Babiš zkritizoval vícerychlostní Evropu. Unie se nesmí rozdělit na malé kluby, řekl

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 18. 5. 2018 13:13
Český premiér Andrej Babiš promluvil se svým slovenským protějškem Peterem Pellegrinim na významné konferenci Globsec v Bratislavě.
Český premiér v demisi Andrej Babiš na mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec.
Český premiér v demisi Andrej Babiš na mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec. | Foto: ČTK

Bratislava - Český premiér Andrej Babiš zkritizoval takzvanou dvourychlostní Evropskou unii. Na konferenci Globsec v Bratislavě se vyslovil i pro to, aby se debaty o budoucnosti unie účastnily všechny státy. Bez ohledu na to, zda se zapojily do jednotlivých projektů užší spolupráce.

"Všechny členské státy by měly být u všech diskusí a mít právo se připojit později," řekl Babiš.

"Mně se koncept dvourychlostní Evropy, která a priori rozděluje Evropu do dvou kategorií, vůbec nelíbí. Pokud máme přijmout koncept vícerychlostní Evropy, tak pouze tehdy, kdy to nerozdělí Evropu na malé kluby," dodal předseda české vlády.

Podle něj byl evropský kontinent navzdory společným dějinám vždy plný rozdílů a odlišností. "Když hovoříme o společné budoucnosti, tyto odlišnosti se samozřejmě projeví. Je zřejmé a není žádným překvapením, že cestou ke společnému cíli každý řešíme i své vlastní zájmy. Tento fenomén je neodmyslitelnou součástí evropské integrace," řekl Babiš.

Dodal, že vícerychlostní Evropa nesmí narušit fungování jednotného trhu, byť zopakoval, že nerozumí, "co je to vícerychlostní Evropa a jak se to měří".

"My nejsme v eurozóně a myslíme si, že eurozóna potřebuje reformu. V této chvíli ani nemůže být důvod říkat, že ti, kteří jsou v eurozóně, mají lepší rychlost, protože nemají," řekl.

Babiš v projevu také ocenil spolupráci čtyř evropských zemí v rámci uskupení takzvané visegrádské čtyřky (V4), do které vedle České republiky patří i Maďarsko, Polsko a Slovensko. "Některé členské státy stále nepochopily, jak je pro nás důležitá ilegální migrace, nesmyslné kvóty. To, že někdo chce rozhodovat o tom, kdo u nás bude pracovat a žít, je absolutně nepřijatelné. Evropa v migraci zaspala," řekl Babiš.

Za priority označil také otázku migrace a příštího rozpočtového rámce EU. "Je důležité bránit náš kontinent a řešit ilegální migraci mimo kontinent," uvedl Babiš. Rozhodující slovo v EU mají mít podle něj členské státy, nikoliv Evropská komise.

Babiš novinářům později řekl, že velké státy mají "velké slovo" a že "máme zpolitizovanou Evropskou komisi". Vyjádřil přesvědčení, že po příštích evropských volbách bude komise spíše servisní institucí pro členské země.

Evropa podle Babiše musí bojovat za volný pohyb zboží, osob, služeb a kapitálu, čehož zatím nebylo dosaženo. "Eurozóna není podstatná, podstatná je Evropská unie, kde máme problém na západním Balkáně. Měli bychom usilovat, aby státy udělaly reformy a aby poté vstoupily do Evropské unie. Pokud nevstoupí, tak tam čeká Čína, Rusko, Saúdská Arábie a další," řekl.

 

Právě se děje

před 33 minutami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy