Reversal: Czechs to build new nuclear reactors

Pavel Baroch
26. 7. 2010 16:28
Temelín expansion and Dukovany modernization face no opposition in government or Lower Chamber
Foto: Jan Langer

Prague - The Greens did not manage to pass the 5 percent threshold in the late May legislative elections, which means there is virtually no opposition in the Lower Chamber of the Czech Parliament against plans on nuclear energy build-ups in the Czech Republic.

This means that the center-right coalition can easily implement its nuclear energy program, which includes building new reactors in the Temelín nuclear plant and modernizing the Dukovany nuclear plant.

"We are going to support the nuclear program," Environment Minister Pavel Drobil from the Civic Democratic Party (ODS), the main government party, said when he was presenting his policy objectives. His pro-nuclear stance makes him an exact opposite of his predecessor in the minister's post, Martin Bursík from the Greens.

Read more: Cap and trade: ČEZ among "fattest cats" of Europe

It was precisely the Green Party that, as a member of the coalition that ruled the Czech Republic in 2006-2009, forced the government of PM Mirek Topolánek (ODS) to declare that it would not build any new nuclear power plants.

Now, the coalition consisting of the ODS, conservative TOP 09 and centrist Public Affairs gives nuclear energy a green light. In addition, even the opposition left-wing parties, the Social Democrats and Communists, are in favor of the modernization of Temelín and Dukovany.

Czech energy giant ČEZ, which operates both nuclear plants, is thus one of the biggest winners of the late May legislative elections - they gave birth to a government friendly to its interests.

However, ČEZ will have to make its peace with the fact that the expansion of Temelín will be closely observed by the government's deputy for energy security Václav Bartuška, appointed by the previous caretaker government of PM Jiří Fischer (2009-2010).

Read more: European energy giant ČEZ operates paramilitary unit

In two years, ČEZ wants to select the main contractor and start the construction of the new blocks of the Temelín plant.

ČEZ argues that the energy produced by Temelín will compensate for the gradual downgrade of the brown-coal power plants.

Global trend

The expansion of Temelín is in accord with the global trend that favors nuclear energy. Or, at least according to the Nuclear Energy Technology Roadmap study published by the International Energy Agency and OECD Nuclear Energy Agency.

The study, quoted by President of Czech Nuclear Society Václav Hanus, estimates that in 40 years, the global nuclear energy production will triplicate.

"Nuclear energy is the strongest and most successful advantage in efforts to limit greenhouse gas emissions," said Hanus, quoting the study.

"Nuclear pig in a poke"

On the other hand, the environmentalist organizations Calla and Hnutí Duha (Rainbow Movement) call the expansion of Temelín a "nuclear pig in a poke". They argue there is no independent economic study that would compare the reconstruction plan with a project of savings and renewable resources utilization.

"The cost of a reactor in Olkiluoto, Finland, increased from three to 5.3 billion euro, the costs of a project being prepared in Belene, Bulgaria, increased in a similar manner from 2.5 to nine billion euro," the organizations warned.

The organizations also reminded that the construction of the first two reactors of Temelín in the 1990s was much more expensive than anticipated. When the first bloc was finally launched 10 years ago, the total costs equaled CZK 100 billion (EUR 4 billion).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
Další zprávy