150 svíček. Němci uctili mrtvé z airbusu Germanwings

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 4. 2015 14:39
Na smuteční mši, konané v Kolíně nad Rýnem, přijeli i prezident Gauck a kancléřka Merkelová.
Smuteční mše v katedrále v Kolíně nad Rýnem.
Smuteční mše v katedrále v Kolíně nad Rýnem. | Foto: Reuters

Kolín nad Rýnem/Berlín - Německo se v pátek v katedrále v Kolíně nad Rýnem rozloučilo s oběťmi březnové nehody letadla Germanwings ve francouzských Alpách.

Prezident Joachim Gauck ve smuteční řeči zdůraznil, že celá země soucítí s pozůstalými, a vyjádřil nepochopení nad činem druhého pilota, který zřejmě pád letounu úmyslně způsobil.

V katedrále hořelo po dobu mše 150 svíček za každou z obětí nehody, včetně kopilota.

Gauck v projevu uvedl, že ho napoprvé šokovala zpráva o letecké nehodě. Dalším šokem pro něj byla informace o tom, že nešlo o technickou závadu a že nehodu zřejmě způsobil druhý pilot Andreas Lubitz.

Smuteční mše se zúčastnila i kancléřka Angela Merkelová.
Smuteční mše se zúčastnila i kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters

"V každodenním životě jsme odkázáni na důvěru. Život bez důvěry je nepředstavitelný, jak v rodině, tak mezi přáteli, tak ve společnosti," řekl německý prezident. "Když někdo naši důvěru zradí, zasáhne nás to přímo do srdce."

Vyzval ale zároveň pozůstalé ke smířlivosti vůči Lubitzovým příbuzným. "Nevíme, co se v jeho hlavě odehrálo v rozhodující sekundě, v rozhodujících minutách. Víme však, že také jeho příbuzní ztratili 24. března člověka, kterého milovali a který po sobě zanechal v jejich životě mezeru," řekl Gauck.

Lubitze, stejně jako všechny ostatní oběti nehody, připomínaly svíce zapálené na úvod smuteční mše. To, že je druhý pilot připomínán jako oběť, přitom vyvolalo v německých médiích kontroverzní reakce. Psychologové upozorňovali, že by toto gesto mohlo pozůstalé rozhořčit, protože zatím nejsou připraveni pilotovi odpustit vinu za smrt svých blízkých.

150 svíček bylo zapáleno za všech 150 obětí.
150 svíček bylo zapáleno za všech 150 obětí. | Foto: Reuters

Zástupci církve své rozhodnutí obhajovali tím, že není na nich, aby Lubitze soudili. Na bohoslužbě nicméně ustoupili od čtení jmen všech obětí, aby se vyhnuli možnému pobouření, které by mohlo jméno kopilota vyvolat.

Smuteční mši po zapálení svící zahájil sborový zpěv rekviem. Pozůstalé, kterých do kolínské katedrály přišlo přes 500, se snažili utěšit zástupci katolické, evangelické i pravoslavné církve.

Také Gauck ve svém projevu zdůraznil, že pozůstalí nejsou sami a že Německo s nimi soucítí.

Gauck a zemská premiérka Severního Porýní-Vestfálska Hannelore Kraftová rovněž ve smutečních projevech poděkovali francouzským občanům i úřadům za jejich pomoc na místě katastrofy. "V těžkých hodinách stojí naše národy bok po boku," řekl německý prezident.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V pražské Modřanské ulici hoří hala, chemici hasičů doporučili obyvatelům Braníka, Kamýka a Modřan nevětrat. Požár zastavil auta i tramvaje

V pražské Modřanské ulici hoří hala, chemici hasičů doporučili obyvatelům Braníka, Kamýku a Modřan nevětrat. Požár zastavil automobilovou i tramvajovou dopravu. Vyplývá to z vyjádření pražských hasičů na twitteru a webu pražského dopravního podniku. Pražská zdravotnická záchranná služba uvedla, že nemá informace o zraněných.

Hoří zděný objekt, z ohně stoupá hustý černý kouř, vyplývá z fotografií a videí zveřejněných hasiči. "Plameny nemáme zatím zcela pod kontrolou," uvedli hasiči kolem 06:30. Zasahují profesionální i dobrovolné jednotky hasičů. "Na místě máme i chemiky, vydali doporučení pro obyvatele Braníka, Kamýka a Modřan, aby nevětrali. Měříme koncentrace škodlivin v ovzduší," dodali.

Záchranáři k požáru preventivně vyslali také speciální vůz Atego. "Prozatím nemáme informace o zraněných a vyčkáváme," uvedla záchranná služba na twitteru.

Hasiči uvedli, že zásah blokuje dopravu a spolupracují s policií. Zhruba od 05:50 je v Modřanské ulici zastaven provoz tramvajových linek 2, 3, 17, 21, uvedl dopravní podnik na webu. Tramvaje ve směru z centra končí v zastávce Dvorce, v úseku Levského - Dvorce jezdí náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
Další zprávy