Jako v Barceloně. Praha chce oživit sídliště Černý most, mají následovat další

ČTK ČTK
13. 2. 2016 10:33
Do obnovy sídliště Černý most se má zapojit i veřejnost. Při přípravě projektu ve vnitrobloku Vybíralovy ulice, který má tři a půl tisíce obyvatel, čerpali odborníci inspiraci v Barceloně, kde regionální vláda takto obnovila stovku lokalit. Vybavila dětská hřiště a vybudovala nová komunitní centra s programem pro děti a dospělé. Už loni, 25 let od chvíle, kdy se na pražské sídliště nastěhovali první obyvatelé, se uskutečnily koncerty, komunitní setkání nebo výstava o historii.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

Praha - V Praze 14 letos začnou práce na oživení prvního sídlištního vnitrobloku. Obnova se bude týkat Vybíralovy ulice na Černém mostě, kde žije 3500 obyvatel. Vyplývá to z memoranda o spolupráci mezi Prahou a místní radnicí. Znění schválila pražská rada. Na základě pilotního projektu ve Vybíralově ulici chce magistrát v budoucnu revitalizovat další zanedbaná pražská sídliště.

"Memorandum vnímáme jako potvrzení toho, že hlavní město Praha přikládá význam i městským částem a sídlištím na okraji," řekl starosta Prahy 14 Radek Vondra (TOP 09). "Je to vlaštovka, kterou, jak pevně věřím, postupně odstartuje samotná obnova vnitrobloku Vybíralova. A získané zkušenosti následně podpoří obdobné aktivity i v jiných lokalitách Prahy," dodal.

Při přípravě projektu čerpali odborníci inspiraci v Barceloně, kde regionální vláda takto obnovila stovku lokalit. Vybavila dětská hřiště a vybudovala nová komunitní centra s programem pro děti a dospělé. Také do obnovy Vybíralovy ulice se zapojí veřejnost. Už loni, 25 let od chvíle, kdy se na sídliště nastěhovali první obyvatelé, se uskutečnily koncerty, komunitní setkání nebo výstava o historii.

"V letošním roce se ke kulturním akcím přidají tematická plánovací setkání, kde budou místní vyjadřovat své názory na současný stav nebo problémy od dopravy, přes volný čas a kulturu až po zeleň a správu veřejných prostranství," řekl Adam Švejda z Institutu plánování a rozvoje (IPR). Na sídlišti přibudou mimo jiné nástěnky s aktuálními informacemi nebo takzvaný knihobox. Na podzim bude dokončen koncept oživení bloku, který na začátku roku 2017 projednají radní.

V Praze jsou desítky sídlišť, v nichž žije několik set tisíc obyvatel. Za největší je považováno Jižní Město, kde bydlí zhruba 80 000 lidí. Nejvíce sídlišť bylo postaveno v 60. až 80. letech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy