Amnesty International kritizuje Egypt za potlačování názorů, žádá propuštění vězňů

ČTK ČTK
18. 9. 2018 20:44
"S Egypťany žijícími pod prezidentem Sísím je zacházeno jako se zločinci pouze kvůli jejich pokojnému vyjádření vlastních názorů," uvedla organizace.
Plakát v Káhiře s podobiznou současného prezidenta Abdal Fattáha Sísího.
Plakát v Káhiře s podobiznou současného prezidenta Abdal Fattáha Sísího. | Foto: Reuters

Káhira - Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) v úterý důrazně kritizovala režim egyptského prezidenta Abdal Fattáha Sísího za to, že potlačuje svobodné vyjadřování názoru. Podle agentury AP zároveň egyptskou vládu vyzvala k bezpodmínečnému propuštění všech osob, které jsou kvůli svým názorům vězněné.

"Kritizovat vládu v Egyptě je v současné době nebezpečnější, než tomu v zemi bylo kdykoli v posledních letech," uvedla Amnesty International ve svém prohlášení. "S Egypťany žijícími pod prezidentem Sísím je zacházeno jako se zločinci pouze kvůli jejich pokojnému vyjádření vlastních názorů," dodala organizace.

Egyptské bezpečnostní síly podle AI nemilosrdně postupují proti tomu, co zbylo z politického, sociálního a kulturního prostoru. Organizace míní, že opatření Sísího vlády jsou tvrdší než cokoli, co bylo vidět za 29leté vlády autokratického prezidenta Husního Mubaraka, kterého svrhlo lidové vzbouření v roce 2011.

Tato opatření "změnila Egypt ve vězení kritiků pod otevřeným nebem", konstatovala Amnesty International.

Egyptská vláda zatím na uvedené prohlášení nereagovala, nicméně Káhira podobnou kritiku kvůli porušování lidských práv obvykle odmítá jako výmysly. Organizace hájící lidská práva, jako je AI nebo Human Rights Watch, označuje za neprofesionální nebo za nástroj v rukou nepřátel Egypta.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Zpěvák Van Morrison žaluje vládu, chce, aby povolila koncerty

Severoirský zpěvák Van Morrison "jménem tisíců hudebníků, umělců, klubů a všech, kdo pracují v koncertním průmyslu" žaluje tamní vládu. Od soudu chce, aby přezkoumal platnost zákazu koncertování v době nemoci covid-19. "Nejsme si vědomi žádného věrohodného vědeckého či lékařského zdůvodnění, které by odůvodnilo plošný zákaz," řekl deníku Guardian zpěvákův právník.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které coby nejpostiženější evropská země momentálně zápasí s třetí vlnou epidemie umocněnou novou, nakažlivější mutací viru. Za necelý rok v Británii kvůli covidu-19 zemřelo přes 91 tisíc lidí, z toho přes 1600 v Severním Irsku.

Pětasedmdesátiletý Morrison, člen Rokenrolové síně slávy a držitel dvou cen Grammy, proslul písněmi jako Brown Eyed Girl nebo Moondance, deskami Astral Weeks či Tupelo Honey nebo spoluprací s kapelou Chieftains. V posledním roce vydal několik skladeb brojících proti zákazům spojeným s nemocí covid-19, naposledy ve spolupráci s kytaristou Ericem Claptonem.

Zdroj: Guardian
Další zprávy