Praha chce odborníka, který pohlídá, co vaří školní jídelny

ČTK ČTK
11. 7. 2015 10:16
Kromě stravování v jídelnách by se měl nový expert zaměřit i na jídlo a pití v automatech, plánuje vedení hlavního města.
Školní jídelna. Ilustrační foto
Školní jídelna. Ilustrační foto | Foto: Zuzana Šmajlerová/Economia

Praha - Vedení hlavního města chce zřídit funkci metodika pro stravování. Ten by měl mimo jiné dohlížet na to, jak se děti stravují ve školních jídelnách. Uvedla to radní Irena Ropková (ČSSD), která má oblast školství na starosti.

"Metodik pro dětské stravování městu chybí už jen z toho důvodu, aby se o tom, jak se děti stravují, vůbec začalo veřejně debatovat,“ říká. Post by měl být podle Ropkové obsazen v řádu několika týdnů, vhodného kandidáta město již začalo hledat.

V kompetenci vybraného odborníka bude řešení stravování ve školních jídelnách v Praze. Rovněž by se měl zabývat sortimentem, který je ve školách v automatech na jídlo a nápoje. "Měl by identifikovat problémy a navrhnout jejich řešení," uvedla Ropková.

V hlavním městě jsou podle magistrátních stránek téměř tři stovky základních škol.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy