V ohrožení - Olomouc, Veselí, Jevišovka

Ondřej Horňák, ČTK
1. 4. 2006 12:15
Olomouc - Hladina řeky Moravy v Olomouckém kraji nadále stoupá. Situace se zhoršuje zejména v Litovli. Radnice nevylučuje evakuaci části obyvatel.

"Všechna koryta řeky Moravy se rozlévají do města i do okolí. Některé silnice jsou pod vodou a jediná použitelná cesta je z jihu směrem od sjezdu z dálnice v Nasobůrkách." komentovala situaci živě redaktorka Aktuálně.cz Martina Macková.

Olomouc

V Olomouci se zhroutil plán na evakuaci obyvatel městské části Černovír. Z původního počtu 1800 občanů dosud uposlechlo výzvy k evakuaci jen několik desítek lidí. Na místě čekají dle Mackové dosud prázdné evakuační autobusy. Hladina Moravy se bude podle předpokladů kvůli pokračujícímu dešti a tání stále zvedat. Dle odhadů přibližně o dalších 40 centimetrů.

K přesunu lidí již přistoupila olomoucká radnice. Evakuováno bylo v noci na dnešek asi 80 obyvatel Chomoutova a Černovíra. Jak na Olomoucku, tak i na Litovelsku platí od pátečního večera stav nebezpečí. Vyhlásila ho Bezpečnostní rada Olomouckého kraje.

Povodně si vyžádaly na Olomoucku také lidskou oběť. V řekou naplavené tůni bylo dnes ráno nalezeno tělo pětapadesátiletého bezdomovce, který se tak pravděpodobně stal obětí rozvodněné Moravské Sázavy.

Jižní Morava

Povodňová situace na jižní Moravě je sice stále velmi vážná, na mnoha místech je ale neúnavný boj stovek dobrovolníků, hasičů a vojáků s vodou úspěšný. Někde již průtoky klesají. K problémovým oblastem patří zejména Jevišovka na Břeclavsku, kde je obří laguna na polích, dále oblast pod vodním dílem Nové Mlýny, které vypouštějí rekordní množství vody, a narušená hráz u Mikulčic na Hodonínsku, která udržuje řeku Moravu v korytě.

V oblastech jižní Moravy nejhůře postižených povodněmi také platí od pátku zákaz vstupu do lesů. Vydal jej jihomoravský
hejtman Stanislav Juránek. Opatření se týká především lužních lesů na Břeclavsku, které jsou zaplavovány vodami z rozbouřené řeky Dyje a nedaleké řeky Moravy.

Cílem zákazu není jen ochránit veřejnost před případnou velkou vodou nebo usnadnit práci vojákům, hasičům a dobrovolníkům stavějícím hráze. Opatření by mělo pomoci i zvěři, která při povodních v zaplavené krajině jen s obtížemi hledá útočiště.

Veselí nad Lužnicí

Většina jihočeských řek již klesá. V noci kulminovaly Otava, horní tok Vltavy i Malše. Stále však stoupá  hladina Lužnice a Nežárky. Lužnice zaplavuje stovky domů ve Veselí nad Lužnicí. Starosta Veselí Petr Hynek dnes vyhlásil nucenou evakuaci sedmi ulic na Alšově nábřeží.

"Evakuace probíhá v klidu, většina obyvatel s námi spolupracuje bez problému, výraznou pomoc nám poskytuje armáda," uvedl pro Aktuálně.cz Hynek. Město je také uzavřeno pro automobily

"V Lásenici vzrostla hladina Nežárky od večera do dnešních 08:00 o 30 centimetrů," uvedl dispečer Povodí Vltavy Petr Hovorka. S evakuací obyvatel zatopených ulic pomáhá armáda. Podle zvedání hladiny Nežárky město rozhodne o dalších opatřeních. Na Třeboňsku se hladiny toků stabilizovaly, také hladina rybníka Rožmberk se nezvyšuje ani neklesá.

O dalším vývoji podle starosty Třeboně Jiřího Houdka rozhodne, zda bude ještě pršet. "Voda se odtahuje velice pomalu, takže i deště, které přijdou v příštím týdnu, mohou hladinu zvýšit," řekl Houdek. Voda podle něj na Třeboňsku zatím mnoho objektů nezaplavila.

Lužnicí podle Houdka teklo podobné množství vody jako při povodních v roce 2002, ale díky rekonstrukci hráze Nové řeky nenapáchala voda takové škody. "Novořecká hráz se téměř protrhla, ale zabránil tomu rychlý zásah Povodí," dodal Houdek.

Vodohospodářská díla se podle něj podařilo využít na maximum. Rožmberk se tak nedostal do kritické situace jako před čtyřmi lety, kdy se protrhla Novořecká hráz.

 

Právě se děje

Další zprávy