Foto: Letci ve službách RAF na snímcích válečného reportéra

Foto: Ladislav Sitenský
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
22. 3. 2015 17:20
Od pátku 20. března můžete v Praze zhlédnout fotografie mistra české válečné reportáže Ladislava Sitenského. Výstava nazvaná Perutě ukazuje jeho snímky z 2. světové války.

Praha - V prostorách Českého centra v Praze je od pátku 20. března k vidění výstava unikátních fotografií významného českého fotografa Ladislava Sitenského ze života letců československých perutí britského Královského letectva za 2. světové války. Výstava se koná k 75. výročí vzniku těchto perutí.

Snímky zachycující historické momenty československých hrdinů bojujících proti nacismu, od nástupu pilotů, záběrů života z různých letišť po celé Británii přes letecké snímky až po oslavy konce války v Londýně včetně návratu letců do vlasti. Zde na ně místo respektu a uznání však po pár letech čekala krutá odplata.

Ladislav Sitenský, významný český válečný fotograf, držitel mnoha vysokých vojenských vyznamenání a prestižních uměleckých ocenění, včetně medaile Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění, byl fotograf-samouk. Fotografii nikdy nestudoval, fotografovat začal ve svých 14 letech a za svůj život pořídil kolem půl milionu snímků, z nichž publikoval přibližně 50 tisíc. Za války v Anglii, odkud pochází snímky na výstavě, dokonce neudělal fotografické zkoušky, neuměl odpovídat na technické otázky, a proto byl u vojáků formálně zařazen jako překladatel. Přesto celou dobu fotografoval. 

Na jeho snímcích není vidět žádné násilí, mrtví, snímky po haváriích či tváře poznamenané utrpením. A to ačkoliv fotil v nejkrvavějším konfliktu lidské historie. Ze Sitenského fotografií naopak vyzařuje jistá nepřehlédnutelná laskavost a radost ze života obalená do výtvarnosti a skvělá kompozice jeho snímků. A to přestože tyto fotografie pořizoval těsně po svých dvacátých narozeninách.

Po válce se Ladislav Sitenský vrátil do Československa, kde přečkal útrapy komunistického režimu spolu se svou ženou Paulette a třemi dětmi. Na otázku Karla Hvížďaly, co se mu v životě nejvíc povedlo, kdysi odpověděl: "Asi nejen to, že jsem měl povolání, které mě na sto procent bavilo, ale i to, že jsem měl za manželku Paulette, nejlepší ženu na světě. Bohužel mně umřela, ale žili jsme spolu pětapadesát let, což se mi dnes zdá, že byla velice krátká doba."

Sitenský zemřel ve svých 90 letech v roce 2009. Za svůj život uspořádal nespočet výstav, včetně té z roku 1941 ve slavném Harrods v Londýně, kterou osobně zahájil tehdejší československý exilový prezident Edvard Beneš. Některé ze snímků, které byly tehdy vystaveny v Londýně, je nyní možné vidět i v Českém centru Praha. 

Po skončení výstavy 25. dubna se výstava Perutě přesune do Bratislavy.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy