reklama
 
 

Svět sledoval úplné zatmění Slunce

29. 3. 2006 14:20
Káhira - Tisíce astronomů a davy lidí po letech s napětím sledovaly úplné zatmění Slunce.

Unikátní úkaz mohli pozorovat obyvatelé v zemích od východního cípu Jižní Ameriky přes Afriku až po střed Asie.

V České republice bylo viditelné pouze částečné zatmění, řada hvězdáren a observatoří bude otevřena pro veřejnost. Někteří Češi se však vydali do ciziny kvůli úplnému zatmění. Z Pardubic asi 50 hvězdářů zamířilo do Turecka, další experti směřovali do Egypta.

Životodárná hvězda byla při pohledu ze Země Měsícem zastíněna na linii široké desítky kilometrů. Úplné zatmění trvalo i několik minut, dobře viditelné bude třeba v Ghaně, Togu, Nigeru, Libyi, Turecku, Gruzii i částech Ruska či Kazachstánu.

Řada zemí ve snaze přilákat turisty či ochránit obyvatelstvo kvůli úkazu v minulých dnech a týdnech pořádala množství akcí. V Libyi bylo vyčleněno deset letišť a pět přístavů výhradně pro příjezdy návštěvníků ze 47 zemí; mezi nimi by měli dominovat zejména Američané, Francouzi a Britové.

 • Průběh častečného zatmění Slunce NAJDETE ZDE

Astronomům dokonce libyjské úřady zjednodušily získání víz. Připraveny jsou i "hvězdné tábory" v otevřené poušti, do nichž se sjedou ti, kteří chtějí oblohu pozorovat mimo civilizaci. Libyjské úřady zdůrazňovaly, že nejlepší podmínky pro pozorování úkazu budou právě z jejich zemí, kde bude možné zatmění sledovat po dobu sedmi a půl minuty.

Češi míří do Turecka kvůli zatmění

V Turecku bude zase úplné zatmění viditelné v oblíbených turistických oblastech, jakou je třeba pobřeží Středozemního moře. Tam také směřují experti amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Turci upozorňovali, že právě u nich je nejpravděpodobnější, že tam budou panovat skvělé podmínky a že nehrozí písečné bouře jako v Libyi. Řada tamních hotelů také pro 29. březen hlásila, že má obsazeny všechny pokoje; většina "lovců Slunce", kteří je obsadili, prý pochází z USA či Japonska.

V Turecku se však také objevily obavy, že zatmění by mohlo provázet zemětřesení. Lidé z městečka Niksar, které už v minulosti otřesy půdy krutě zastihly, si proto raději na zahradách postavili stany.

Afrika se úkazů na obloze bojí

V Nigeru vysoký představitel muslimů vyzval souvěrce kvůli zatmění, které za magické považovaly nejrůznější civilizace či náboženství už od dávnověku, ke společným motlitbám.

V Togu, v němž bylo poslední úplné zatmění v roce 1947, se lidé snažili získat speciální brýle, které pro pozorování doporučují experti. Prodáno už jich bylo přes 700.000. "Prosím, nechoďte ven a držte děti uvnitř v den zatmění," uvedlo tožské ministerstvo zdravotnictví.

Niger či Ghana už řadu týdnů předem vytvořily speciální komise, které měly za úkol informovat veřejnost o případných zdravotních problémech, jež by mohly při pozorování nastat, tedy zejména popáleninách očí.

V Česku Měsíc zakryje Slunce zhruba do 0,487 průměru, což je asi 38 procent plochy. Měsíční stín začne v Praze zakrývat Slunce v 11:46, ve 12:48 bude maximální fáze a ve 13:51 úkaz skončí. Časové údaje se mohou v různých místech české kotliny lišit o dvě až tři minuty.

autor: Red Zah, ČTK | 29. 3. 2006 14:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama