Al-Džazíra poslechla Sarkozyho. Video vraha neodvysílá

Radim Klekner Radim Klekner
27. 3. 2012 19:00
Vraždění v Toulouse se dostalo do středu pozornosti prezidentské kampaně ve Francii
Byla to zrůda, řekl o vrahovi z Toulouse prezident Sarkozy.
Byla to zrůda, řekl o vrahovi z Toulouse prezident Sarkozy. | Foto: Reuters

Paříž - Řádění islamisty Mohammeda Meraha, který v jihofrancouzském Toulouse a jeho okolí zastřelil sedm osob včetně tří malých dětí, se okamžitě chytli kandidáti prezidentských voleb. Jejich první kolo se v zemi galského kohouta koná 22. dubna.

Prezident Nicolas Sarkozy se v úterý obrátil s dramatickým apelem na arabskou televizní stanici Al-Džazíra. Ta předtím oznámila, že zřejmě bude vysílat videa, která si Merah při masakrech natáčel a která zaslal na její pařížskou pobočku.

"Vyzývám vedení všech televizních stanic, jež mohou mít záběry k dispozici, aby je za žádných okolností nevysílaly, z úcty k obětem a Francii," prohlásil podle agentury Reuters šéf Elysejského paláce. 

Al-Džazíra, vysílající z Kataru, jej odpoledne poslechla a svůj úmysl odvolala.

"Slyšíte hlas osoby, která vraždila," popisuje drastické záběry šéfredaktor pařížské redakce Al-Džazíry Ziad Tarrouche. "Slyšíte také křik obětí. Dokážu se dobře vžít do pocitů lidí, kteří se stali svědky strašlivé události."

Srazím islám na kolena

Střelba v Toulouse je vodou na mlýn vůdkyně francouzské Národní fronty Marine Le Penové. Ta vraždění v Toulouse okamžitě využila k útokům na islám a muslimy.

Vraždění v Toulouse využívá v předvolebním boji šéfka Národní fronty Le Penová.
Vraždění v Toulouse využívá v předvolebním boji šéfka Národní fronty Le Penová. | Foto: Reuters

"Tady nejde o jednoho šílence, toto je počátek nástupu zeleného fašismu v naší zemi,"  citoval Le Penovou deník Le Monde. "Mohammed Merah je pouze vrcholkem ledovce. Celému dramatu přitom mohlo být zabráněno."

Šéfka Národní fronty obvinila Sarkozyho a vládu premiéra Francoise Fillona, že nedělají nic proti přílivu imigrantů z muslimských zemí. Počet běženců, kteří v západní Evropě hledají útočiště, ale v posledních letech permanentně klesá. Stoupl až loni v souvislosti s dramatickými událostmi "arabského jara".

Hlavní vlně uprchlíků ze severní Afriky dnes navíc nečelí tak jako dříve Francie, Itálie a Španělsko, nýbrž Řecko, které nepřijalo stejně drastická protiimigrační opatření jako země v západní části Středozemního moře.

"Srazím islám na kolena!" slíbila na předvolebním mítinku Le Penová, parafrázující slova, která použil Merah. Ten před svou smrtí tvrdil, že svými činy chtěl na kolena srazit Francii.

Podezřelé cesty do Afghánistánu

Vůdkyně Národní fronty proto požaduje, aby vláda ustala s praxí, kdy běženci mají právo pozvat za sebou do Francie své nejbližší příbuzné. Nošení nikábů a islámských šátků by pak chtěla zakázat nejenom na úřadech a školách, ale také všude na veřejnosti.

Foto: Reuters

Osoby, které se vracejí "z podezřelých cest" do Afghánistánu a dalších zemí, v nichž jsou cvičeni teroristé, by podle Le Penové měly být "hned na hranicích" vráceny zpět, a pokud se jedná o francouzské občany, měl by jim být nasazen elektronický náramek.

Afghánistán - a zřejmě i některý z tamních výcvikových táborů fundamentalistické organizace Tálibán - navštívil v minulosti také Merah.

Během proslovu předneseného Le Penovou v Nantes se sálem nesly výkřiky požadující obnovení trestu smrti.

Pozadu ale nezůstal ani Sarkozy. Oznámil, že osobně zabrání tomu, aby do Francie přicestovali příští měsíc na konferenci pořádanou Svazem francouzských islámských organizací (UOIF) radikální imámové. Konkrétně jmenoval šejka Júsufa al-Karadávího, prominentního člena egyptského Muslimského bratrstva.

Předseda UOIF Ahmed Džabaláh poukázal ovšem na to, že al-Karadáví přicestoval do země v uplynulých letech hned několikrát, aniž by s tím měl nějaké problémy.

Minulý týden Sarkozy prohlásil, že v případě svého znovuzvolení prosadí, aby v zemi bylo trestné to, když někdo opakovaně navštěvuje internetové stránky radikálních islámských organizací, stejně jako když cestuje do zahraničí "v rámci islámské indoktrinace a teroristického výcviku".

Podle posledního průzkumu institutu Ipsos Sarkozy dohonil svého hlavního rivala, socialistu Francoise Hollanda, za kterým nyní zaostává o pouhých 0,5 procenta, alespoň tedy co se týče prvního kola voleb. Ve druhém by jej Hollande tak jako v předchozích průzkumech snadno porazil v poměru 54 ku 46 procentům.

Pobouřeně reagoval Sarkozy na výrok Merahova otce Mohameda Benalela, který oznámil, že Francii zažaluje, protože jeho syna "zabila". Policisté měli podle Meraha staršího zručněji vyjednávat nebo se střelce z Toulouse pokusit uspat pomocí projektilu s omamným plynem.

Proti tomu, aby Al-Džazíra vysílala drastické záběry z vraždění v Toulouse, se vyslovila mimo jiné rodina židovského rabína Jonathana Sandlera, který byl při Merahově řádění zabit společně se svými syny, čtyřletým Gabrielem a šestiletým Ariehem.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 26 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

před 53 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy