Foldyna chce po premiérovi zmocněnce pro Ústecký kraj

ČTK ČTK
4. 2. 2014 11:03
Dosud se kraji věnuje Cienciala, který má však zároveň na starost i severní Moravu.
Jaroslav Foldyna
Jaroslav Foldyna | Foto: Ondřej Besperát

Ústí nad Labem - Poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) požaduje zřízení nového místa vládního zmocněnce pro Ústecký kraj.

Foldyna to uvedl s tím, že už odeslal interpelaci premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Současným vládním zmocněncem je od loňského roku bývalý ministr průmyslu a obchodu Rusnokovy vlády Jiří Cienciala, kromě Ústeckého kraje se ale věnuje i kraji Moravskoslezskému.

"Ústecký kraj svého vlastního zmocněnce potřebuje. Některé problémy jsou stejné jako na severní Moravě, ale například v kumulaci vyloučených lokalit a sociálně slabých je na tom Ústecký kraj mnohem hůř," řekl Foldyna.

Premiérovi proto navrhuje úpravu nebo úplnou změnu vládního usnesení tak, aby vznikl samostatný post pro Ústecký kraj. Podle Foldyny by měl zmocněnec ve spolupráci s ministerstvy připravit pro region speciální kroky a programy. "Problémů je celá řada. Od vysoké nezaměstnanosti přes nízkou vzdělanost až po sociální problémy," doplnil Foldyna.

Podle ústeckého hejtmana Oldřicha Bubeníčka (KSČM) by byl nový post vládního zmocněnce pro kraj přínosem. "Pokud existuje možnost, že by měl Ústecký kraj svého vlastního zmocněnce, samozřejmě ji vítáme. Jsme ale rádi, že pro kraj pracuje už současný zmocněnec," řekl Bubeníček a připomněl, že Cienciala měl původně být jen zmocněncem pro Moravskoslezský kraj.

Ústecký kraj se do vládního usnesení dostal až na poslední chvíli. Bubeníček už s Ciencialou jednal na konci ledna. Kraj bude usilovat s pomocí zmocněnce o evropské peníze z operačního programu Zaměstnanost a o nastavení podmínek pro čerpání eurodotací v novém programovém období 2014-2020.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Afghánské prezidentské volby z loňského roku vyhrál Ašraf Ghaní

Vítězem afghánských prezidentských voleb z loňského září je Ašraf Ghaní, uvedla volební komise. Oznámení výsledků bylo po sporech několikrát odloženo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy