Centrem Ústí běželo stádo divočáků. Chytali je strážníci

ČTK ČTK
16. 4. 2015 17:24
Jedno z prasat porazilo ženu a vběhlo do areálu polikliniky. Nakonec se jej podařilo uspat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Ústí nad Labem - Stádo divokých prasat vběhlo odpoledne do centra Ústí nad Labem. Po hlavní třídě za ním běželi strážníci. Jeden divočák porazil u polikliniky ženu a pak vběhl do areálu. Zvíře uvězněné ve zdravotnickém zařízení zvěrolékař uspal injekcí. Další členové skupinky prasat se rozutekli po krajském městě, popsal zásah mluvčí strážníků Jan Novotný.

Kolik bylo ve stádu prasat, strážníci nestihli spočítat. "Běžela po Masarykově třídě a my za nimi," uvedl Novotný. Jedno se dostalo do areálu polikliniky, když předtím při úprku městem porazilo ženu. "Zranění ženy ani prasete nebyla vážná," konstatoval Novotný.

Uspaného divočáka odvezli strážníci do útulku. Další zvířata se vydala městská policie hledat.

Divoká prasata žijí s Ústečany už nějakou dobu. Doposud je však lidé potkávali hlavně v okrajových částech města a parcích. Zůstávají po nich rozryté trávníky a poničené záhony. Samotnému centru se zatím vyhýbala.

O odstřelu divočáků město jedná s myslivci. Nakoupilo i pasti, do kterých se už několik kusů černé zvěře chytilo. Divoká prasata láká do města hlavně dostatek lehce dostupné potravy. Na pozoru by se lidé měli mít zejména před bachyní se selaty, jinak jsou podle myslivců prasata spíše plachá.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 1 hodinou

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy