Sonda úspěšně odstartovala k Venuši

9. 11. 2005 8:51
Berlín - Evropská sonda Venus Express se úspěšně vydala na pětiměsíční cestu k planetě Venuši.

Ruská raketa dnes brzy ráno sondu nejprve vynesla na oběžnou dráhu Země. Ta se pak úspěšně odpoutala od rakety a vydala se
na pětiměsíční let k planetě Venuši. Potvrdili to vědci v řídícím středisku Evropské vesmírné agentury v německém Darmstadtu.

Raketa se sondou odstartovala podle plánu tři minuty po půl páté středoevropského času z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Úkolem sondy bude především získat více informací o planetě, která je Zemi nejblíže.

Přečtěte si více o nejnovější misi k Venuši.

Venus Express dorazí k Venuši za 155 dní. Počátkem příštího června by měla zahájit vědecké experimenty. Sonda má více než rok obíhat kolem Venuše a zkoumat nejen její horkou a hustou atmosféru, ale také její půdu. Zvláštní pozornost by měla mise věnovat skleníkovému efektu na Venuši a neustálým hurikánům, brázdícím její atmosférou. Vědecké přístroje mají také zjistit, zda jsou stále aktivní četné sopky na povrchu sousední planety.

Atmosféra Venuše je z 96 procent tvořena oxidem uhličitým a její teplota pod hustými mraky tvořenými výpary kyseliny sírové dosahuje 450 stupňů Celsia.

Přečtěte si více o Venuši

 

Právě se děje

Další zprávy