Pokud dítě po očkování zemře, rodiče odškodní stát. Změnu zákona předloží ministr

Domácí Domácí
7. 2. 2019 15:02
Stát se chystá vyplácet peníze pozůstalým, pokud v důsledku povinného očkování pacient zemře. Původní návrh ministerstva zdravotnictví počítal pouze s odškodněním toho, kdo má zdravotní následky. Ke změně přiměla ministerstvo až kritika ombudsmanky Anny Šabatové, která trvala na finanční kompenzaci rodičů či blízkých v případě smrti způsobené povinným očkováním.
Foto: Shutterstock

"Pokud si představíme extrémní situaci, kdy v důsledku povinného očkování dítě zemře, těžko bude někdo pochybovat o traumatu a újmě, kterou tím utrpí rodiče. Proto považuji za nespravedlivé a morálně neakceptovatelné, že zákon na tyto případy nemyslel a nepočítal pro ně ani s odškodněním, ani s náhradou nákladů pohřbu," vysvětlila svou připomínku Šabatová.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) údajně nevěděl o záměru neplatit odškodné v případě úmrtí a informaci zjistil až z médií. Úpravu zákona zajistil ještě před předložením návrhu vládě. "Pokud dítě v důsledku očkování zemře, tak náš záměr je, aby odškodnění poskytnuto bylo," uvedl Vojtěch pro Lidové noviny.

Přesto se nedomnívá, že by vyplácení odškodnění bylo v budoucnosti časté. "Zatím neevidujeme žádný případ, kdy by někdo v důsledku očkování zemřel," uvedl ministr.

Vyměření odškodnění by se mělo podle Lidových novin řídit stejnými pravidly jako jiné případy, kdy dojde k újmě na zdraví. Stát však nebude vždy požadovat prokázání souvislosti mezi podáním očkovací látky a zdravotním následkem, který se jen velmi těžko dokazuje. Konkrétní případy a podmínky, kdy nebude nutné prokazovat širší souvislosti, určí vyhláška ministerstva.

Do roku 2014 nesl odpovědnost za nežádoucí účinky způsobené očkováním lékař. Nový občanský zákoník toto zrušil a za újmu v důsledku očkování není v současnosti odpovědný nikdo. "Už dávno mělo dojít k tomu, aby stát převzal odpovědnost za újmu na zdraví způsobenou v důsledku povinného očkování. Vítám tedy, že k tomu konečně došlo," ocenila změnu ombudsmanka.

Nikdo si neuvědomuje, jak je spalničkový virus nebezpečný, protože nemoc nikdy neviděli, je nakažlivý víc než chřipka, upozorňuje Vilma Marešová. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy