Válková mě chce umlčet, zlobí se Dohnal a podal rozklad

ČTK ČTK
18. 4. 2014 18:39
Bude-li rozklad zamítnut, podám na ministryni žalobu, plánuje bývalý šéf Vězeňské služby.
Bývalý šéf Vězeňské služby Petr Dohnal.
Bývalý šéf Vězeňské služby Petr Dohnal. | Foto: Vězeňská služba

Praha - Bývalý šéf Vězeňské služby Petr Dohnal podal v pátek rozklad proti rozhodnutí o svému odvolání. Rozklad byl do datové schránky ministerstva spravedlnosti doručen v pátek odpoledne. Pokud bude zamítnut, tak podá žalobu na ministryni Helenu Válkovou (ANO). 

"Jde mi pouze a jen o dodržování zákonů této země," vysvětlil důvody podání rozkladu Dohnal. Odvolaný šéf věznic považuje rozhodnutí o svém odvolání za nicotný právní akt, který je od začátku neplatný. Tvrdí také, že jeho odvolání bylo v rozporu se zákonem. Podle něj to způsobí problémy ve fungování Vězeňské služby, protože jakékoliv úkony provedené jeho nástupcem budou neplatné.

Podle ministerstva spravedlnosti je ale rozhodnutí naopak platné a bylo vydáno v souladu se zákonem. Ministryně šéfa věznic z funkce odvolala na začátku dubna. Důvodem podle ní byly problémy v hospodaření vězeňství a vadil jí i rozdílný pohled na vedení ředitelství věznic.

Podle resortu Dohnal jako příslušník bezpečnostního sboru nemůže veřejně hodnotit oprávněnost svého odvolání a svým chováním ohrožuje řádné plnění základních úkolů státu. Ministerstvo chce proto prověřit jeho slova z hlediska možného vyvození trestní odpovědnosti.

"Ministryně Válková mi odpírá základní lidská práva svobodně se vyjádřit a chce mě umlčet za každou cenu," podotkl dnes Dohnal.

Bude-li rozklad zamítnut, podám na ministryni žalobu

Pokud bude jeho rozklad zamítnut, je Dohnal rozhodnutý podat na ministryni žalobu. "Zcela jistě využiji všech zákonných opravných prostředků," zdůraznil Dohnal.

Řízením sboru byl pověřen šéf věznice Rapotice Pavel Ondrášek. Svému předchůdci nabídl místo ředitele věznice v Plzni na Borech, řekl Dohnal v České televizi. "Já jsem se k tomu odmítl vyjádřit," dodal s vysvětlením, že Ondrášek podle něj nemá k takové nabídce pravomoc.

Ministerstvo ve středu vypsalo výběrové řízení na nového šéfa věznic, kam zájemci mohou podávat přihlášky do 25. dubna. Dohnal však vyhlášení výběrového řízení považuje za další porušení zákona. Tvrdí, že resort měl nejprve vypsat nabídkové řízení podobně jako to nedávno udělalo ministerstvo vnitra při výběru nového policejního prezidenta.

Výběrové řízení v pátečním Právu kritizují také odboráři. Podle nich byl ze soutěže vyloučen první Dohnalův náměstek Marián Prokeš, protože výběrové řízení nepočítá s uchazeči v 11. platové třídě, kam patří.

"Ten měl řídit vězeňskou službu automaticky po odvolání Dohnala. Nikoli někdo, kdo je pověřen zcela mimo zákon," řekl Právu místopředseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Petr Tomek.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Ázerbájdžán převzal od Arménie další oblast na Karabachu

Ázerbájdžán převzal od Arménie kelbadžarský okres, druhý ze tří trojice regionů, k jejichž předání Baku se Jerevan zavázal v dohodě o ukončení bojů v Náhorním Karabachu. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na ázerbájdžánské ministerstvo obrany.

Ázerbájdžánská armáda vstoupila do kelbadžarského okresu v noci na středu středoevropského času, kdy na místě bylo již po půlnoci. Stalo se tak poté, co ženisté vyčistili horské silnice na trase vojsk od min.

K předání okresu mělo podle dohody původně dojít už 15. listopadu, Baku však termín prodloužilo o deset dní s odvoláním na humanitární důvody. Uvedené tři okresy obklopují samotný Karabach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy