See-saw economy: inflation high, unemployment low

Aktuálně.cz Economic Reporters
11. 12. 2007 10:00
Prices grow at a record level, but people have jobs
See that? Should have bought that bread last month
See that? Should have bought that bread last month | Foto: AHOLD Retail Slovakia

Prague - The currently busy shops may not show it but life is becoming more expensive in the Czech Republic.

Compared to a year ago the November inflation rate rose 5%, which is the highest inflation rate since August 2001. The year-to-year growth of consumer prices have thus shown a pick up by 1% compared to October figures, the Czech Statistical Office announced on Monday.

The inflation rate rise was mainly spurred by the 4% food and non-alcoholic beverage price increase. It is the highest month-to-month consumer price growth since January 1993. November consumer prices rose 0.9% from the October's figures.

More expensive Christmas

If you happen to be in shops overcrowded with Christmas shoppers these days, you would find it hard to believe that a majority of food product prices have risen, out of which bread and rolls have shown the biggest price hike.

Got to bite the bullet. It's Christmas
Got to bite the bullet. It's Christmas | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

We are also going to pay more for eggs, milk, cheeses, oil, fat, butter and some vegetables since now on.

"Unfortunately, it is clear now the next year inflation rate will have the number 6 at the beginning,"  says Michal Brožka of Raiffeisenbank.

"The reason for that is the increase of the lowered VAT, consumer tax for cigarettes, continuing deregulation of rent prices and increase of energy prices," adds Brožka.

The inflation has been at the centre of the central bank's attention. The Czech National Bank has increased the basic interest rate towards the end of November up to 3.5%, which is the highest in the past five years. Loans will become more expensive then, which will affect particularly mortgages.

The unemployment is down

The Czech unemployment rate has fallen to 5.6 % in November. On month-to-month comparison it is the biggest decline since 1991, said the Ministry of Labor and Social Affairs on Monday.

Employment Office in Ostrava
Employment Office in Ostrava | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

The experts say the number of people looking for a job should continue the downward trend. "The average unemployment rate should drop to 6.1 percent according to our estimate. Next year it should fall to 5.5 percent," says Pavel Mertlík, a main analyst of Raiffeisenbank.

According to the experts next year the country should achieve so-called full employment. The experts predict it will result in a huge pressure on inflation and increase of foreign labor influx.

At the moment the Employment Office registers 341.438 persons, that means 91.000 less than a year ago. The number of people who are looking for a suitable job and could start right away is 312.000.

The Employment Offices offer 140.000 vacancies. That is by 40.000 less compared to 2006 November numbers.

Women, handicapped people and graduates

Among the groups of people who are most disadvantaged in finding a job are women. They form 55.1% of the total number of the jobless. Thus the statistics prove it is much more difficult for women to find a job than for men. There are about 188.000 women without a job.

People with disabilities represent 18 % of the unemployed. The Employment Office registers 64.000 unemployed persons with disabilities, which is one fifth of the total number of the unemployed.

There is also a high percentage of graduates who cannot find a suitable job. Despite of the fall by 10.000 from last year's figures, the jobless graduates still constitute 7% of the total number of the unemployed.

 

Právě se děje

před 4 minutami

V Praze se srazil osobní vlak s rychlíkem. Několik vagonů je vykolejených. Stalo se to v místě, kde byl omezen provoz kvůli srážce vlaku s člověkem

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy