Vinařská katastrofa. Prudké bouře a kroupy zničily révu

Martin Novák Martin Novák
9. 8. 2013 8:09
Francie má obrovské problémy, čeští a moravští vinaři si zatím tolik nestěžují
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzští vinaři se ocitli ve svízelné, ba zoufalé situaci. Důvodem je počasí.

Opakované silné bouře s prudkým větrem a krupobitím zdevastovaly vinice v mnoha částech země, a to včetně Bordeaux a okolí, údolí Loiry či Burgundska.

Zástupci tohoto odvětví hovoří o velké tragédii a vyjednávají s vládou o pomoci těm, jež kalamita nejvíce zasáhla.

Už teď je ale jasné, že rok 2013 bude pro francouzská vína velmi špatný.

Pokles produkce se očekával už před sérií silných bouřek - z loňských 5,4 milionu hektolitrů na 4,5 milionu. Po živelních pohromách to ale bude ještě horší.

"Úroda bude letos oproti normálu v mnoha místech o sedmdesát až osmdesát procent nižší," řekl agentuře AFP Jean-Louis Moissonet, prezident Svazu vinařů ve vesnici Pommard v Burgundsku.

Postiženy jsou desítky tisíc hektarů, škody obrovské.

Brutální bouře

Například Loic Roquefeil přišel o všechnu vinnou révu. "Nezbylo nic, je to děsivé. Přišel jsem o zhruba 200 000 lahví vína, každá by mi vydělala tři eura."

Burgundsko zasáhla ničivá bouře 24. července, v okolí Bordeaux se smršť prohnala začátkem tohoto týdne. Zasažen byl francouzský sever.

"Byla to brutální, velmi intenzivní bouře. Vinice neměly šanci tomu odolat," cituje televize France24 pěstitele Bernarda Fargese z Bordeaux.

Předpovědi navíc naznačují, že ještě není všemu konec a Francii do konce léta čeká další extrémní počasí. Vinaři po vládě žádají pro ty nejvíce postižené daňové úlevy a kompenzace.

Češi a Moravané jsou zatím v klidu

Ačkoliv silné bouřky zasáhly i tuzemsko (mimořádnou sílu měla především takzvaná švýcarská bouřka v neděli večer), českým vinařům takové škody jako jejich francouzským kolegům nepřinesly.

Produkce v Čechách a na Moravě by neměla být výrazně ovlivněna.

"Do těchto chvil nemám hlášeny žádné velké pohromy kvůli bouřkám a ani sucho se nás příliš nedotklo. Pokud napršelo, tak je to pro nás jenom dobře," řekl Aktuálně.cz předseda Svazu vinařů České republiky Tibor Nyitray.

"Hrozno v prvním pololetí bylo dostatečně mokré, měli jsme dostatek vláhy v zemi. Vinná réva si bere vláhu ze země, ne z povrchu. Zatím to tedy vypadá, že je vše v pořádku. Nemám hlášené od nikoho ani problémy kvůli silnému větru."

Zástupce společnosti Žernosecké vinařství z Velkých Žernosek pro Aktuálně.cz uvedl, že u nich kroupy způsobily "menší až střední škody".

Zejména moravské vinice tak měly větší problém loni, kdy velké škody způsobilo neobvyklé chladno v polovině května.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku plánuje kvůli dopadům pandemie zrušit 260 pracovních míst

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts, chce zrušit 260 pracovních míst. Důvodem jsou dopady pandemie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy