Ahmadínežád přijel poprvé do Evropy

Martin Novák Martin Novák
21. 5. 2007 16:55
Pozval jej běloruský vůdce Alexandr Lukašenko
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád hodně cestuje po Blízkém východě a Asii. Do Evropy jede dnes poprvé.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád hodně cestuje po Blízkém východě a Asii. Do Evropy jede dnes poprvé. | Foto: Reuters

Minsk - Dva roky po svém zvolení se íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád konečně podíval do Evropy.

Nikoliv však do Evropské unie, která jej po výrocích zpochybňujících holokaust a vyzývajících k vymazání Izraele z mapy bojkotuje.

Musí se spokojit s cestou do Běloruska, kam ho pozval jeho běloruský protějšek Alexandr Lukašenko. Na základě reciprocity. Běloruský prezident navštívil Teherán v listopadu.

Oba muži se v oficiálních projevech rozplývali nad kvalitou bělorusko-íránských vztahů.

"Máme obrovský potenciál v dlouhodobé perspektivě. Posílení vztahů mezi Íránem a Běloruskem prospěje regionální a globální bezpečnosti," prohlásil Ahmadínežád.

"Bělorusko je připraveno ke spolupráci ve všech oblastech," řekl Lukašenko, jehož íránský host označil za jednoho z největších přátel, které má. 

Setkání nevítaných

Setkali se dva prezidenti, které spojuje jedno: nejsou vítaní v Evropské unii ani ve Spojených státech. EU Ahmadínežáda odmítá za jeho slova o holokaustu a Izraeli, Lukašenka za potlačování lidských práv a pronásledování opozice.

Běloruský lídr je označován za "posledního evropského diktátora."

Spojené státy stejně jako unie zakázaly vstup na své území několika desítkám běloruských představitelů. Těm, které považují za klíčové postavy režimu.

A s Iránem nemají USA  diplomatické vztahy od roku 1979, takže íránští politici tam mohou cestovat pouze za účelem návštěvy budovy Organizace spojených národů.

EU i USA Írán podezřívají, že jeho jaderný program je zaměřen na výrobu bomby. Naopak Bělorusko teheránský režim podporuje.

Co je pojí? Zbraně

Běloruští pionýři skládají slib na náměstí v Minsku.
Běloruští pionýři skládají slib na náměstí v Minsku. | Foto: Reuters

Lukašenko v listopadu v Teheránu prohlásil, že každá země má právo na mírové využití jaderné energie a Írán není podle něj výjimkou.

Lukašenko také ostře odmítl plánovanou stavbu americké protiraketové a radarové základny v Polsku a České republice. Dodal, že "Bělorusko přijme příslušná opatření."

Základny mají podle USA sloužit jako obrana proti Íránu.

Podle specializovaného časopisu Jane´s Intelligence Digest jsou vztahy Minsku a Teheránu založeny hlavně na exportu zbraní a munice z Běloruska do Íránu. Včetně tanků a obrněných vozidel.

Letos v lednu jednal v Teheránu běloruský ministr obrany Leonid Malcev.

Na fotbal to nevyšlo

Minulý týden pobýval Mahmúd Ahmadínežád ve Spojených arabských emirátech.
Minulý týden pobýval Mahmúd Ahmadínežád ve Spojených arabských emirátech. | Foto: Reuters

O návštěvě Ahmadínežáda v Evropě se hovořilo už před rokem. V souvislosti s fotbalovým Mistrovstvím světa v Německu, kam chtěl jako náruživý fanoušek přijet povzbudit íránský tým.

Berlín tehdy váhal, zda ho do země pustit. K úlevě spolkové vlády prezident nakonec prohlásil, že přijede, jen pokud íránský tým postoupí ze základní skupiny do osmifinále.

Nestalo se. Írán skončil ve skupině se ziskem jednoho bodu poslední a Ahmadínežád zůstal doma.

Přestože dobré vztahy s Teheránem má vedle Běloruska i Rusko, do Moskvy zatím íránský prezident pozván nebyl.

 

 

Právě se děje

Další zprávy