Melbourne – Nebývalá bouře se prohnala v pondělí večer nad australským Melbourne. Způsobila pohotovost ve všech místních zdravotnických zařízeních. Lékaři ale neošetřovali zranění, ve všech případech museli léčit astma.
Telefony na ambulancích zvonily skoro nepřetržitě a v nemocnicích se tvořily fronty lidí s dýchacími problémy, píše zpravodajský server BBC s odvoláním na místní média.
Na pomoc postiženým bylo v Melbourne nasazeno 60 rezervních sanitek. Do pohotovosti se museli zapojit i hasiči a policie.
Po půl hodině čekání smrt
Veřejné nemocnice nestíhaly přijímat pacienty a otevřít se musely i ty soukromé. I přesto jeden pacient zemřel – po půlhodině strávené v čekárně, těsně před ošetřením. Australská média informovala taky o další oběti spojené s pondělní bouří.
Příčinou nečekaných problémů byly pyly žita, které silný vítr rozfoukal do vzduchu a lidé je vdechovali.
Déšť doprovázející bouřku způsobil, že se pyl rozložil na ještě menší částice. Ty pak snadno pronikaly do plic a působily astmatické záchvaty i u lidí, kteří nikdy předtím astmatem netrpěli.
Jaro nebezpečné pro alergiky
Austrálie prožívá poměrně vlhké a deštivé jaro, které má velmi nepříznivý vliv na alergiky a lidi trpící astmatem. V pondělí večer převyšoval počet pylových částic ve vzduchu víc než dvojnásobně hranici, která je obvykle považována za vysokou.
Žito je navíc velmi rozšířený alergen. Odhaduje se, že s ním má potíže na 80 procent alergiků v Austrálii.