Arménský premiér Pašinjan rezignoval, zemi čekají předčasné volby

ČTK ČTK
16. 10. 2018 18:31
Pašinjan se dostal k moci letos v květnu na vlně protivládních protestů, které připravily o křeslo dřívějšího předsedu arménské vlády Serže Sargsjana.
Nikol Pašinjan.
Nikol Pašinjan. | Foto: Reuters

Jerevan - Arménský premiér Nikol Pašinjan v úterý v přímém televizním přenosu rezignoval, aby otevřel cestu k mimořádným parlamentním volbám. Jejich výsledkem by mělo být nové složení parlamentu, jehož nynější sestava podle Pašinjana neodpovídá vůli národa. Volby by se měly konat v prosinci.

Pašinjan se dostal k moci letos v květnu na vlně protivládních protestů, které připravily o křeslo dřívějšího předsedu arménské vlády Serže Sargsjana. Opozice vedená Republikánskou stranou má ale v jerevanském parlamentu převahu, které chtěla původně využít k prosazení zákona, jenž by premiérovi vypsání voleb výrazně zkomplikoval.

Republikáni nakonec s výhradami Pašinjanovi a jeho plánu ustoupili, stejně jako poslanci levicové nacionalistické Arménské revoluční federace (Dašnakcuťun) a strany Vzkvétající Arménie vlivného arménského oligarchy Gagika Carukjana.

Podle arménských médií je důvodem silný tlak veřejnosti, která z velké části Pašinjana a jeho program podporuje. V nedávných komunálních volbách v metropoli Jerevanu zaznamenalo Pašinjanovo hnutí drtivé vítězství, když získalo přes 80 procent hlasů. Plán vypsání mimořádných voleb obyvatelé hlavního města podpořili tento měsíc na několika velkých demonstracích.

Podle arménské ústavy by parlament měl o osobě nového premiéra hlasovat do sedmi dnů po Pašinjanově demisi. Budou-li dva pokusy neúspěšné, musejí být vypsány nové parlamentní volby. Hlavní parlamentní strany už oznámily, že svého kandidáta navrhovat nebudou. Termín mimořádných parlamentních voleb Pašinjan předběžně stanovil na 10. prosince.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 3 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy