Praha vyměnila novoroční ohňostroj za videomapping, promítla ho na Národní muzeum

ČTK Domácí ČTK, Domácí
1. 1. 2020 17:42
Videomapping na budovu Národního muzea letos nahradil novoroční ohňostroj, který se v posledních letech odpaloval z letenských sadů. O nahrazení klasického ohňostroje rozhodl magistrát v srpnu. Podle vedení Prahy ohňostroj svým hlukem stresuje zvířata ve městě.
Praha čistá, rostoucí a živá. Sledujte novoroční videomapping na budovu Národního muzea | Video: ČTK

"Videomapping bude rozdělen na sedm obrazů, měl by trvat deset minut a nese název My, Praha. Show se bude promítat na budovu Národního muzea a bude se třikrát opakovat vždy po hodinách, první projekce začne v 18:15 hodin," uvedl v minulosti mluvčí magistrátu Vit Hofman. 

Vedení Prahy rozhodlo, že nahradí tradiční ohňostroj videomappingem, protože ohňostroj mimo jiné svým hlukem stresuje zvířata ve městě. Za třikrát se opakující videomapping hlavní město zaplatilo necelé dva miliony korun.

Přiznivci ohňostroje však o oblíbené zahájení roku nepřišli. Spolek Ohňostroj pro Prahu a městská část Praha 2 se domluvily na odpálení pyrotechniky z Bastionu nad parkem Folimanka v takzvaném Jamrtálu od 18:00. Tématem byla vzpomínka na zesnulé.

Pořadatelé na ohňostroj uspořádali veřejnou sbírku. Pořadatelé pyrotechnické show zároveň ohňostroj zařadili do své kampaně Nebudu střílet, kterou vyzývají lidi, aby sami nepořádali divoké ohňostroje.

"Je to na místě, které je vyvýšené a ohňostroj bude dobře vidět. Důvod je takový, že chceme udržet tradici v Praze, proto jsme místo nabídli a dali této akci záštitu, kterou si zaslouží," řekl místostarosta Jan Korseska (ODS), ale dodal, že se na něm městská část finančně nepodílí.

Ohňostroje byly v minulosti odpalovány například z Letné, Vítkova, Petřína nebo z pontonu na Vltavě. Ohňostroj na začátku loňského roku tematicky připomněl sametovou revoluci a stál 1,7 milionu korun.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Další zprávy