Půda domu v Bohdanči ukrývala antény výsadku Silver A

ČTK ČTK
9. 1. 2015 18:41
Používal je radiotelegrafista skupiny Jiří Potůček pro spojení s Londýnem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: archiv Jaroslava Čvančary

Pardubice - Na půdě jednoho z domů v Lázních Bohdaneč byly nalezeny antény, které za druhé světové války sloužily k přípravě atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Používal je radiotelegrafista skupiny Silver A Jiří Potůček pro spojení s Londýnem. Byly ukryté v domě, odkud v roce 1942 vysílal. Jde o jediný dochovaný originál z radiosoupravy Libuše, sdělil majitel domu Adolf Vondrka.

"Potůček z tohoto místa odvysílal souhrnně 24 hodin. Antény jsem našel loni v srpnu, nikdo na půdu nechodil, nebyla tam zavedená elektřina. Se zveřejněním jsem váhal, protože jsem si chtěl být jistý, že se jedná o krátkovlnné antény k vysílačce z druhé světové války. Expertíza to potvrdila," řekl Vondrka.

Překvapivý nález Vondrka poprvé prezentoval v Pardubicích při setkání věnovanému výsadku Silver A. Paraskupina byla na území Protektorátu Čechy a Morava vysazena na konci roku 1941 společně se skupinami Anthropoid a Silver B.

Potůček navázal spojení s Londýnem

Úkolem Silver A bylo zajistit radiové spojení mezi domácím a exilovým odbojem, vybudovat zpravodajskou síť a koordinovat domácí odboj. Atentát na Heydricha provedli členové výsadku Anthropoid 27. května 1942, členové Silver A pomáhali s jeho přípravou.

"Radistovi Silver A Jiřímu Potůčkovi se podařilo navázat spojení s Londýnem a udržovat ho po dobu více než pěti měsíců," uvedl ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl.

Z půdy domu Sádka s číslem 148 odvysílal radista souhrnně 24 hodin. S Londýnem se odtud spojil Potůček ještě v červnu po vyhlazení osady Ležáky. Depeše posílal skoro pět hodin. Rodina Hrabova, u kterých Potůček bydlel, se nejspíš domnívala, že vysílal z bytu v prvním patře, nikoliv z půdy. Proto ani gestapo ji pak neprohledávalo.

"Antény mají velkou cenu pro další bádání, způsob vinutí koncovek je specifický a pravděpodobně půjde prokázat, jestli byly zhotoveny v Londýně před výsadkem nebo jestli je někdo dělal následně v Čechách, třeba někdo z Telegrafie v Pardubicích," řekl Vondrka.

Vysílačky zabavilo gestapo a nedochovaly se. Vondrka si od sběratele z USA pořídil originální vysílačku, stejnou jakou používal Potůček. Typ Hallicrafters SX-24 Skyrider Defiant vážil 15 kilogramů a byl na území protektorátu shozený v samostatném balíku.

Kromě Bohdanče navazoval Potůček spojení u lomu Hlubková u Dachova a v Bohdašíně u Červeného kostelce. Potřeboval dvě antény, protože používal vysílačku a zároveň přijímač.

"Jedna anténa měří 12 metrů, druhá deset metrů, asi nebude celá, může jí kousek chybět. Antény měl Potůček 9,5 metru vysoko, což mu pomohlo k tomu nejlepšímu signálu, který na Pardubicku měl, což je ze záznamů staniční vojenské služby v Londýně zřejmé," dodal Vondrka.

Potůček se po atentátu na Heydricha ukrýval u sedláka v obci Končiny u Červeného Kostelce. Při zátahu gestapa se mu podařilo z obklíčení prostřílet a utéci. Poté se neúspěšně pokusil najít úkryt. Vyčerpaný usnul 2. července 1942 v lesíku poblíž Pardubic, kde ho zastřelil český četník.

V souvislosti s působením skupiny Silver A Němci 24. června 1942 vypálili obec Ležáky. Popraveno bylo také 37 spolupracovníků skupiny z Pardubicka a 15 spolupracovníků z okolí Červeného Kostelce.

 

Právě se děje

Další zprávy