Znělo to, jako by se zřítil dům. Slavné amsterdamské vodní kanály se propadají

Jana Václavíková Jana Václavíková
12. 6. 2021 16:52
Nizozemská návrhářka šperků Marlies Pinksterboerová si živě vybavuje jednu z deštivých dubnových nocí. Kromě dopadajících kapek náhle uslyšela také hlasité zaburácení, které znělo, jako by se zřítila část budovy, ve které bydlí. Když ráno roztáhla závěsy, zjistila, že se propadla stěna vodního kanálu na protějším břehu. Stejné případy se v nizozemské metropoli Amsterdamu objevují stále častěji.
Propadnutí vodního kanálu u Amsterdamské univerzity.
Propadnutí vodního kanálu u Amsterdamské univerzity. | Foto: Dutchmen Photography / Shutterstock

"Bylo to šílené," cituje Pinksterboerovou americký deník New York Times. Protože se půda propadla v noci, nikdo do díry nespadl - jen nákupní košík a blízká historická lampa pouličního osvětlení.  

Podobnou scénu popisují i lidé, kteří se loni v září dívali na Amsterdamskou univerzitu z protějšího břehu vodního kanálu, kterými je město pověstné. Zničehonic se během méně než minuty zřítilo dvacet metrů jeho stěny. Odkrylo se tak kanalizační potrubí a na břeh vyskakovaly zmatené ryby. Ani v tomto případě nebyl nikdo zraněn, píše místní deník Dutch News

Pro řadu místních to ale nebylo velké překvapení. S možností, že se město stojící na bažině a dřevěných pilířích propadne, Nizozemci už vyrůstají. V dětství si dokonce zpívají oblíbenou písničku s textem "Amsterdam, velké město / postavené na pilířích / až se město zhroutí / kdo za to zaplatí?". 

Vodní kanál v Amsterdamu.
Vodní kanál v Amsterdamu. | Foto: S.Borisov / Shutterstock

Závažnost situace si uvědomují i úřady, které loni v létě oznámily, že mnoho mostů a zdí kanálů je ve špatném stavu. Z obav o další propady proto zakázaly vjezd automobilů do dvaceti rizikových oblastí. "Může se to stát v různých částech Amsterdamu," uvedla vedoucí městské infrastruktury Sharon Dijksmaová. 

Stovky let staré základy

Hlavní důvod, proč se město propadá a proč se zdi kanálů drolí, lze najít v jeho základech. Historické centrum totiž leží na bažině, od které ho nad zemí oddělují tisíce dřevěných pilířů. Jen Královský palác v Amsterdamu, který je považován za nejvýznamnější místní památku, stojí na více než třinácti a půl tisíci dřevěných podpěr.

Velká část podloží navíc pochází ze 17. století, kdy se město začalo rozrůstat. Většina nebyla nikdy rekonstruována. 

Přestože mnoho pilířů je stále v dobrém stavu, jiným na vytížených místech hrozí kolaps - nebo se tak už stalo. Dřevěné sloupy nevyhovují současnému stylu života. "V době výstavby měly pilíře unést váhu koní a kočárů, ne 40tunových nákladních aut s cementem a jiným těžkým nákladem," říká Egbert de Vries, radní, který má na starosti přestavbu základů. 

Kromě nákladní dopravy sloupy zatěžuje i nové betonové zpevnění domů nebo množství výletních lodí, které při prudkých otočkách vhánějí vodu do dřevěných základů. Kvůli tomu ve městě v posledních letech přibývají i praskliny na mostech, po kterých často projíždí městská hromadná doprava. Kvůli obavám ale jen krokem. 

"Pokud bychom takto pokračovali, vedlo by to ke katastrofě," myslí si De Vries. 

Minimálně dvacet let oprav

Aby se zmíněné katastrofě předešlo, pustilo se město do velké rekonstrukce kanálů a podloží. V současnosti se opravuje 15 mostů a k nim připojené zdi vodních kanálů. Rekonstrukci ale potřebuje až polovina ze 1700 mostů v Amsterdamu.

Tím ale opravy nekončí - mají pokračovat dalších přibližně 20 let, během kterých by mělo dojít k rekonstrukci až 200 kilometrů vodních kanálů. Cenu odborníci odhadují až na dvě miliardy eur (50 miliard korun). 

Ne každý vnímá rekonstrukci pozitivně. Někteří místní si například stěžovali, že byly pokáceny stromy na březích kanálů, přičemž několik z nich bylo velmi starých. Vedení města se ale brání tím, že pokácením se zmírnil tlak na kanály.

Další výtky pocházejí od majitelů hausbótů kotvících ještě donedávna v kanálech, které se právě opravují. Museli svá dlouhé roky obsazená místa dočasně opustit. Někteří z nich čekají na konec oprav uprostřed kanálu, jiní se obávají, že se nebudou mít kam vrátit. "U některých případů hrozí, že se tam jejich lodě už nevejdou, až vznikne opěrný systém zdí," říká Kadir van Lohuizen, fotograf a zároveň jeden z majitelů hausbótů.

Van Lohuizen se zároveň domnívá, že město mělo začít s opravami mnohem dříve. Oprava vodních kanálů musela počkat kvůli stavbě nové linky metra a mezitím se jejich stěny začaly propadat. "Může to trvat století," obává se.

Video: V Nizozemsku postavili první chytrý most pomocí 3D tiskárny

V Nizozemsku postavili první chytrý most pomocí 3D tiskárny. | Video: MX3D
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Černošický úřad nepřeruší řízení ke střetu zájmů Andreje Babiše

Černošický městský úřad nebude přerušovat řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Informoval o tom na svém webu. Babiš podal na městský úřad žalobu na ochranu před nezákonným zásahem, požaduje zastavení přestupkového řízení. Podle dřívějšího vyjádření mluvčí Krajského soudu v Praze Hany Černé však žaloba nemá odkladný účinek a je na úvaze žalovaného, zda bude v řízení pokračovat, či vyčká na výsledek soudního řízení. Černošický úřad se rozhodl řízení nepřerušovat.

"Městský úřad, odbor přestupků, dospěl k závěru, že na základě podané žaloby nebude zahájené řízení přerušovat. Z důvodu předběžné opatrnosti (snížení rizika stížnosti či žaloby na nesprávný úřední postup) nebude městský úřad, odbor přestupků, zveřejňovat ani poskytovat text žaloby podané žalující stranou ke Krajskému soudu v Praze," stojí na webových stránkách úřadu.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž premiér porušuje zákon tím, že ovládá média. Babiš střet zájmů dlouhodobě odmítá. Uvádí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti, které jsou do něj začleněné.

Městský úřad v předchozím obdobném řízení Babišovi v roce 2019 uložil pokutu 200 000 korun. Středočeský krajský úřad jako odvolací orgán však řízení zastavil, střet zájmů se podle něj neprokázal. Letos v lednu se na černošický úřad opět obrátila Transparency International s tím, že disponuje novými důkazy ve věci. Černošice proto zahájily nové přestupkové řízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy