Rok 2020 přinese více prodloužených víkendů. Většina svátků bude ve všední den

Domácí Domácí
31. 12. 2019 13:01
Následující rok přinese více volna než ten letošní. Většina státních svátků totiž připadá na všední den a kromě toho si Češi budou moci vychutnat hned šest prodloužených víkendů. Jedinými svátky připadajícími na víkend bude Den upálení mistra Jana Husa a druhý svátek vánoční.
Přestupný rok nabídne více prodloužených víkendů.
Přestupný rok nabídne více prodloužených víkendů. | Foto: Shutterstock

První volný den roku 2020 je středeční Nový rok, kdy si zároveň Česko připomíná Den obnovy samostatného českého státu. Ty, kterých se netýkají školní jarní prázdniny si na delší volno budou muset počkat až do Velikonoc. Letos začínají v pátek 10. dubna a pokračují až do pondělí 13. dubna. 

Dalšími prodlouženými víkendy jsou pak květnové svátky, které budou v pátek. Volno v červenci si Češi budou moci vychutnat pouze v pondělí 6. července na Den upálení mistra Jana Husa, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje (5. července) totiž připadá na neděli. 

Všechny podzimní sváteční dny příští rok připadají na všední dny. A závěr roku přinese dva dny volna v běžném pracovním týdnu. Štědrý den v roce 2020 připadne na čtvrtek, Boží hod pak na pátek.

V přestupném roce se tak Češi mohou těšit na jedenáct volných dní (dva státní svátky připadají na víkend) a 251 dní pracovních. 

Školou povinní se vrátí do lavic až 6. ledna 2020 a hned 31. ledna je čekají pololetní prázdniny. Některým hned na ně navážou jarní prázdniny. Školní velikonoční prázdniny začínají ve čtvrtek 9. dubna a končí v pondělí 13. dubna. 

Letní prázdniny začnou středou 1. července a skončí pondělím 31. srpna. Podzimní prázdniny se uskuteční od 28. října do 1. listopadu a Vánoce začnou školákům ve středu 23. prosince. 

1. ledna 2020 Nový rok, 
Den obnovy samostatného českého státu (středa)
10. dubna Velký pátek (pátek)
13. dubna Velikonoční pondělí (pondělí)
1. května Svátek práce (pátek)
8. května Den vítězství (pátek)
5. července Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje (neděle)
6. července Den upálení mistra Jana Husa (pondělí)
28. září Den české státnosti (pondělí)
28. října Den vzniku samostatného československého státu (středa)
17. listopadu Den boje za svobodu a demokracii (úterý)
24. prosince Štědrý den (čtvrtek)
25. prosince 1. svátek vánoční, Boží hod (pátek)
26. prosince 2. svátek vánoční (sobota)
1. ledna 2021 Nový rok, Den obnovy samostatného českého státu (pátek)

VIDEO: Koupání v Modré laguně. 

Instamísta: Koupání v Modré laguně ozdravuje a zkrášluje | Video: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy