Praha vyměnila novoroční ohňostroj za videomapping, promítla ho na Národní muzeum

ČTK Domácí ČTK, Domácí
1. 1. 2020 17:42
Videomapping na budovu Národního muzea letos nahradil novoroční ohňostroj, který se v posledních letech odpaloval z letenských sadů. O nahrazení klasického ohňostroje rozhodl magistrát v srpnu. Podle vedení Prahy ohňostroj svým hlukem stresuje zvířata ve městě.
Praha čistá, rostoucí a živá. Sledujte novoroční videomapping na budovu Národního muzea | Video: ČTK

"Videomapping bude rozdělen na sedm obrazů, měl by trvat deset minut a nese název My, Praha. Show se bude promítat na budovu Národního muzea a bude se třikrát opakovat vždy po hodinách, první projekce začne v 18:15 hodin," uvedl v minulosti mluvčí magistrátu Vit Hofman. 

Vedení Prahy rozhodlo, že nahradí tradiční ohňostroj videomappingem, protože ohňostroj mimo jiné svým hlukem stresuje zvířata ve městě. Za třikrát se opakující videomapping hlavní město zaplatilo necelé dva miliony korun.

Přiznivci ohňostroje však o oblíbené zahájení roku nepřišli. Spolek Ohňostroj pro Prahu a městská část Praha 2 se domluvily na odpálení pyrotechniky z Bastionu nad parkem Folimanka v takzvaném Jamrtálu od 18:00. Tématem byla vzpomínka na zesnulé.

Pořadatelé na ohňostroj uspořádali veřejnou sbírku. Pořadatelé pyrotechnické show zároveň ohňostroj zařadili do své kampaně Nebudu střílet, kterou vyzývají lidi, aby sami nepořádali divoké ohňostroje.

"Je to na místě, které je vyvýšené a ohňostroj bude dobře vidět. Důvod je takový, že chceme udržet tradici v Praze, proto jsme místo nabídli a dali této akci záštitu, kterou si zaslouží," řekl místostarosta Jan Korseska (ODS), ale dodal, že se na něm městská část finančně nepodílí.

Ohňostroje byly v minulosti odpalovány například z Letné, Vítkova, Petřína nebo z pontonu na Vltavě. Ohňostroj na začátku loňského roku tematicky připomněl sametovou revoluci a stál 1,7 milionu korun.

 

Právě se děje

Další zprávy