Powerful Prague lobbyist with political ties arrested

Radek Nohl, Karel Hrubes
13. 2. 2014 17:22
Police arrested Ivo Ritting, lobbyist with ties to Civic Democratic Party, and charged him with money laundering
Ivo Rittig
Ivo Rittig | Foto: Ludvík Hradilek

Prague - The anti-corruption police unit arrested Prague-based lobbyist Ivo Ritting on Thursday morning and charged him over his alleged role in a fraud related to the state-run Prague Public Transit Company (DPP). His lawyer David Michal and two other people were also arrested. All of them have been charged with money laundering.

"Four people have been arrested today in a criminal case related to the Prague transit company," state prosecutor Lenka Bradacova told Aktualne.cz.

The arrest was first reported by iDnes.cz. Just a few hours before the arrest, Rittig told state-run Czech Television that he suspected he was going to be arrested.

Former prime minister charged with bribery

2013: The year that shook Czech politics

In 2013, the anti-corruption police started prosecution against five people over the same criminal case, including former DPP chief executive Martin Dvorak, Neograph printing company board chairman Jan Janku, Rittig's business partner Petr Kmet, and former DPP senior manager Ivo Stika. 

Dvorak told Aktualne.cz that he is not among the people arrested today.

The alleged fraud related to the DPP was first revealed by the Anti-corruption Endowment Fund (NFPK). The organization said that Rittig had received CZK 0.17 from each Prague public transport ticked sold,  via a complicated chain of companies. The tickets were supplied to DPP by Neograph.

Rittig eventually filed a criminal complaint against the NFPK, but a Prague court rejected the complaint, arguing that the NFPK had proved the veracity of its statements.

Neograph trade director Vladimir Sitta recently confirmed to Czech Television that his company had transferred tens of millions of korunas to Cokeville Assets, a British Virgin Islands-based company. The NKPF said that Cokeville Assets was linked to Rittig.

Rittig is known for his ties with the right-wing Civic Democratic Party (ODS).

Follow us on Facebook and Twitter!

 

Právě se děje

před 27 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy