Arménský premiér Pašinjan rezignoval, zemi čekají předčasné volby

ČTK ČTK
16. 10. 2018 18:31
Pašinjan se dostal k moci letos v květnu na vlně protivládních protestů, které připravily o křeslo dřívějšího předsedu arménské vlády Serže Sargsjana.
Nikol Pašinjan.
Nikol Pašinjan. | Foto: Reuters

Jerevan - Arménský premiér Nikol Pašinjan v úterý v přímém televizním přenosu rezignoval, aby otevřel cestu k mimořádným parlamentním volbám. Jejich výsledkem by mělo být nové složení parlamentu, jehož nynější sestava podle Pašinjana neodpovídá vůli národa. Volby by se měly konat v prosinci.

Pašinjan se dostal k moci letos v květnu na vlně protivládních protestů, které připravily o křeslo dřívějšího předsedu arménské vlády Serže Sargsjana. Opozice vedená Republikánskou stranou má ale v jerevanském parlamentu převahu, které chtěla původně využít k prosazení zákona, jenž by premiérovi vypsání voleb výrazně zkomplikoval.

Republikáni nakonec s výhradami Pašinjanovi a jeho plánu ustoupili, stejně jako poslanci levicové nacionalistické Arménské revoluční federace (Dašnakcuťun) a strany Vzkvétající Arménie vlivného arménského oligarchy Gagika Carukjana.

Podle arménských médií je důvodem silný tlak veřejnosti, která z velké části Pašinjana a jeho program podporuje. V nedávných komunálních volbách v metropoli Jerevanu zaznamenalo Pašinjanovo hnutí drtivé vítězství, když získalo přes 80 procent hlasů. Plán vypsání mimořádných voleb obyvatelé hlavního města podpořili tento měsíc na několika velkých demonstracích.

Podle arménské ústavy by parlament měl o osobě nového premiéra hlasovat do sedmi dnů po Pašinjanově demisi. Budou-li dva pokusy neúspěšné, musejí být vypsány nové parlamentní volby. Hlavní parlamentní strany už oznámily, že svého kandidáta navrhovat nebudou. Termín mimořádných parlamentních voleb Pašinjan předběžně stanovil na 10. prosince.

 

Právě se děje

před 23 minutami

USA mají podle Trumpa v hledáčku třetího muže Islámského státu

Spojené státy vědí, kde se nachází třetí nejvyšší velitel samozvaného Islámského státu (IS) z doby, kdy organizaci vedl nyní už zneškodněný abú Bakr Bagdádí. Šéf Bílého domu to dnes podle agentury Reuters řekl při debatě po projevu v Ekonomickém klubu v New Yorku.

"Bedlivě pozorujeme jeho třetího muže," řekl Trump, aniž by prozradil identitu nového terče. "Jeho trojka má velký problém, protože i o něm víme, kde je," dodal americký prezident.

Vůdce teroristické organizace Bagdádí zemřel 27. října při operaci americké speciální jednotky na severu Sýrie, když na útěku odpálil nálože na svém těle. Od Bagdádího smrti se USA snaží zamezit opětovnému vzkříšení IS a zaměřují se na možné nástupce, přívržence a příbuzné bývalého vůdce organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy