Soud: Výsledky komunálních voleb v Brně-sever neplatí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 13. 11. 2014 16:09
Rozhodnutí soudu potvrdilo podezření na kupčení s hlasy. Podle svědků volily desítky Romů starostu Rostislava Hakla (ČSSD).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brno - Krajský soud v Brně rozhodl, že výsledky komunálních voleb v městské části Brno-sever jsou neplatné. Rozhodnutí soudu tak potvrdilo podezření na kupčení s hlasy, na nějž si stěžoval lidovecký zastupitel Petr Hladík. 

Romové, kteří dostali za účast ve volbách náramek jako vstup na zábavu, volili ve 12 okrscích ze 45. Ze svědeckých výpovědí vyplynulo, že většina z nich volila starostu Rostislava Hakla (ČSSD). Za hlas jim byl slíben koncert a občerstvení zdarma.

Hakl jakoukoliv spojitost s kupčením s hlasy odmítá.  "Určitě je to nepříjemné hlavně pro Městkou část Brno-sever, budeme nyní postupovat podle rozpočtového provizoria," uvedl Hakl v České televizi s tím, že se necítí žádným způsobem vinen. O jeho kandidatuře v náhradních volbách rozhodnou spolustraníci.

Soud při řešení případu vyslechl řadu svědků, mezi jinými členy komise či studenty politologie, kteří během voleb prováděli výzkum. "Pokud by k tomu jednání nedošlo, nebylo by Zastupitelstvo městské části Brno - sever zvoleno tak, jak bylo zvoleno," stojí v rozhodnutí soudce Davida Rause.

Kauzu dluhodobě prověřuje policie. "Proveřujeme to už několik týdnů a v tuto chvíli jsme ve fázi, kdy vyslýcháme svědky. Je jich ale asi 180 a nejsou všichni jednoduše dohledatelní, proto to trvá déle," uvedl pro Aktuálně.cz policejní mluvčí Pavel Šváb.

Nové volby by mohly být v únoru

Volby v městské části vyhrálo Sdružení občanů Lesné, získalo devět mandátů z 35. Druhé hnutí ANO i třetí ČSSD mají šest zastupitelů. Čtyři mandáty měli lidovci a po dvou TOP 09, Strana zelených, KSČM, A co Brno? a ODS.

Celý volební proces se ale nyní bude opakovat. "My musíme počkat na rozhodnutí ministerstva vnitra, které stanoví nový termín voleb. Počítám, že by to mohlo být v únoru. Nás zatím nikdo nekontaktoval, ale podle informací, co mám, by měla v tuto chvíli bežet už trestní oznámení. Mělo by jich být podáno pět," řekl Aktuálně.cz mluvčí městské části Martin Ingr.

Šváb informaci o počtu trestních oznámení zatím nepotvrdil. "To je informace z týdnu po volbách," poznamenal.

Strany teď budou muset sestavit nové volbení kandidátky. "Strany a seskupení budou muset znovu podat kandidátky. Složíme nové volební komise. Prostě všechno od začátku, jakoby se žádné volby nekonaly,“ potvrdila serveru iDNES.cz jihomoravská volební koordinátorka Eva Sychrová.

Zábavu uspořádal Adámek

Výpovědi volebních komisařů se u soudu shodovaly. Tvrdili, že desítky Romů hovořily o volbě Hakla a někteří z nich spojovali volbu s účastí na zábavě. Akci pro Romy uspořádal Adam Adámek, který prý chtěl Romy jen naučit volit, aby se měli lépe. U soudu Adámek vypověděl, že pro něj bylo důležité, aby Romové k volbám přišli.

"Neříkal jsem jim, koho musí volit. Když se mě zeptali, řekl jsem, že já budu volit Hakla a to jim také doporučuju," řekl dříve Adámek. Právě k tomu soud přihlédl.

"Romové starostu Hakla fakticky volili. Učinili tak proto, že jim to Adam Adámek doporučil a za účast ve volbách jim slíbil bezplatný vstup na zábavu a konzumaci zdarma," stojí v usnesení.

Krajský soud v Brně přijal na konci října více než dvacet návrhů na neplatnost voleb v Jihomoravském kraji.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Manažery viněné kvůli tendrům na ministerstvu práce budou stíhat na svobodě

Policisté budou dva manažery viněné kvůli zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí stíhat na svobodě. Ze zadržení je propustili. Informaci České televize potvrdil státní zástupce Zdeněk Matula. Kriminalisté po pondělním zásahu na ministerstvu zadrželi podle médií náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Muže obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy