V noci na neděli začne letní čas, 15 vlaků se zpozdí

ČTK ČTK
26. 3. 2011 7:46
Hodiny se posunou v neděli nad ránem ve 2:00 na 3:00
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Změna na letní čas zpozdí v noci ze soboty na neděli o hodinu 15 nočních dálkových spojů Českých drah. Hodiny se posunou v neděli nad ránem - ve 2:00 na 3:00.

Regionální vlaky úprava času neovlivní, na zpožděné rychlíky v neděli čekat nebudou. Oznámilo to tiskové oddělení ČD.

Zpoždění naberou dvojice rychlíků Chopin mezi Vídní a Varšavou, Excelsior mezi Chebem a Košicemi a Šírava mezi Prahou a Humenným.

S hodinovým zpožděním proti jízdnímu řádu pojedou i tři dvojice vlaků EuroNight, a to Slovakia mezi Prahou a Košicemi, Phoenix mezi Prahou a Amsterdamem a Metropol mezi Berlínem a Budapeští přes Prahu. Z Bohumína vyjedou o 60 minut později rychlíky Silesia do Krakova a Vltava do Moskvy.

Do Prahy přijede o hodinu později EuroNight Canopus z Curychu.

"Regionálních vlaků se změna nedotkne, protože během změny času žádné nejedou a na tratě vyrážejí již podle letního času," uvedl Petr Pošta z tiskového oddělení ČD. Zákazníci, kteří se chystají cestovat ráno po změně času, by měli počítat s tím, že noční dálkové vlaky pojedou ještě v ranních hodinách zhruba o hodinu později proti aktuálnímu času.

Cestování lidem zkomplikují i omezené možnosti přestupu. Pravidelné regionální přípoje, které obvykle na tyto rychlíky navazují, na ně v neděli většinou čekat nebudou. Podle ČD je to nutné opatření, které zabrání výraznému zpožďování vlaků a narušení harmonogramu dopravy.

Zpět k astronomickému času se Evropa opět vrátí v neděli 30. října. Při této změně se ručičky hodin posunují o hodinu zpět a vlaky tak na 60 minut zastaví, aby po úpravě času nejely o hodinu dříve.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 6 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy