reklama
 
 

Na polovině míst v Česku padly teplotní rekordy

Aktualizováno 4. 7. 2015 22:25
reklama
Západ Čech mohou zasáhnout silné bouřky s přívalovými dešti a kroupami. Meteorologové také zpřesnili výstrahu před velmi vysokými teplotami.

Na polovině míst v Česku padly teplotní rekordy

Souhrn událostí

reklama
22:22
Aktuálně.cz

Se zpravodajstvím o počasí se z redakce Aktuálně.cz pro dnešek loučíme, dobrou noc.

19:30

Na zhruba polovině meteorologických stanic v Česku v sobotu padly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo - stejně jako v pátek - v Doksanech na Litoměřicku, kde rtuť teploměru vystoupala na 36,5 stupně Celsia. 

18:50

V Libereckém kraji bylo nejtepleji v České Lípě, kde rtuť teploměru ukázala 35,6 stupně Celsia, což je o sedm desetin stupně více než v roce 1994. V Doksech na Českolipsku bylo 34,9 stupně Celsia, v roce 1994 tam měli 34,6 stupně Celsia.

18:47

Na stanici Tuhaň meteorologové naměřili 35,6 stupně Celsia, dnešní teplota tam překonala rekord z roku 1994, kdy tam bylo 34,8 stupně Celsia. Nový rekord padl také v Příbrami, kde se rtuť teploměru vyšplhala na 34,9 stupně. Poslední rekordní teplota z roku 1982 tam byla 32,4 stupně Celsia.

Kralupy nad Vltavou pokořily s teplotou 34,4 stupně rekord z roku 1999 a Lány s 33,9 stupně rekord z roku 1994. V obci Vavřinec na Kutnohorsku meteorologové naměřili 33,1 stupně Celisa, v roce 1999 tam naposled padl teplotní rekord 32,7 stupně Celsia.

Pražské tropy Pražské tropy | Foto: Vojtěch Marek
18:45

Ve středních Čechách v sobotu padly denní teplotní rekordy na stanicích Brandýs nad Labem, Tuhaň na Mělnicku, Příbram, Kralupy nad Vltavou, Vavřinec na Kutnohorsku a Lány na Kladensku. Nejvyšší naměřená teplota byla v Dobřichovicích u Prahy a v Brandýse nad Labem, shodně 35,9 stupně Celsia.

18:16

Meteorologové vyhlásili vpodvečer smogovou situaci i v Praze. Příčinou je vysoká koncentrace ozonu v ovzduší, která může ztížit dýchání u starších a nemocných lidí nebo u dětí. Oznámil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ozonu zřejmě večer ubude, ale v neděli se bude podle meteorologů situace opakovat.

18:07

V noci na neděli bude většinou jasno s teplotami až 19 stupňů Celsia. Přes den bude skoro jasno a teplota vzduchu vystoupá k 36 stupňům, na vrcholcích Šumavy k 29 stupňům.

V pondělí počasí ovlivní slabá studená fronta, za ní se v úterý obnoví příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu. "Při zvětšené oblačnosti musíme od pondělí počítat s bouřkami a přeháňkami, ojediněle i silnými s přívalovými dešti," varoval František Vavruška z Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích.

Pražské tropy Pražské tropy | Foto: Vojtěch Marek
18:07

"V Jihlavě je 33,1 stupně Celsia," hlásí do redakce jihlavský pozorovatel počasí Petr Janoušek.

18:05

Na jihu Čech v sobotu padl jediný dlouhodobý teplotní rekord dne v Hlasivu na Táborsku. Přístroje tam ve stínu zaznamenaly 31,8 stupně Celsia, o šest desetin více než v roce 1994. Stejně jako v pátek bylo největší horko v Jihočeském kraji v Táboře, a to 34,7 stupně.

Až do nedělní 21:00 platí v kraji výstraha před vysokými teplotami a nebezpečím požárů.

17:52

Na 400 vojáků v dobových uniformách se v sobotu odpoledne střetlo v bitevní ukázce ke 149. výročí bitvy u Hradce Králové. Letošní scéna nesla název Sasové u Hradce 1866 a vycházela ze skutečných historických událostí. Tropické teploty daly zabrat jak účastníkům bitvy, tak i divákům, řekl Radek Balcárek z Gardy města Hradec Králové, která akce organizuje.

17:49

Tropická vedra překonala v Olomouckém kraji teplotní rekordy pro dnešní den na několika místech. Dosavadní nejvyšší teploty byly překonány na Javorníku a v Jeseníku. V Javorníku přitom teplota stoupla nad 34 stupňů a podle meteorologů tam bylo nejtepleji v kraji. Rekord padl také v Bělotíně, kde v sobotu meteorologové naměřili 31,6 stupně, což bylo o 0,1 více než v roce 1994. Teplotní rekordy se očekávají také v neděli.

vedro v Praze Foto: Jan Langer
17:32

Sanitky vyjíždějí v sobotu častěji než v jiných dnech v celém regionu. Zdravotníci ústecké Masarykovy nemocnice varovali před kolapsy z veder.

