Třetina stanic hlásí teplotní rekordy, nejteplejší 16. listopad byl v Husinci

ČTK ČTK
16. 11. 2015 19:08
Zejména jižní Čechy a jižní Morava zažily mimořádně teplý 16. listopad. Asi na třetině stanic, které měří více než 30 let, přepisovali často letité rekordy, někde až o čtyři stupně. Úplně nejvíc naměřili v jihočeském Husinci, a to 17,9 stupně Celsia. Dosud nejvyšší teplota tam byla z roku 1978, kdy vystoupala na 14,4 stupně. Vyplývá to z aktuálních informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Rožnově v Českých Budějovicích vystoupal teploměr na 17,7 stupně, ale tam rekord nepadl, tamní maximum je 17,8 stupně Celsia. Více než 17 stupňů hlásily i Strakonice nebo Třeboň, ale i místa na severu republiky, například Doksany na Litoměřicku, kde naměřili 17,5 stupně Celsia.
Teplý podzim v Česku
Teplý podzim v Česku | Foto: Ludvík Hradilek
 

Právě se děje

před 46 minutami

Chovateli v Ostravě utekl krokodýl, po nebezpečném zvířeti pátrá policie

Policisté v Ostravě intenzivně hledají zhruba metrové mládě krokodýla, které uteklo chovateli ze zahrady v Závodní ulici. Upozornili, že krokodýl může být nebezpečný. Je mrštný a je schopen ulovit menší psy či kočky. Sdělila policejní mluvčí Eva Michalíková.

Policie se o útěku zvířete dozvěděla dnes před 12:00, ze zahrady krokodýl utekl zřejmě v sobotu odpoledne. Jde o druh krokodýl čelnatý (Osteolaemus tetraspis).

"Vzhledem k tomu, že zvíře je už dva dny bez potravy, může být pro veřejnost nebezpečné. Dle konzultace s odborníkem by mohl začít vyhledávat vodní toky, případně se uschovat v listnatém terénu, kde je stín," uvedla Michalíková. Po krokodýlovi podle ní pátrají policisté speciální pořádkové jednotky s policisty z obvodního oddělení.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Počet obětí po záplavách a sesuvech půdy v Indii vystoupil na 160

V Indii v pondělí začaly masivní odklízecí práce po monzunovém dešti, který převážně na západě země vyvolal záplavy a sesuvy půdy. Ty podle agentury AFP nepřežilo více než 159 lidí. Údaje o obětech ale nejsou jednotné - místní úřady, na které se odvolává agentura Reuters, uvádějí přes 160 mrtvých.

V nejvíce zasažených státech Maháráštra, Góa, Telangana a Karnátaka muselo být evakuováno přes 250 000 lidí.

Vláda státu Maháráštra oznámila, že záplavy nepřežilo nejméně 149 lidí, dalších 64 se stále pohřešuje. Podle představitelů tohoto západoindického státu je nepravděpodobné, že jsou stále naživu, protože jsou v troskách uvězněni déle než tři dny. Záchranáři se nemohli rychle dostat k nejvíce zasaženým vesnicím, rozvodněné řeky a sesuvy půdy odřízly příjezdové cesty. Ve vesnici Talije, která leží asi 180 kilometrů od Bombaje, byla pozastavena pátrací akce po 17 nezvěstných.

Zdroj: ČTK
Další zprávy