Špičky EU rozhodly jako ´chytrá horákyně´

bh, Reuters, čtk
13. 5. 2007 16:00
Summit v Sintře: Nejdřív smlouva o reformách, pak ústava
Pöttering, Merkelová, Barroso. Ústřední trio portugalského minisummitu.
Pöttering, Merkelová, Barroso. Ústřední trio portugalského minisummitu. | Foto: Reuters

Sintra - Evropská unie by se měla rychle dohodnout na stručné smlouvě o reformách. Na projekt evropské ústavy ale také dojde.

Takové šalamounské řešení, trochu připomínající pohádku o chytré horákyni, nabídl o víkendu minisummit EU v portugalské Sintře.

José Manuel Barroso, hostitel a předseda Evropská komise, na něj pozval předsedu europarlamentu Hans-Gerta Pötteringa, současnou šéfku Unie Angelu Merkelovou a premiéry Portugalska a Slovinska.

Obě země totiž postupně převezmou pomyslné unijní žezlo po Německu.

Merkelová opět zopakovala, že na červnovém summitu v Bruselu předloží plán, co dál s euroústavou.

Hrozí ztráta vlivu, varoval Barroso

V Sintře kancléřka nicméně připustila, že základem by měla být jakási "smlouva o smlouvě budoucí", která by vyřešila technické fungování rozšířené Unie.

Sám Barroso se vyhnul odpovědi na otázku, zda Brusel kývne na ideu "minismlouvy", kterou favorizuje Francie a Velká Británie.

"Nejde o minismlouvu nebo maxismlouvu, ale o smlouvu, která dá Evropě schopnost jednat, což jí umožní nabýt světového charakteru" řekl Barroso.

Šéf Evropské komise varoval, že Unii hrozí ztráta vlivu na světové záležitosti, pokud se její členové budou nadále o euroústavu přít.

Merkelová: Sami to nezvládneme

"Potřebujeme více vnější soudržnosti, potřebujeme více demokratické odpovědnosti v metodách práce. Proto potřebujeme dohodu o smlouvě," zdůraznil Barroso.

Sluneční hodiny v paláci v Sintře. Kolik zbývá času na oživení euroústavy ale neurčily.
Sluneční hodiny v paláci v Sintře. Kolik zbývá času na oživení euroústavy ale neurčily. | Foto: Reuters

Po týmovém duchu volala i Merkelová. "Samo Německo nezvládne dotáhnout všechny problémy do úspěšného závěru," řekla.

Summit v Sintře přitom provázely od počátku nejasnosti. Barroso nápad na neformální schůzku podle všeho vypustil příliš brzy a původně plánované setkání vybraných šéfů států a vlád sedmadvacítky - včetně českého premiéra Mirka Topolánka - vzápětí zrušil. Nakonec na něj pozval jen úzkou skupinku lídrů.

Analytici ovšem upozorňují na to, že po případném podpisu "minismlouvy" o hlasovacím systému v EU a novém narýsování kompetencí se státy kritizující euroústavu již k projektu nebudou chtít vrátit.

Dosud nicméně není ani jisté, co všechno by nová smlouva měla upravovat. Česko chce například s Polskem a Nizozemskem zakotvit možnost, aby národní parlamenty mohly vetovat iniciativy komise.

Spory kolem euroústavy by se měly poněkud vyjasnit v úterý. V Berlíně se totiž sejdou vyjednavači vlád EU, aby sladily pozice před červnovým summitem. 

 

 

Právě se děje

Další zprávy