17:31

V Jizerských horách v sobotu zemřel starší muž po kolapsu způsobeném fyzickou námahou v tropických teplotách. "Muž ve věku přes devadesát let měl po fyzické námaze kolaps s následnou zástavou srdce. Zemřel po resuscitaci," uvedla mluvčí záchranné služby Libereckého kraje Lenka Moravcová.

16:50

Stanice v Praze na Karlově naměřila v 16 hodin 35,1 stupně Celsia ve stínu. Ještě tepleji je v Doksanech u Roudnice nad Labem, 35,7 stupně.

vedro v Praze Foto: Adéla Skoupá
16:32

Kvůli vysokým teplotám v sobotu na pět hodin vypadlo vysílání německo-francouzské televizní stanice Arte. V horku se vznítila její elektrická rozvodna a požár zničil dokonce i záložní zdroje energie.

Naproti tomu na západě kontinentu zažívají lidé částečnou úlevu. V Británii v noci udeřily silné bouřky a teploty by dnes neměly překročit 30 stupňů.

16:31

Tropické teploty panují i v Německu, největší horko zřejmě zažijí obyvatelé na východě a jihovýchodě země, kde předpověď hovoří o 34 až 38 stupních Celsia.

Už v sobotu by se ale směrem od Beneluxu a Francie měl nad Německo přesunout pás silných bouřek: meteorologové předpokládají, že kromě intenzivních srážek mohou padat i kroupy a někde se mohou tvořit i tornáda.

Bouře a blesky Bouře a blesky | Foto: Reuters
16:30

Italské ministerstvo zdravotnictví vydalo v souvislosti s nezvykle vysokými teplotami varování, které platí zejména pro oblasti na severu Itálie a města jako je Řím, Florencie, Milán či Turín. Teploty se tam vyšplhají až na 38 stupňů.

Ještě o dva stupně tepleji by mohlo být ve Španělsku, tamní meteorologové varovali, že teploměry budou ukazovat kolem 40 stupňů zejména na jihu a východě země a na Baleárských ostrovech. Na celém Pyrenejském poloostrově pak platí vysoké riziko požárů.

Léto aneb jak se zchladit Po celá desetiletí má již neměnnou podobu: ulicí dlouhou 825 metrů, která spojuje ohradu s arénou pro býčí zápasy, pádí stádo býků, vážících v průměru 600 kilogramů, a před nimi v co nejtěsnější blízkosti prchají nejsrdnatější odvážlivci. Před tím je potřeba se ochladit. | Foto: Reuters
16:26

Smogová situace byla nově vyhlášena i v Ústeckém kraji. Příčinou je vysoká koncentrace ozonu v ovzduší, která může ztížit dýchání u starších a nemocných lidí nebo u dětí. Oznámil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ozonu zřejmě večer ubude, ale v neděli se bude podle meteorologů situace opakovat.

16:20

Na stanici Tuhaň meteorologové naměřili 34,9 stupně Celsia, dnešní teplota tam překonala rekord z roku 1994, kdy tam bylo 34,8 stupně Celsia. Nový rekord padl také v Příbrami, kde se rtuť teploměru vyšplhala na 34,8 stupně. Poslední rekordní teplota z roku 1982 tam byla 32,4 stupně Celsia. Kralupy nad Vltavou pokořily s 34,3 stupně rekord z roku 1999 a Lány s 33,6 stupně rekord z roku 1994.

Opalování Opalovačka na lidu ve Wannsee. Teplotní rekordy v pátek vyhlížel i Berlín. | Foto: Reuters
16:18

Ve středních Čechách už padly denní teplotní rekordy na stanicích Tuhaň na Mělnicku, Příbram, Kralupy nad Vltavou a Lány na Kladensku. Nejvyšší naměřená teplota byla v Dobřichovicích u Prahy, a to 35,9 stupně Celsia, což ale na překonání denního teplotního rekordu nestačilo.

Česko čeká den, kdy padnou teplotní rekordy Průměrné denní teploty dnes vystoupí k 35 stupňům, podle meteorologů by měly padat historické rekordy. V sobotu by pak mělo být jasno jen na východě území, kde by teploty ještě mohly vystoupit na 32 stupňů. Na zbytku území se očekávají teploty kolem 28 stupňů Celsia. | Foto: čtk

  4. 7. 2015 10:50

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama