Na silnicích je místy námraza, ale jsou sjízdné

ČTK ČTK
21. 12. 2014 12:35
V Česku se ochladilo. Se sněhovými přeháňkami a namrzajícími vozovkami musí počítat řidiči například na Šumavě a Jindřichohradecku, ale třeba i v Krkonoších.
Foto: Thinkstock

Čechy/Morava - Některé cesty zejména ve vyšších oblastech pokryla v noci na neděli námraza. Se sněhovými přeháňkami a namrzajícími vozovkami musí počítat řidiči například na Šumavě a Jindřichohradecku, ale třeba i v Krkonoších.

Podle silničářů jsou ale všechny cesty sjízdné, byť některé se zvýšenou opatrností. Například v Pošumaví je dohlednost snížená vlivem srážek - někde sněží, jinde padá sníh s deštěm nebo prší, srážky by ale měla postupně ustávat.

Podle hlášení z profesionálních meteorologických stanic mrzne na jihu Čech aktuálně jen na šumavském Churáňově, kde byly ráno minus 2,4 stupně Celsia a sněží. Třeba v Českých Budějovicích je přes plus čtyři stupně.

Sníh v noci pokryl i silnice ve vyšších polohách Olomouckého kraje. Správci cest jej odklízeli ze silnic Šumperska i Jesenicka. Na Červenohorském sedle napadlo podle silničářů do půlnoci deset centimetrů, dalších pět centimetrů přibylo nad ránem. Silnice jsou sjízdné, zvýšená opatrnost je však na místě.

"Sněžilo do půlnoci a poté znovu začalo kolem 03:30. Silnice jsou chemicky ošetřeny. V nižších polohách jsou holé a mokré a ve vyšších polohách leží zbytky sněhové kaše," řekl dispečer šumperské správy silnic.

V Mělníku se v noci na neděli zase pod náporem větru nebezpečně naklonil vánoční strom. "Hasiči ho museli nadzvednout, znovu usadit a ukotvit," sdělila  mluvčí krajských hasičů Lenka Kostková.

Několik centimetrů sněhu leží na vozovkách v oblasti Hlinska na Chrudimsku nebo v Orlických horách. Rozbředlý sníh a déšť se sněhem hlásili ráno silničáří z okolí Chrudimi, Lanškrouna, Poličky, Svitav, Žamberka, Jičína, a rovněž v Krkonoších a v Železných horách. Lokálně cesty namrzají nebo se tvoří náledí.

Rozbředlý sníh je i na hlavním tahu od Tanvaldu k hraničnímu přechodu v Harrachově na Semilsku, zbytky rozbředlého sněhu jsou i na vozovkách v Krušných horách. Místy silničáři vozovky i chemicky ošetřili.

Meteorologové hlásí, že přes den bude na většině území zataženo, přeháňky by se přesto měly odpoledne vyskytovat spíše ojediněle, ve vyšších polohách sněhové. Bude od tří do šesti stupňů, na horách od minus tří do plus tří stupňů. Na horách varují před silným nárazovým větrem a místy i tvorbou sněhových jazyků.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Salač zajel v trénincích Moto3 v Aragónu šestý nejlepší čas

Český motocyklový závodník Filip Salač si v pátek v rámci Velké cenu Aragónu třídy Moto3 zapsal v kombinovaném pořadí obou měřených tréninků šestý nejlepší čas. Výkonem 1:59,103 minuty zaostal o půl vteřiny za nejrychlejším mužem dne, jímž se stal Ital Andrea Migno. Salačův týmový kolega Jakub Kornfeil obsadil dvanáctou příčku se ztrátou tři čtvrtě vteřiny na lídra.

Další zprávy