Islám je neslučitelný s ústavou, zakažme mešity a burky, hlásá program populistické AfD

ČTK ČTK
1. 5. 2016 18:17
Pravicová populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) tvrdí, že islám není slučitelný s německou ústavou. V programovém prohlášení rovněž vyzývá k zákazu burek a mešit. Program mimo jiné požaduje, aby se zamezilo financování výstavby a provozu mešit prostřednictvím islámských zemí.
Frauke Petryová
Frauke Petryová | Foto: ČTK

Stuttgart - Delegáti sjezdu pravicově populistické strany Alternativa pro Německo (AfD) schválili programové prohlášení, podle kterého islám není slučitelný s německou ústavou.

Programové prohlášení Alternativy pro Německo (AfD)

Německá strana Alternativa pro Německo (AfD) dnes po více než třech letech existence schválila programové prohlášení. Agentura DPA shrnula nejdůležitější usnesení a cíle obsažené v prohlášení:

Neregulované přistěhovalectví poškozuje Německo, vítáni jsou "kvalifikovaní přistěhovalci s velkou ochotou integrovat se".

 • "Islám nepatří k Německu".
 • Zastavení jednaní o plánovaných dohodách o volném obchodu mezi EU a USA (TTIP) a mezi EU a Kanadou (CETA).
 • Stažení všech zahraničních vojáků a jaderných zbraní z Německa.
 • Obnovení branné povinnosti pro muže.
 • Přímá volba prezidenta.
 • Lidové hlasování po vzoru Švýcarska.
 • Omezení mandátu poslanců na čtyři legislativní období.
 • Snížení hranice trestní odpovědnosti ze 14 let na 12.
 • Turecko by se nikdy nemělo stát členem Evropské unie.
 • Zásadní reforma EU zahrnující posílení suverenity národních států.
 • Zjednodušení procesu vyhošťování cizinců páchajících trestné činy.
 • Počet potratů by se měl snížit. Zajistit by to měly změny v těhotenském poradenství.
 • Reforma veřejnoprávních médií. Platit by měli jen ti, kteří vysílaní skutečně sledují či poslouchají.
 • Prodloužení lhůt pro provoz německých jaderných elektráren.

Prohlášení rovněž vyzývá k zákazu mešit a burek, píše agentura Reuters. AfD tak do prohlášení zakotvila svou antiislámskou rétoriku z uplynulých týdnů. Začátek dvoudenního kongresu strany v sobotu narušily protesty levicových demonstrantů. Policie zhruba 500 z nich přechodně zadržela a deset policistů při srážkách s protestujícími utrpělo lehká zranění.

Sjezd schválil v programovém prohlášení kapitolu s názvem "Islám nepatří k Německu". Tato formulace podle serveru Deutsche Welle připomíná výroky kancléřky Angely Merkelové a bývalého prezidenta Christiana Wulffa vyjadřující opačný postoj.

"Ortodoxní islám, který nerespektuje náš právní systém, nebo proti němu dokonce bojuje, a který si činí mocenské nároky jako jediné platné náboženství, je s naším právním systémem a s naší kulturou neslučitelný," píše se v prohlášení.

Program mimo jiné požaduje, aby se zamezilo financování výstavby a provozu mešit prostřednictvím islámských zemí. AfD rovněž odmítá minarety coby "islámský symbol moci". Staví se také proti vstupu Turecka do Evropské unie.

Rozsáhlé spory vedli delegáti ohledně úplného zákazu přistěhovalectví a některé radikální formulace byly nakonec upraveny. "Přistěhovalci s kvalifikací pro trh práce a s velkou ochotou se integrovat jsou vítáni," uvádí se nyní v prohlášení. V sobotu přitom někteří delegáti navrhovali formulaci, že "přistěhovalectví, zejména z cizích kultur, je třeba zásadně odmítat", upozornila agentura DPA.

Delegáti nicméně odmítli zahrnout do prohlášení dodatek, podle kterého by všichni muslimové neměli být považováni za extremisty. Jeden z delegátů podporující tuto tezi si při svém projevu vyzývajícím k většímu porozumění vysloužil posměšky a pískot, napsala agentura Reuters.

Jako host na sjezdu AfD v sobotu vystoupil bývalý český prezident Václav Klaus, jenž prohlásil, že "démonizaci" AfD v německých politických a akademických kruzích i v médiích považuje za "absurdní" a "lživou". "Brutalita útoků (na AfD) ukazuje, že máte pravdu a že vaši kritici dostali strach. Tito lidé nechtějí pluralitu a demokracii," řekl exprezident s tím, že strana musí "odmítnout zničující politickou korektnost".

Alternativa pro Německo vznikla teprve před třemi lety. Zatím nemá zastoupení ve spolkovém parlamentu, její členové se však již dostali do poloviny z 16 zemských parlamentů. Podle průzkumů veřejného mínění podporuje stranu až 14 procent voličů. AfD tak představuje vážnou hrozbu pro konzervativce kancléřky Angely Merkerkelové a další zavedené strany před spolkovými volbami, které se budou konat příští rok.

Exprezident podpořil ultrapravicovou Alternativu pro Německo. Ta ve volbách uspěla. Václav Klaus by jistě rád, aby se alternativa šířila i k nám. | Video: Petr Honzejk
 

Právě se děje

před 8 minutami

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

před 28 minutami

V Ochotském moři hoří ruská rybářská loď, všech 47 námořníků je v bezpečí

Ruskou loď plavící se v Ochotském moři přibližně 130 kilometrů od Magadanu postihl požár a následně výbuch. Oznámila to agentura TASS s tím, že celou posádku 47 námořníků se podařilo evakuovat do bezpečí. Na rybářské lodi Enigma Australis však ještě zůstává palivo a hrozí další výbuch, dodala agentura s odvoláním na nejmenovaného záchranáře z místa nehody.

Loď začala hořet už v úterý, kdy to ale vypadalo, že se požár podařilo uhasit. Oheň ale večer znovu vzplál a v noci následoval silný výbuch na palubě. V současnosti je loď dál v plamenech, i když téměř vyhořela. Záchranná loď kvůli obavám z dalšího výbuchu není v přímém kontaktu s hořícím plavidlem, na kterém požár nejspíše zasáhl strojovnu.

Evakuovaná posádka mezitím na plovoucí rybářské základně podstoupila lékařskou prohlídku, při níž nebyla zjištěna žádná zranění. 

Další zprávy