Abcházie připravena hostit ruské základny, Gruzie zuří

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
29. 1. 2009 18:38
Jednáme s Moskvou o námořní i letecké základně, tvrdí Suchumi
Ruští vojáci jsou v Abcházii jako doma. A brzy tam možná skutečně druhý domov v podobě stálých základen mít budou
Ruští vojáci jsou v Abcházii jako doma. A brzy tam možná skutečně druhý domov v podobě stálých základen mít budou | Foto: Reuters

Moskva - Odtrženecká gruzínská republika Abcházie, jejíž nezávislost kromě Ruska uznává pouze Nikaragua, je připravena podepsat dohodu o zřízení ruských vojenských základen na svém území.

Agentuře Reuters to dnes potvrdil zástupce abcházského vedení. Informace přichází krátce poté, co úmysl zřídit v Abcházii novou základnu pro ruskou černomořskou flotilu avizoval prostřednictvím tiskové agentury Interfax anonymní zdroj z ruské admirality.

Kreml tento záměr oficiálně nepotvrdil, v ústředí Severoatlantické aliance však podle agentury Reuters informace vyvolala znepokojení.

„Je to pravda, Ruská federace a Abcházie vedou na základě dohody o přátelství a vzájemné pomoci jednání o zřízení dvou ruských základen na abcházské půdě," uvedl v telefonickém rozhovoru ze sídla abcházské administrativy v Suchumi mluvčí separatistického vedení Kristian Bžania.

Mapa Gruzie - Severní a Jižní Osetie, Abcházie
Mapa Gruzie - Severní a Jižní Osetie, Abcházie | Foto: Aktuálně.cz

„Řec je o námořní základně Očamčira, kde budou trvale kotvit válečné lodě ruské černomořské flotily, a také o bývalé základně vzdušných sil ve městě Gudauta," dodal s tím, že podpis dohody se dá očekávat v příštích několika měsících.

"Může trvat až rok, než se z Očamčiry stane plně funkční námořní základna," uvedl dále Bžania, podle něhož tamní přístav čeká modernizace, aby "splňoval veškeré nároky pro moderní námořní síly a mohl hostit větší válečné lodě různých typů a konfigurací".

Gruzie bude protestovat

Podle informací, které s odvoláním na nejmenovaného představitele ruské armády uveřejnila agentura Interfax, pojme letecká základna Gudauta, známá též jako aerodrom Bombara, kolem dvou desítek stíhaček, bombardérů a vojenských transportních letounů.

Foto: Reuters

Kdysi zde byl dislokován oddíl sovětských výsadkářů, po rozpadu SSSR zde sídlily vojenské jednotky Ruské federace, které se z území Abcházie nikdy zcela nestáhly, přestože k tomu mělo v rámci ujednání o omezování konvenčních sil v Evropě po rozpadu Sovětského svazu dojít.

Mluvčí ruských ozbrojených sil se k celé záležitosti nechtěl oficiálně vyjádřit, Moskva ale po srpnové válce z Gruzií opakovaně dala najevo, že je připravena na území Abcházie i Jižní Osetie trvale umístit své síly, "aby zabránila opakování gruzínské agrese".

Gruzie hodlá proti avizovanému zřízení základen protestovat na mezinárodní úrovni. "Tento proces překračuje veškeré mezinárodně právní meze a standardy," řekl agentuře Reuters šéf obranného výboru gruzínského parlamentu Givi Targamadze.

"Dokazuje to, že skutečným cílem Ruska nikdy nebyla ochrana jejich údajných občanů v Jižní Osetii a Abcházii, ale využití těchto území pro nové vojenské základny," dodal.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy