Centrem Ústí běželo stádo divočáků. Chytali je strážníci

ČTK ČTK
16. 4. 2015 17:24
Jedno z prasat porazilo ženu a vběhlo do areálu polikliniky. Nakonec se jej podařilo uspat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Ústí nad Labem - Stádo divokých prasat vběhlo odpoledne do centra Ústí nad Labem. Po hlavní třídě za ním běželi strážníci. Jeden divočák porazil u polikliniky ženu a pak vběhl do areálu. Zvíře uvězněné ve zdravotnickém zařízení zvěrolékař uspal injekcí. Další členové skupinky prasat se rozutekli po krajském městě, popsal zásah mluvčí strážníků Jan Novotný.

Kolik bylo ve stádu prasat, strážníci nestihli spočítat. "Běžela po Masarykově třídě a my za nimi," uvedl Novotný. Jedno se dostalo do areálu polikliniky, když předtím při úprku městem porazilo ženu. "Zranění ženy ani prasete nebyla vážná," konstatoval Novotný.

Uspaného divočáka odvezli strážníci do útulku. Další zvířata se vydala městská policie hledat.

Divoká prasata žijí s Ústečany už nějakou dobu. Doposud je však lidé potkávali hlavně v okrajových částech města a parcích. Zůstávají po nich rozryté trávníky a poničené záhony. Samotnému centru se zatím vyhýbala.

O odstřelu divočáků město jedná s myslivci. Nakoupilo i pasti, do kterých se už několik kusů černé zvěře chytilo. Divoká prasata láká do města hlavně dostatek lehce dostupné potravy. Na pozoru by se lidé měli mít zejména před bachyní se selaty, jinak jsou podle myslivců prasata spíše plachá.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy