. Čelo manifestantů se otočí k policistům zády a obě skupinky se od sebe zase pomalu vzdálí.

Demonstranti dál provolávají hesla v baskičtině, policisté si jeden po druhém sundavají plexisklové štíty, aby se v horkém odpoledni trochu osvěžili. "Vítejte v Belfastu," komentuje venkovní scénku Xabierův barový soused.

Foto: Jaroslav Jiřička

Dneska byla demonstrace v Oňati, zítra bude třeba v San Sebastianu nebo Oirtzunu. V dnešním Baskicku ovládly ulice transparenty, baskické vlajky a stovky zdejších obyvatel. 

V hlavní roli Iňaki

Podle všeho k současné eskalaci přispěla kauza vězněného etarristy José Ignácio de Juana Chaose, který více než šedesát dní hladověl ve španělském vězení. Španělské úřady jej nyní převezly na madridskou kliniku Doce de Octubre.

De Juana, kterého v Baskicku zná každý pod jeho baskickým jménem Iňaki, začal držet hladovku ve věznici Algeciraz nedaleko Cádizu 8. srpna. Po třiašedesáti dnech hladovění musel být ve vážném zdravotním stavu převezen do vězeňské nemocnice a udržován při životě pomocí umělé výživy. Nyní je podle oficiálních úřadů mimo nebezpečí života.

Iňaki de Juana Chaos
Iňaki de Juana Chaos | Foto: Aktuálně.cz

Právě obava o de Juanův život může být rozbuškou v už tak přetopeném kotli, jakým Baskicko je. "Iňaki nezemřel jenom proto, že ho Madrid potřebuje živého," říká Olalde - hospodu, ve kterém popíjí svého guinnesse, čerstvě zaplavily plakáty s fotkou Iňakiho s požadavkem na jeho amnestii.

Madrid však de Juanu z vězení pustit nehodlá. V pátek 27. října by měl předstoupit opět před soudní tribunál.

Naposledy byl odsouzen v říjnu 2004 k osmnácti letům vězení za propagaci a blízké styky s teroristickou organizací ETA (Euzkadi ta Askatasuna - Baskicko a svoboda). Důvodem byly dva otevřené dopisy v baskických novinách Gara, ve kterých podle španělské justice nabádal k teroristickým akcím.

Nyní státní žalobce navrhuje de Juanovi za stejný zločin podstatně větší trest - podle něj by měl strávit ve vězení dalších 96 let. Kromě dvou článků v baskických novinách viní španělské soudy Iňakiho z členství v komandu ETA pod názvem "Madrid", které mělo v osmdesátých letech zavraždit na 25 osob. 

 

Právě se děje

Další zprávy