Babiš zkritizoval vícerychlostní Evropu. Unie se nesmí rozdělit na malé kluby, řekl

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 18. 5. 2018 13:13
Český premiér Andrej Babiš promluvil se svým slovenským protějškem Peterem Pellegrinim na významné konferenci Globsec v Bratislavě.
Český premiér v demisi Andrej Babiš na mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec.
Český premiér v demisi Andrej Babiš na mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec. | Foto: ČTK

Bratislava - Český premiér Andrej Babiš zkritizoval takzvanou dvourychlostní Evropskou unii. Na konferenci Globsec v Bratislavě se vyslovil i pro to, aby se debaty o budoucnosti unie účastnily všechny státy. Bez ohledu na to, zda se zapojily do jednotlivých projektů užší spolupráce.

"Všechny členské státy by měly být u všech diskusí a mít právo se připojit později," řekl Babiš.

"Mně se koncept dvourychlostní Evropy, která a priori rozděluje Evropu do dvou kategorií, vůbec nelíbí. Pokud máme přijmout koncept vícerychlostní Evropy, tak pouze tehdy, kdy to nerozdělí Evropu na malé kluby," dodal předseda české vlády.

Podle něj byl evropský kontinent navzdory společným dějinám vždy plný rozdílů a odlišností. "Když hovoříme o společné budoucnosti, tyto odlišnosti se samozřejmě projeví. Je zřejmé a není žádným překvapením, že cestou ke společnému cíli každý řešíme i své vlastní zájmy. Tento fenomén je neodmyslitelnou součástí evropské integrace," řekl Babiš.

Dodal, že vícerychlostní Evropa nesmí narušit fungování jednotného trhu, byť zopakoval, že nerozumí, "co je to vícerychlostní Evropa a jak se to měří".

"My nejsme v eurozóně a myslíme si, že eurozóna potřebuje reformu. V této chvíli ani nemůže být důvod říkat, že ti, kteří jsou v eurozóně, mají lepší rychlost, protože nemají," řekl.

Babiš v projevu také ocenil spolupráci čtyř evropských zemí v rámci uskupení takzvané visegrádské čtyřky (V4), do které vedle České republiky patří i Maďarsko, Polsko a Slovensko. "Některé členské státy stále nepochopily, jak je pro nás důležitá ilegální migrace, nesmyslné kvóty. To, že někdo chce rozhodovat o tom, kdo u nás bude pracovat a žít, je absolutně nepřijatelné. Evropa v migraci zaspala," řekl Babiš.

Za priority označil také otázku migrace a příštího rozpočtového rámce EU. "Je důležité bránit náš kontinent a řešit ilegální migraci mimo kontinent," uvedl Babiš. Rozhodující slovo v EU mají mít podle něj členské státy, nikoliv Evropská komise.

Babiš novinářům později řekl, že velké státy mají "velké slovo" a že "máme zpolitizovanou Evropskou komisi". Vyjádřil přesvědčení, že po příštích evropských volbách bude komise spíše servisní institucí pro členské země.

Evropa podle Babiše musí bojovat za volný pohyb zboží, osob, služeb a kapitálu, čehož zatím nebylo dosaženo. "Eurozóna není podstatná, podstatná je Evropská unie, kde máme problém na západním Balkáně. Měli bychom usilovat, aby státy udělaly reformy a aby poté vstoupily do Evropské unie. Pokud nevstoupí, tak tam čeká Čína, Rusko, Saúdská Arábie a další," řekl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy