Potvrzeno - Anáhitá není Anáhitá

ven
9. 1. 2006 9:51
Praha - Podrobnější výzkum na podzim nalezené záhadné sošky skončil. "Máme potvrzeno, že není tak stará, jak jsme předpokládali," říká archeolog David Daněček, který ji v září loňského roku našel nedaleko Prahy při průzkumu pravěké lokality.

Původně se předpokládalo, že je nalezená soška zobrazením perské bohyně plodnosti Anáhitá. Její nález byl srovnáván i s objevem Věstonické Venuše nebo nálezy v jeskyni Býčí skála.

Byl by to unikát, ale není pravá

Pokud by se její pravost a stáří potvrdily mohlo jít o nález naprosto unikátní a v evropském měřítku skvěle doplňující poznatky o kulturním a obchodním proudění podél severní hranice římského impéria během stěhování národů, uváděli v září arcehologové.

"Dlouhý plášť, kápě, zelená a zlatá barva jsou symboly, které byly typické právě pro perskou bohyni. Navíc je zde na spodní straně pečetidla erotický motiv, což ukazuje spojitost s plodností," řekl tehdy orientalista a archeolog Petr Charvát z  pražského Archeologického ústavu Akademie věd.

Ten však již bezprostředně po nálezu také varoval, že by soška mohla být jen kopií secesní sošky, pro které byly erotické motivy také typické.

Další výzkum nebude

Výzkum muzea v Roztokách toto varovnání potvrdil. "Na základě výzkumu uložení sošky v místě nálezu, informacím, které se objevily v tisku, a také určení stáří nejspíše opravdu pochází z devatenáctého nebo dvacátého století. Vzhledem k tomu už nebudeme shánět finance na nákladné zkoumání barev na sošce a její výzkum tak končí," říká Daněček.

Archeologové z Roztok se nyní dál budou věnovat pravěkému výzkumu, který v oblasti, kde byla "Anáhitá" nalezena probíhá.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy