Potvrzeno - Anáhitá není Anáhitá

ven
9. 1. 2006 9:51
Praha - Podrobnější výzkum na podzim nalezené záhadné sošky skončil. "Máme potvrzeno, že není tak stará, jak jsme předpokládali," říká archeolog David Daněček, který ji v září loňského roku našel nedaleko Prahy při průzkumu pravěké lokality.

Původně se předpokládalo, že je nalezená soška zobrazením perské bohyně plodnosti Anáhitá. Její nález byl srovnáván i s objevem Věstonické Venuše nebo nálezy v jeskyni Býčí skála.

Byl by to unikát, ale není pravá

Pokud by se její pravost a stáří potvrdily mohlo jít o nález naprosto unikátní a v evropském měřítku skvěle doplňující poznatky o kulturním a obchodním proudění podél severní hranice římského impéria během stěhování národů, uváděli v září arcehologové.

"Dlouhý plášť, kápě, zelená a zlatá barva jsou symboly, které byly typické právě pro perskou bohyni. Navíc je zde na spodní straně pečetidla erotický motiv, což ukazuje spojitost s plodností," řekl tehdy orientalista a archeolog Petr Charvát z  pražského Archeologického ústavu Akademie věd.

Ten však již bezprostředně po nálezu také varoval, že by soška mohla být jen kopií secesní sošky, pro které byly erotické motivy také typické.

Další výzkum nebude

Výzkum muzea v Roztokách toto varovnání potvrdil. "Na základě výzkumu uložení sošky v místě nálezu, informacím, které se objevily v tisku, a také určení stáří nejspíše opravdu pochází z devatenáctého nebo dvacátého století. Vzhledem k tomu už nebudeme shánět finance na nákladné zkoumání barev na sošce a její výzkum tak končí," říká Daněček.

Archeologové z Roztok se nyní dál budou věnovat pravěkému výzkumu, který v oblasti, kde byla "Anáhitá" nalezena probíhá.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Bolivijský prezident Morales věří, že mandát obhájil v nedělním prvním kole voleb. Volební soud ale přestal zveřejňovat výsledky sčítání

Bolivijský prezident Evo Morales, který stojí v čele země už téměř 14 let, vyhrál první kolo nedělních prezidentských voleb. Podle předběžných výsledků, které po sečtení zhruba 84 procent hlasů oznámil volební soud, ale nezískal přes padesát procent hlasů, ani nezvítězil s desetiprocentním náskokem. Pokud se tyto výsledky potvrdí, bude se 15. prosince poprvé v této zemi konat druhé kolo prezidentských voleb. Podle pozorovatelů Organizace amerických států (OAS) ale volební soud už několik hodin nezveřejňuje další sčítání výsledků.

Podle dosud zveřejněných výsledků získal Morales 45,3 procenta hlasů a jeho největší soupeř Carlos Mesa 38,2 procenta hlasů. A zatímco Mesa po zveřejnění těchto výsledků už vyzval ostatní opoziční kandidáty, aby ho podpořili ve druhém kole, Morales prohlásil, že druhé kolo nebude, protože "věří v sílu venkova". Zatím totiž nebyly sečteny všechny výsledky z venkovských oblastí, kde má nynější prezident více příznivců než Mesa.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Provoz na lince metra A byl před sedmou hodinou znovu obnoven

Vyplývá to z informací na stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy. Metro v pondělí ráno krátce nejezdilo mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař kvůli srážce soupravy s člověkem. 

Zdroj: Domácí
Další zprávy