Posudek: Opencard stála Prahu 1,74 miliardy. Je předražená

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 27. 4. 2015 11:20
Podle posudku je projekt výhodný pouze pro firmu eMoneyServices, která vlastní na kartu majetková práva.
Foto: Martina Křížová

Praha – Za kartu opencard už Praha zaplatila 1,741 miliardy korun. Miliardu z toho stál provoz, kapitálové výdaje vyšly na 665 milionů korun. Podle posudku společnosti NEXIA AP a.s. je projekt předražený, zastaralý a neužitečný.

Výhodný je prý pouze pro majitele majetkových práv k opencard, firmu eMoneyServices (EMS).

"Opencard není karta Pražana, ale vlastně jen elektronická tramvajenka. Projekt nemá žádné vize, žádné cíle a žádný ekonomický model," řekl Valdemar Linek z NEXIA AP a.s. "Projekt je nejen investičně, ale i provozně velmi nákladný, aniž by pro město znamenal skutečný přínos," dodal.

Opencard je podle něj výhodná pouze pro společnost eMoneyServices (dříve Haguess), která podle výsledků posudku na celé zakázce vydělala 650 milionů korun. Město podle něj od začátku hrálo podřadnou roli.

"Auditor nám sdělil, že to pro Prahu výhodné není. Způsob, jakým opencard funguje, je rovněž pro Prahu velkou finanční zátěží a navíc je vázaná na jednoho dodavatele," reagovala na výsledek primátorka Adriana Krnáčová. Mluvčí EMS Martin Opatrný s výsledkem posudku nesouhlasí: "EMS obdržela od roku 2013 pouze 140 milionu korun. Příjmy firmy Haguess s EMS nesouvisí."

Podle auditora je tak nyní nejlepší nevydávat nové karty, projekt prodloužit do roku 2018 a hledat mezitím jiné řešení. "Je třeba využívat jen aplikaci dopravního podniku DOS, protože to je jediný subjekt, který umí systém provozovat," dodal.

Zcela nereálná je podle něj možnost, že by někdy opencard sloužila jako multifunkční karta.

"Máme předběžné opatření soudu, aby systém zůstal funkční, máme papírové kupony a pomalu se připravuje předávání systému do rukou společnosti Operátor Opencard," řekl k celé situaci Jakub Michálek (Piráti).

Nejdůležitější je podle něj nyní nepřekračovat počet licencí a neomezovat otevřenou soutěž.

Adriana Krnáčová (za ANO) uvedla, že chce odstranit závislost na jednom dodavateli, protože je pro město nevýhodná. "Máme dokončené všechny podklady, máme všechny informace a posudky od auditorů a soudních znalců, abychom mohli pokračovat ve vyjednávání s EMS," řekla. Zda to bude znamenat konec opencard, přímo neuvedla.

"Jestliže závěry společnosti Nexie prokázaly, že hlavní město není schopné se o opencard postarat, EMS je připravena opencard převzít, spravovat, provozovat a především rozvíjet bez dalších investic Prahy,“ uvedl Opatrný.

Návrat k papíru

Radní už dříve schválili částečný návrat k papírovým kuponům, které mají být alternativou k opencard.

Ještě letos by navíc podle primátorky měli mít cestující k dispozici otevřenou platformu, na základě které budou libovolně volit mezi různými druhy cestovních dokladů. Kromě elektronických jízdenek jsou ve hře i bezkontaktní platební karty.

Krnáčová už dřív zmínila možnost rozšíření jiné problematické smlouvy s firmou Erika, která dodává SMS jízdenky. Proti tomu se zvedla vlna nevole jak v řadách opozice, tak i koalice.

Městu docházejí licence

Karta Pražana pochází z doby primátora Pavla Béma (ODS). Praha ji postupně začala zavádět od roku 2006. Kartu opencard vlastní asi 1,2 milionu cestujících.

Městu postupně docházejí licence pro vydávání nových karet, zároveň končí možnost opětovně prodloužit platnost vydaných karet.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy