Foto: Letci ve službách RAF na snímcích válečného reportéra

Foto: Letci ve službách RAF na snímcích válečného reportéra
Fotograf Ladislav Sitenský za svůj život publikoval asi 50 tisíc fotografií a velká část z nich pochází z 2. světové války, kdy sloužil u britského letectva. Právě tyto fotky jsou obsahem výstavy Perutě. Na snímku škpt. Alois Vašátko, velitel 312. stíhací perutě britského Královského letectva (RAF) Martlesham Heath. Rok 1941.
Sitenského fotografie vynikají svou výtvarností, působivou kompozicí a absencí násilí, a to přes to, že jde o fotografie z jedné z nejkrvavějších kapitol lidské historie. Na snímku stíhací letoun Spitfire za ranní rosy.
Sitenský za války sloužil u britského letectva. I kvůli absenci fotografického vzdělání byl zařazen oficiálně jako překladatel, celou dobu ale fotografoval. Na snímku letadlo československé stíhací perutě RAF, severní Wales, rok 1941.
Všechny snímky z druhé světové války, jako je tento z roku 1942 - padající bombardér německé armády sestřelený jedním z členů 312. československé stíhací perutě -, fotil Sitenský těsně po svých dvacátých narozeninách.
Foto: Ladislav Sitenský
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
22. 3. 2015 17:20
Od pátku 20. března můžete v Praze zhlédnout fotografie mistra české válečné reportáže Ladislava Sitenského. Výstava nazvaná Perutě ukazuje jeho snímky z 2. světové války.

Praha - V prostorách Českého centra v Praze je od pátku 20. března k vidění výstava unikátních fotografií významného českého fotografa Ladislava Sitenského ze života letců československých perutí britského Královského letectva za 2. světové války. Výstava se koná k 75. výročí vzniku těchto perutí.

Snímky zachycující historické momenty československých hrdinů bojujících proti nacismu, od nástupu pilotů, záběrů života z různých letišť po celé Británii přes letecké snímky až po oslavy konce války v Londýně včetně návratu letců do vlasti. Zde na ně místo respektu a uznání však po pár letech čekala krutá odplata.

Ladislav Sitenský, významný český válečný fotograf, držitel mnoha vysokých vojenských vyznamenání a prestižních uměleckých ocenění, včetně medaile Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění, byl fotograf-samouk. Fotografii nikdy nestudoval, fotografovat začal ve svých 14 letech a za svůj život pořídil kolem půl milionu snímků, z nichž publikoval přibližně 50 tisíc. Za války v Anglii, odkud pochází snímky na výstavě, dokonce neudělal fotografické zkoušky, neuměl odpovídat na technické otázky, a proto byl u vojáků formálně zařazen jako překladatel. Přesto celou dobu fotografoval. 

Na jeho snímcích není vidět žádné násilí, mrtví, snímky po haváriích či tváře poznamenané utrpením. A to ačkoliv fotil v nejkrvavějším konfliktu lidské historie. Ze Sitenského fotografií naopak vyzařuje jistá nepřehlédnutelná laskavost a radost ze života obalená do výtvarnosti a skvělá kompozice jeho snímků. A to přestože tyto fotografie pořizoval těsně po svých dvacátých narozeninách.

Po válce se Ladislav Sitenský vrátil do Československa, kde přečkal útrapy komunistického režimu spolu se svou ženou Paulette a třemi dětmi. Na otázku Karla Hvížďaly, co se mu v životě nejvíc povedlo, kdysi odpověděl: "Asi nejen to, že jsem měl povolání, které mě na sto procent bavilo, ale i to, že jsem měl za manželku Paulette, nejlepší ženu na světě. Bohužel mně umřela, ale žili jsme spolu pětapadesát let, což se mi dnes zdá, že byla velice krátká doba."

Sitenský zemřel ve svých 90 letech v roce 2009. Za svůj život uspořádal nespočet výstav, včetně té z roku 1941 ve slavném Harrods v Londýně, kterou osobně zahájil tehdejší československý exilový prezident Edvard Beneš. Některé ze snímků, které byly tehdy vystaveny v Londýně, je nyní možné vidět i v Českém centru Praha. 

Po skončení výstavy 25. dubna se výstava Perutě přesune do Bratislavy.

 

Právě se děje

Další zprávy