150 svíček. Němci uctili mrtvé z airbusu Germanwings

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 4. 2015 14:39
Na smuteční mši, konané v Kolíně nad Rýnem, přijeli i prezident Gauck a kancléřka Merkelová.
Smuteční mše v katedrále v Kolíně nad Rýnem.
Smuteční mše v katedrále v Kolíně nad Rýnem. | Foto: Reuters

Kolín nad Rýnem/Berlín - Německo se v pátek v katedrále v Kolíně nad Rýnem rozloučilo s oběťmi březnové nehody letadla Germanwings ve francouzských Alpách.

Prezident Joachim Gauck ve smuteční řeči zdůraznil, že celá země soucítí s pozůstalými, a vyjádřil nepochopení nad činem druhého pilota, který zřejmě pád letounu úmyslně způsobil.

V katedrále hořelo po dobu mše 150 svíček za každou z obětí nehody, včetně kopilota.

Gauck v projevu uvedl, že ho napoprvé šokovala zpráva o letecké nehodě. Dalším šokem pro něj byla informace o tom, že nešlo o technickou závadu a že nehodu zřejmě způsobil druhý pilot Andreas Lubitz.

Smuteční mše se zúčastnila i kancléřka Angela Merkelová.
Smuteční mše se zúčastnila i kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters

"V každodenním životě jsme odkázáni na důvěru. Život bez důvěry je nepředstavitelný, jak v rodině, tak mezi přáteli, tak ve společnosti," řekl německý prezident. "Když někdo naši důvěru zradí, zasáhne nás to přímo do srdce."

Vyzval ale zároveň pozůstalé ke smířlivosti vůči Lubitzovým příbuzným. "Nevíme, co se v jeho hlavě odehrálo v rozhodující sekundě, v rozhodujících minutách. Víme však, že také jeho příbuzní ztratili 24. března člověka, kterého milovali a který po sobě zanechal v jejich životě mezeru," řekl Gauck.

Lubitze, stejně jako všechny ostatní oběti nehody, připomínaly svíce zapálené na úvod smuteční mše. To, že je druhý pilot připomínán jako oběť, přitom vyvolalo v německých médiích kontroverzní reakce. Psychologové upozorňovali, že by toto gesto mohlo pozůstalé rozhořčit, protože zatím nejsou připraveni pilotovi odpustit vinu za smrt svých blízkých.

150 svíček bylo zapáleno za všech 150 obětí.
150 svíček bylo zapáleno za všech 150 obětí. | Foto: Reuters

Zástupci církve své rozhodnutí obhajovali tím, že není na nich, aby Lubitze soudili. Na bohoslužbě nicméně ustoupili od čtení jmen všech obětí, aby se vyhnuli možnému pobouření, které by mohlo jméno kopilota vyvolat.

Smuteční mši po zapálení svící zahájil sborový zpěv rekviem. Pozůstalé, kterých do kolínské katedrály přišlo přes 500, se snažili utěšit zástupci katolické, evangelické i pravoslavné církve.

Také Gauck ve svém projevu zdůraznil, že pozůstalí nejsou sami a že Německo s nimi soucítí.

Gauck a zemská premiérka Severního Porýní-Vestfálska Hannelore Kraftová rovněž ve smutečních projevech poděkovali francouzským občanům i úřadům za jejich pomoc na místě katastrofy. "V těžkých hodinách stojí naše národy bok po boku," řekl německý prezident.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Anthony při debutu za Portland k výhře nepomohl

S novou posilou Carmelem Anthonym nastoupili basketbalisté Portlandu v úterním programu NBA v New Orleansu, pětatřicetiletá hvězda je však k vítězství nedovedla. Blazers podlehli 104:115 a zaznamenali už desátou porážku v sezoně. LeBron James se stal prvním hráčem v historii, který proti všem 30 ligovým klubům zaznamenal triple double, a Lakers se po výhře 112:107 nad Oklahomou znovu osamostatnili v čele tabulky.

Výsledky NBA:

LA Lakers - Oklahoma City 112:107, Memphis - Golden State 95:114, New Orleans - Portland 115:104, Sacramento - Phoenix 120:116.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 je kvůli nehodě uzavřena u Brna směrem na Vyškov

Kvůli nehodě osobního a nákladního auta u Rohlenky na Brněnsku byla ve středu ráno téměř na čtyři hodiny uzavřena dálnice D1 mezi kilometry 203 a 210 ve směru z Brna na Vyškov. Řidič osobního vozu utrpěl zranění a jeho spolujezdec zemřel. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a mluvčího jihomoravské policie.

Kvůli nehodě byla dálnice D1 východně od Brna uzavřena zhruba od 3:00. Dálnice byla opět zprůjezdněna kolem 6:45. Policie předpokládá, že doprava v místě nehody se postupně stabilizuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy