Amnesty International kritizuje Egypt za potlačování názorů, žádá propuštění vězňů

ČTK ČTK
18. 9. 2018 20:44
"S Egypťany žijícími pod prezidentem Sísím je zacházeno jako se zločinci pouze kvůli jejich pokojnému vyjádření vlastních názorů," uvedla organizace.
Plakát v Káhiře s podobiznou současného prezidenta Abdal Fattáha Sísího.
Plakát v Káhiře s podobiznou současného prezidenta Abdal Fattáha Sísího. | Foto: Reuters

Káhira - Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) v úterý důrazně kritizovala režim egyptského prezidenta Abdal Fattáha Sísího za to, že potlačuje svobodné vyjadřování názoru. Podle agentury AP zároveň egyptskou vládu vyzvala k bezpodmínečnému propuštění všech osob, které jsou kvůli svým názorům vězněné.

"Kritizovat vládu v Egyptě je v současné době nebezpečnější, než tomu v zemi bylo kdykoli v posledních letech," uvedla Amnesty International ve svém prohlášení. "S Egypťany žijícími pod prezidentem Sísím je zacházeno jako se zločinci pouze kvůli jejich pokojnému vyjádření vlastních názorů," dodala organizace.

Egyptské bezpečnostní síly podle AI nemilosrdně postupují proti tomu, co zbylo z politického, sociálního a kulturního prostoru. Organizace míní, že opatření Sísího vlády jsou tvrdší než cokoli, co bylo vidět za 29leté vlády autokratického prezidenta Husního Mubaraka, kterého svrhlo lidové vzbouření v roce 2011.

Tato opatření "změnila Egypt ve vězení kritiků pod otevřeným nebem", konstatovala Amnesty International.

Egyptská vláda zatím na uvedené prohlášení nereagovala, nicméně Káhira podobnou kritiku kvůli porušování lidských práv obvykle odmítá jako výmysly. Organizace hájící lidská práva, jako je AI nebo Human Rights Watch, označuje za neprofesionální nebo za nástroj v rukou nepřátel Egypta.

 

Právě se děje

Další zprávy