Top 100 konečné. Kultura

abb
1. 9. 2006 9:59
Top 100 - Konečná podoba kategorie "kultura" je tu. Celé dva měsíce jste nám posílali své tipy, my jsme vybírali a vy poté zase hlasovali. Výsledek hledání českých "NEJ" v oblasti umění je tedy na světě.

Vybrat dvacet nejlepších představitelů české kultury nebylo lehké. Je nám jasné, že významných umělců, kteří by si ocenění zasloužili, je nespočetně. Některé jsme však vybrat museli a s vaší pomocí a za asistence Ministerstva zahraničí jsme sestavili následující žebříček.

Dámy a pánové, čtenářky a čtenáři. Představujeme vám dvacet českých NEJ v kategorii "kultura".

Škoda lásky
Škoda lásky | Foto: Aktuálně.cz
Polka Škoda lásky, ve světě zřejmě nejznámější česká píseň.
Foto: Aktuálně.cz
Leoš Janáček (1854-1928), světově uznávaný skladatel klasické hudby
Foto: Aktuálně.cz
Sv. Anežka česká (1211-1282), nejslavnější česká světice, dcera krále Přemysla Otakara I., přítelkyně sv. Kláry, zakladatelka kláštera. Již od 14. století bylo usilováno o její kanonizaci, svatořečena však byla až roku 1989.
Foto: Aktuálně.cz
Antonín Dvořák (1841-1904), nejslavnější český hudební skladatel, jeho 9. symfonie e moll "Z Nového světa" je jednou z nejhranějších symfonií celého světa.
Foto: Aktuálně.cz
František Kupka (1871-1957), celosvětově významný český malíř a grafik, jeden ze zakladatelů moderního abstraktního umění vycházejícího z kubismu - orfismu.
Laterna Magika
Laterna Magika | Foto: Aktuálně.cz
Laterna Magika, vysoce úspěšný experiment uplatnění filmových postupů v divadle.
Magdalena Kožená
Magdalena Kožená | Foto: Aktuálně.cz
Magdalena Kožená, pěvkyně, v roce 2003 se stala Rytířem řádu umění a literatury Francouzské republiky.
Ema Destinová
Ema Destinová | Foto: Aktuálně.cz
Ema Destinová (1878-1930), nejlepší česká operní pěvkyně všech dob.
Alfons Mucha
Alfons Mucha | Foto: Aktuálně.cz
Alfons Mucha (1860-1939), malíř a výtvarník, představitel secese, proslavený nejvíce plakáty k divadelním hrám.
Bohuslav Martinů
Bohuslav Martinů | Foto: Aktuálně.cz
Bohuslav Martinů (1890-1959), hudební skladatel, jeden z nejvšestrannějších skladatelů 20. století, ale také jeden z nejvíce svobodomyslných tvůrčích talentů.
Nejznámějším představitelem a zároveň na dlouhá léta posledním biskupem Jednoty bratrské byl Jan Amos Komenský, po celé Evropě uznávaný učenec.
Nejznámějším představitelem a zároveň na dlouhá léta posledním biskupem Jednoty bratrské byl Jan Amos Komenský, po celé Evropě uznávaný učenec. | Foto: Aktuálně.cz
Jan Ámos Komenský (1592-1670), pedagog ("Učitel národů"), spisovatel, filosof, teolog a poslední biskup staré Jednoty bratrské.
Spisovatel Karel Čapek
Spisovatel Karel Čapek | Foto: Aktuálně.cz
Karel Čapek (1890-1938), významný spisovatel, novinář, dramatik a filosof. Mimo jiné tvůrce novotvaru "robot".
Foto: Aktuálně.cz
"Osudy dobrého vojáka Švejka" od Jaroslava Haška (1883-1923), jedno z nejznámějších satirických děl světové literatury.
Foto: Aktuálně.cz
Franz Kafka (1883-1924), celosvětově známý pražský německy píšící spisovatel židovského původu, jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století.
Foto: Aktuálně.cz
Jízda králů (Slovácký folklor), unikátní lidová tradice, která nemá ve světě obdoby, každoročně navštíví obec Vlčnov a region Slovácka tisíce lidí ze zahraničí.
Jan Kaplický
Jan Kaplický | Foto: Aktuálně.cz
Jan Kaplický (*1937), architekt, jeho novinářské centrum na londýnském kriketovém stadionu Lords a obchodní dům Selfridges v Birminghamu byly zařazeny deníkem The Independent mezi nejvýznamnější moderní stavby světa.
Foto: Aktuálně.cz
Miloš Forman (*1932), významný český, americký i světově proslulý režisér. V 60. letech představitel tzv. Nové vlny. Proslavil se filmy jako "Přelet nad kukaččím hnízdem" nebo "Amadeus", za něž dostal několik oskarů.
Foto: Aktuálně.cz
Český architektonický kubismus, ryze český architektonický styl, ve kterém bylo postaveno několik staveb, dodnes přitahuje zájem zahraničních odborníků i turistů.
Foto: Aktuálně.cz
Osvobozené divadlo, avantgardní divadelní scéna založená roku 1926 a fungující až do roku 1948. Nejznámějšími představiteli byl Jan Werich a Jiří Voskovec spolu s hudebním skladatelem Jaroslavem Ježkem.
Foto: Aktuálně.cz
Jaroslav Seifert (1901-1986), básník, spisovatel, novinář a překladatel. Spoluzakladatel poetismu a nositel Nobelovy ceny za literaturu (1984).

Umístění je náhodné, projekt se nezabýval pořadím, jen zaplněním jednotlivých bublin. Snažili jsme se výběr poskládat tak, aby zahrnoval všechny umělecké obory - výtvarné umění, film, divadlo, hudbu, architekturu a literaturu.

Zde si můžete připomenout, jak vypadala původní sestava deseti zajímavostí, navržených ministerstvem i pozdější doplnění, o kterém jste hlasovali.

 

Právě se děje

Další zprávy