Na silnicích je místy námraza, ale jsou sjízdné

ČTK ČTK
21. 12. 2014 12:35
V Česku se ochladilo. Se sněhovými přeháňkami a namrzajícími vozovkami musí počítat řidiči například na Šumavě a Jindřichohradecku, ale třeba i v Krkonoších.
Foto: Thinkstock

Čechy/Morava - Některé cesty zejména ve vyšších oblastech pokryla v noci na neděli námraza. Se sněhovými přeháňkami a namrzajícími vozovkami musí počítat řidiči například na Šumavě a Jindřichohradecku, ale třeba i v Krkonoších.

Podle silničářů jsou ale všechny cesty sjízdné, byť některé se zvýšenou opatrností. Například v Pošumaví je dohlednost snížená vlivem srážek - někde sněží, jinde padá sníh s deštěm nebo prší, srážky by ale měla postupně ustávat.

Podle hlášení z profesionálních meteorologických stanic mrzne na jihu Čech aktuálně jen na šumavském Churáňově, kde byly ráno minus 2,4 stupně Celsia a sněží. Třeba v Českých Budějovicích je přes plus čtyři stupně.

Sníh v noci pokryl i silnice ve vyšších polohách Olomouckého kraje. Správci cest jej odklízeli ze silnic Šumperska i Jesenicka. Na Červenohorském sedle napadlo podle silničářů do půlnoci deset centimetrů, dalších pět centimetrů přibylo nad ránem. Silnice jsou sjízdné, zvýšená opatrnost je však na místě.

"Sněžilo do půlnoci a poté znovu začalo kolem 03:30. Silnice jsou chemicky ošetřeny. V nižších polohách jsou holé a mokré a ve vyšších polohách leží zbytky sněhové kaše," řekl dispečer šumperské správy silnic.

V Mělníku se v noci na neděli zase pod náporem větru nebezpečně naklonil vánoční strom. "Hasiči ho museli nadzvednout, znovu usadit a ukotvit," sdělila  mluvčí krajských hasičů Lenka Kostková.

Několik centimetrů sněhu leží na vozovkách v oblasti Hlinska na Chrudimsku nebo v Orlických horách. Rozbředlý sníh a déšť se sněhem hlásili ráno silničáří z okolí Chrudimi, Lanškrouna, Poličky, Svitav, Žamberka, Jičína, a rovněž v Krkonoších a v Železných horách. Lokálně cesty namrzají nebo se tvoří náledí.

Rozbředlý sníh je i na hlavním tahu od Tanvaldu k hraničnímu přechodu v Harrachově na Semilsku, zbytky rozbředlého sněhu jsou i na vozovkách v Krušných horách. Místy silničáři vozovky i chemicky ošetřili.

Meteorologové hlásí, že přes den bude na většině území zataženo, přeháňky by se přesto měly odpoledne vyskytovat spíše ojediněle, ve vyšších polohách sněhové. Bude od tří do šesti stupňů, na horách od minus tří do plus tří stupňů. Na horách varují před silným nárazovým větrem a místy i tvorbou sněhových jazyků.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Češi odvedli při vyšetřování výbuchu ve Vrběticích dobrou práci, tvrdí bývalý šéf britské rozvědky MI6

České bezpečnostní složky odvedly dobrou práci při vyšetřování výbuchu muničního areálu ve Vrběticích, který česká vláda v sobotu připsala agentům ruské tajné služby GRU. Podle britského deníku Daily Mail to uvedl bývalý ředitel britské rozvědky MI6 John Sawers.

"Nemělo by být překvapením, že ruské tajné služby působí po celé Evropě a myslím, že Češi si to poskládali dohromady velice dobře," řekl podle deníku Sawers v rozhovoru s vysílací společností BBC. "Celé to nese rukopis ruské zpravodajské operace a myslím, že Češi mají ty dva lidi, kteří se pokusili zavraždit (dvojitého agenta) Sergeje Skripala v Salisbury. Myslím, že proti nim mají pádné důkazy."

"V roce 2014 zásobovali (Češi) zbraněmi ukrajinskou armádu a Rusové měli zájem tomu zabránit, takže ruská vojenská rozvědka (GRU) vyhodila do povětří muniční sklad v České republice a o rok později otrávila bulharského prostředníka," řekl Sawers, který vedl britskou špionáž v letech 2009 až 2014.

Podle něj evropské státy vědí odhadem o pouhé desetině "agresivních" aktivit ruských tajných služeb na svém území.

Zdroj: ČTK
Další zprávy