Astronauti se budou moci z ISS dívat na Zemi oknem

Zahraničí Zahraničí
12. 2. 2010 17:00
V modulu Tranquility bude WC, posilovna, generátor kyslíku, přístroje na čištění vzduchu a recyklaci vody
Foto: Reuters

Washington - Raketoplán Endeavour se ve středu spojil na oběžné dráze s Mezinárodní kosmickou stanicí ISS.

V pátek vystoupili astronauti Robert Behnken a Nicholas Patrick do kosmického prostoru s cílem upevnit k ISS spojovací uzel zvaný Tranquility.

Pro připevnění Tranquility budou muset astronauti vystoupit do volného prostoru celkem třikrát. Nejdříve sejmou kryty ze spojovacího mechanismu modulu Unity, kam má být Tranquility nainstalován, poté budou asistovat u robotického vyzvednutí modulu z nákladového prostoru raketoplánu Endeavour a jeho automatické instalaci na místo určení.

Dále bude nutné provést instalaci kabeláže mezi moduly Unity a nově nainstalovaným uzlem. Vnitřní prostory modulu Tranquility budou definitivně připojeny k obytnému prostoru stanice v noci z pátku na sobotu.

Rozšíření o sedm metrů dlouhou kabinu je posledním velkým rozšířením orbitálního komplexu, jehož budování začalo v roce 1998. Tranquility umožní podle NASA astronautům, kteří tráví ve vesmíru šest měsíců, výrazně pohodlnější život.

Foto: Reuters

K dispozici budou mít kromě toalety a posilovacích strojů i generátor kyslíku, přístroje na čištění vzduchu a recyklaci vody. Tranquility bude disponovat navíc vyhlídkou s názvem Cupola.

Ta díky devíti oknům umožní úžasný výhled zpět na Zemi a do vesmíru. Jedno z oken je dokonce největší, jaké kdy člověk ve vesmíru instaloval - jeho průměr činí téměř osmdesát centimetrů. V současnosti se astronauti dívají ven šesti malými okénky.

Modul Tranquility nese jméno po místě prvního přistání amerických astronautů na Měsíci v roce 1969 a váží osmnáct tun. Jeho cena se pohybuje kolem čtyř set milionů dolarů. Navržen byl v Itálii a dodala ho Evropská vesmírná agentura (ESA).

"Astronauti pracují ve vesmíru tvrdě a jsou velmi daleko a na dlouho dobu pryč od svých rodin. Pozorování Země a hvězd jim může pomoci při relaxaci a může je inspirovat," řekla Julie Robinsonová z Johnson Space Centre.

Foto: Reuters

Během druhého výstupu, který se uskuteční v sobotu, by měli astronauti pokračovat v oživování modulu. Konkrétně by měli napojit vedení chladicího systému.

Třetím výstupem do kosmu pak má být v zásadě dokončena více než desetiletá základní výstavba orbitální stanice v hodnotě 100 miliard dolarů, kterou buduje 354 kilometrů nad Zemí 16 států.

NASA uskuteční v letošním roce ještě čtyři mise, aby došlo k dovybavení ISS. Po nich americký Národní úřad pro letectví a vesmír provoz svých tří raketoplánů ukončí.

 

Právě se děje

před 17 minutami

V Nizozemsku vjelo auto na zahrádku kavárny, šest lidí je zraněných

Šest lidí ve středu utrpělo zranění, když ve městě Gennep na východě Nizozemska vjelo auto na zahrádku kavárny. Proč se tak stalo, není jasné, uvedla nizozemská agentura ANP. Poranění pěti lidí je lehké, šestý člověk byl převezen do nemocnice. Případ vyšetřuje policie, která řidiče auta zadržela. Podle místních médií není vyloučené, že nějakou roli při této nehodě mohly sehrát drogy. Město Gennep leží u hranice s Německem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy