Prasečí chřipka v ČR? V Praze tři podezřelí

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
27. 4. 2009 17:25
Praha - Prasečí chřipka se šíří i do Evropy. Po jednom nakaženém ve Španělsku potvrdili i úřady v Británii nákazu dvou svých občanů. V Česku jsou zatím tři pacienti s podezřením na prasečí chřipku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Ještě v poledne ujišťovali hygienici, že než se prasečí chřipka dostane do Česka, potrvá to přibližně pět týdnů.

O pár desítek minut později ovšem přišla z motolské nemocnice zpráva, že přijali prvního pacienta u nějž existuje podezření na nákazu vírem A/H1N1.

"Podle informací paní primářky jsou ale nálezy zatím negativní. Potvrzeno to budeme mít během zítřka," řekl hlavní hygienik České republiky Michael Vít. Další Čech je podle hygieniků v domácí karanténě.

Další pacien leží v nemocnici na Bulovce. Podle primářky infekční kliniky Hany Roháčové na jejím oddělení leží mladý muž, který se vrátil z Mexika s náznaky chřipkového onemocnění. Výsledky budou známé ve středu, s velkou pravděpodobností ale o prasečí chřipku nejde.

Server tn.cz informoval, že v nemocnici na Bulovce leží s podezřením na nákazu prasečí chřipkou dokonce již dva pacienti.

Pomohly by zásoby Tamiflu

Češi jsou podle slov politiků na možné riziko připraveni. Na pražském letišti Ruzyně například čekají na cestující z Mexika a Spojených států kontroly, které by měly případnému šíření prasečí chřipky zabránit.

 Lidi také seznamují s příznaky nemoci speciální informační tabule. "Každý, kdo by na sobě tyto příznaky pozoroval, se může okamžitě nechat přímo na letišti vyšetřit," přiblížila ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová.

Pokud by se skutečně jednalo o prasečí chřipku, sanita by pacienta ihned převezla do nemocnice Na Bulovce.

Navíc má Česká republika podle ministryně dostatečné zásoby Tamilu. „Zhruba dva miliony balení léku by pokryly potřebu asi dvaceti procent obyvatel," řekla ministryně.

Příznaky jako u běžné chřipky

Prasečí chřipka se nejčastěji přenáší kýchnutím. Bezpečné je naopak pozření vepřového masa, tepelná úprava navíc každý chřipkový virus spolehlivě zničí.

Lidé, kteří uplynulé měsíce strávili v Česku, nemusejí mít podle Michaela Víta obavy. Do kontaktu s virem se nedostali. Opatrnost je ale na místě u těch, kteří navštívili Mexiko či pobývali u mexicko-americké hranice.

Prasečí chřipka se projevuje bolestmi hlavy, svalů, suchým kašlem, rýmou, někdy také průjmem. Častou komplikací je těžký zápal plic. Hlavní hygienik lidem doporučuje stejnou ochranu jako u běžné chřipky: nechodit na místa, kde se shromažďuje hodně lidí, mýt si ruce a dodržovat hygienická pravidla.

Inkubační dobu odborníci prozatím neznají, doba propuknutí nemoci v těle od nakažení by podle nich ale mohla pohybovat mezi jedním a pěti dny.

Hygienici také všem doporučují nechodit do míst, kde je příliš mnoho lidí. "Lidé by si měli mýt často ruce, nebo alespoň používat desinfekční gely na alkoholové bázi," nabádal Vít.


 

Právě se děje

Další zprávy