Na silnicích je místy námraza, ale jsou sjízdné

ČTK ČTK
21. 12. 2014 12:35
V Česku se ochladilo. Se sněhovými přeháňkami a namrzajícími vozovkami musí počítat řidiči například na Šumavě a Jindřichohradecku, ale třeba i v Krkonoších.
Foto: Thinkstock

Čechy/Morava - Některé cesty zejména ve vyšších oblastech pokryla v noci na neděli námraza. Se sněhovými přeháňkami a namrzajícími vozovkami musí počítat řidiči například na Šumavě a Jindřichohradecku, ale třeba i v Krkonoších.

Podle silničářů jsou ale všechny cesty sjízdné, byť některé se zvýšenou opatrností. Například v Pošumaví je dohlednost snížená vlivem srážek - někde sněží, jinde padá sníh s deštěm nebo prší, srážky by ale měla postupně ustávat.

Podle hlášení z profesionálních meteorologických stanic mrzne na jihu Čech aktuálně jen na šumavském Churáňově, kde byly ráno minus 2,4 stupně Celsia a sněží. Třeba v Českých Budějovicích je přes plus čtyři stupně.

Sníh v noci pokryl i silnice ve vyšších polohách Olomouckého kraje. Správci cest jej odklízeli ze silnic Šumperska i Jesenicka. Na Červenohorském sedle napadlo podle silničářů do půlnoci deset centimetrů, dalších pět centimetrů přibylo nad ránem. Silnice jsou sjízdné, zvýšená opatrnost je však na místě.

"Sněžilo do půlnoci a poté znovu začalo kolem 03:30. Silnice jsou chemicky ošetřeny. V nižších polohách jsou holé a mokré a ve vyšších polohách leží zbytky sněhové kaše," řekl dispečer šumperské správy silnic.

V Mělníku se v noci na neděli zase pod náporem větru nebezpečně naklonil vánoční strom. "Hasiči ho museli nadzvednout, znovu usadit a ukotvit," sdělila  mluvčí krajských hasičů Lenka Kostková.

Několik centimetrů sněhu leží na vozovkách v oblasti Hlinska na Chrudimsku nebo v Orlických horách. Rozbředlý sníh a déšť se sněhem hlásili ráno silničáří z okolí Chrudimi, Lanškrouna, Poličky, Svitav, Žamberka, Jičína, a rovněž v Krkonoších a v Železných horách. Lokálně cesty namrzají nebo se tvoří náledí.

Rozbředlý sníh je i na hlavním tahu od Tanvaldu k hraničnímu přechodu v Harrachově na Semilsku, zbytky rozbředlého sněhu jsou i na vozovkách v Krušných horách. Místy silničáři vozovky i chemicky ošetřili.

Meteorologové hlásí, že přes den bude na většině území zataženo, přeháňky by se přesto měly odpoledne vyskytovat spíše ojediněle, ve vyšších polohách sněhové. Bude od tří do šesti stupňů, na horách od minus tří do plus tří stupňů. Na horách varují před silným nárazovým větrem a místy i tvorbou sněhových jazyků.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy