Amnesty International kritizuje Egypt za potlačování názorů, žádá propuštění vězňů

ČTK ČTK
18. 9. 2018 20:44
"S Egypťany žijícími pod prezidentem Sísím je zacházeno jako se zločinci pouze kvůli jejich pokojnému vyjádření vlastních názorů," uvedla organizace.
Plakát v Káhiře s podobiznou současného prezidenta Abdal Fattáha Sísího.
Plakát v Káhiře s podobiznou současného prezidenta Abdal Fattáha Sísího. | Foto: Reuters

Káhira - Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) v úterý důrazně kritizovala režim egyptského prezidenta Abdal Fattáha Sísího za to, že potlačuje svobodné vyjadřování názoru. Podle agentury AP zároveň egyptskou vládu vyzvala k bezpodmínečnému propuštění všech osob, které jsou kvůli svým názorům vězněné.

"Kritizovat vládu v Egyptě je v současné době nebezpečnější, než tomu v zemi bylo kdykoli v posledních letech," uvedla Amnesty International ve svém prohlášení. "S Egypťany žijícími pod prezidentem Sísím je zacházeno jako se zločinci pouze kvůli jejich pokojnému vyjádření vlastních názorů," dodala organizace.

Egyptské bezpečnostní síly podle AI nemilosrdně postupují proti tomu, co zbylo z politického, sociálního a kulturního prostoru. Organizace míní, že opatření Sísího vlády jsou tvrdší než cokoli, co bylo vidět za 29leté vlády autokratického prezidenta Husního Mubaraka, kterého svrhlo lidové vzbouření v roce 2011.

Tato opatření "změnila Egypt ve vězení kritiků pod otevřeným nebem", konstatovala Amnesty International.

Egyptská vláda zatím na uvedené prohlášení nereagovala, nicméně Káhira podobnou kritiku kvůli porušování lidských práv obvykle odmítá jako výmysly. Organizace hájící lidská práva, jako je AI nebo Human Rights Watch, označuje za neprofesionální nebo za nástroj v rukou nepřátel Egypta.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy