V Krušných horách a na severu Čech bude foukat silný vítr, neustane až do úterý

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 2. 2019 13:12
Silný vítr bude v některých částech Česka foukat až do úterního poledne, meteorologové prodloužili výstrahu. Nejdéle větrno bude v Krušných horách a na horách na severu Čech, právě tam vítr zeslábne až během úterního dopoledne. V noci na úterý bude silný vítr foukat v Pardubickém kraji, na Vysočině a na Moravě a ve Slezsku. Dál platí také varovaní pro nedělní odpoledne a večer, kdy bude větrno na většině území republiky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ivan Buben

"Za studenou frontou k nám začne v noci na pondělí po zadní straně brázdy nízkého tlaku vzduchu proudit studený vzduch od severozápadu. Vítr v Čechách během pondělního dopoledne přechodně zeslábne, naopak na Moravě a ve Slezsku bude odpoledne zesilovat severozápadní vítr" uvedl v neděli Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Západní, postupně severozápadní vítr bude dosahovat v nárazech rychlosti až 70 kilometrů v hodině, v Krušných horách a na horách na severu Čech může dosáhnout rychlosti až 110 kilometrů v hodině. Místy se mohou tvořit také sněhové jazyky. Výstraha ČHMÚ platí pro části krajů Středočeského, Karlovarského, Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého, Ústeckého, Jihomoravského, Olomouckého, Moravskoslezského a pro celou Vysočinu.

V Pardubickém kraji, na Vysočině, v menší části Jihočeského, v Jihomoravském, Olomouckém a části Moravskoslezského kraje pak meteorologové očekávají silný vítr od pondělních 09:00 do úterních 08:00.

Od pondělního večera se pak do úterního rána může na severozápadě země tvořit náledí, pozor by si lidé měli dát především v Karlovarském, Plzeňském a Ústeckém kraji. Povrchy na severozápadě budou po předchozích srážkách mokré a teplota klesne pod nulu. Na jiných místech Česka se bude náledí tvořit jen ojediněle.

Meteorologové v souvislosti s varováním před silným větrem lidem doporučují, aby zajistili okna, dveře a předměty, které mají venku volně uložené. Na horách by měli omezit túry zejména do hřebenových partií. Řidiči by měli jezdit maximálně opatrně.

 

Právě se děje

Další zprávy