Na polovině míst v Česku padly teplotní rekordy

Přenos skončil
Západ Čech mohou zasáhnout silné bouřky s přívalovými dešti a kroupami. Meteorologové také zpřesnili výstrahu před velmi vysokými teplotami.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Západ Čech mohou už v sobotu zasáhnout silné bouřky s přívalovými dešti a kroupami. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Meteorologové také zpřesnili výstrahu před velmi vysokými teplotami, které podle nich nyní postihnou celou republiku. Dnes může rtuť vystoupat na 35 stupňů a v neděli až na 37 stupňů Celsia.

Počasí v Česku i ve světě jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
22:22 Logo Aktuálně.cz

Se zpravodajstvím o počasí se z redakce Aktuálně.cz pro dnešek loučíme, dobrou noc.

19:30

Na zhruba polovině meteorologických stanic v Česku v sobotu padly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo - stejně jako v pátek - v Doksanech na Litoměřicku, kde rtuť teploměru vystoupala na 36,5 stupně Celsia. 

18:50

V Libereckém kraji bylo nejtepleji v České Lípě, kde rtuť teploměru ukázala 35,6 stupně Celsia, což je o sedm desetin stupně více než v roce 1994. V Doksech na Českolipsku bylo 34,9 stupně Celsia, v roce 1994 tam měli 34,6 stupně Celsia.

18:47

Na stanici Tuhaň meteorologové naměřili 35,6 stupně Celsia, dnešní teplota tam překonala rekord z roku 1994, kdy tam bylo 34,8 stupně Celsia. Nový rekord padl také v Příbrami, kde se rtuť teploměru vyšplhala na 34,9 stupně. Poslední rekordní teplota z roku 1982 tam byla 32,4 stupně Celsia.

Kralupy nad Vltavou pokořily s teplotou 34,4 stupně rekord z roku 1999 a Lány s 33,9 stupně rekord z roku 1994. V obci Vavřinec na Kutnohorsku meteorologové naměřili 33,1 stupně Celisa, v roce 1999 tam naposled padl teplotní rekord 32,7 stupně Celsia.

Pražské tropy
Pražské tropy | Foto: Vojtěch Marek
18:45

Ve středních Čechách v sobotu padly denní teplotní rekordy na stanicích Brandýs nad Labem, Tuhaň na Mělnicku, Příbram, Kralupy nad Vltavou, Vavřinec na Kutnohorsku a Lány na Kladensku. Nejvyšší naměřená teplota byla v Dobřichovicích u Prahy a v Brandýse nad Labem, shodně 35,9 stupně Celsia.

18:16

Meteorologové vyhlásili vpodvečer smogovou situaci i v Praze. Příčinou je vysoká koncentrace ozonu v ovzduší, která může ztížit dýchání u starších a nemocných lidí nebo u dětí. Oznámil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ozonu zřejmě večer ubude, ale v neděli se bude podle meteorologů situace opakovat.

18:07

V noci na neděli bude většinou jasno s teplotami až 19 stupňů Celsia. Přes den bude skoro jasno a teplota vzduchu vystoupá k 36 stupňům, na vrcholcích Šumavy k 29 stupňům.

V pondělí počasí ovlivní slabá studená fronta, za ní se v úterý obnoví příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu. "Při zvětšené oblačnosti musíme od pondělí počítat s bouřkami a přeháňkami, ojediněle i silnými s přívalovými dešti," varoval František Vavruška z Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích.

Pražské tropy
Pražské tropy | Foto: Vojtěch Marek
18:07

"V Jihlavě je 33,1 stupně Celsia," hlásí do redakce jihlavský pozorovatel počasí Petr Janoušek.

18:05

Na jihu Čech v sobotu padl jediný dlouhodobý teplotní rekord dne v Hlasivu na Táborsku. Přístroje tam ve stínu zaznamenaly 31,8 stupně Celsia, o šest desetin více než v roce 1994. Stejně jako v pátek bylo největší horko v Jihočeském kraji v Táboře, a to 34,7 stupně.

Až do nedělní 21:00 platí v kraji výstraha před vysokými teplotami a nebezpečím požárů.

17:52

Na 400 vojáků v dobových uniformách se v sobotu odpoledne střetlo v bitevní ukázce ke 149. výročí bitvy u Hradce Králové. Letošní scéna nesla název Sasové u Hradce 1866 a vycházela ze skutečných historických událostí. Tropické teploty daly zabrat jak účastníkům bitvy, tak i divákům, řekl Radek Balcárek z Gardy města Hradec Králové, která akce organizuje.

17:49

Tropická vedra překonala v Olomouckém kraji teplotní rekordy pro dnešní den na několika místech. Dosavadní nejvyšší teploty byly překonány na Javorníku a v Jeseníku. V Javorníku přitom teplota stoupla nad 34 stupňů a podle meteorologů tam bylo nejtepleji v kraji. Rekord padl také v Bělotíně, kde v sobotu meteorologové naměřili 31,6 stupně, což bylo o 0,1 více než v roce 1994. Teplotní rekordy se očekávají také v neděli.

Foto: Jan Langer
17:32

Sanitky vyjíždějí v sobotu častěji než v jiných dnech v celém regionu. Zdravotníci ústecké Masarykovy nemocnice varovali před kolapsy z veder.

17:31

V Jizerských horách v sobotu zemřel starší muž po kolapsu způsobeném fyzickou námahou v tropických teplotách. "Muž ve věku přes devadesát let měl po fyzické námaze kolaps s následnou zástavou srdce. Zemřel po resuscitaci," uvedla mluvčí záchranné služby Libereckého kraje Lenka Moravcová.

16:50

Stanice v Praze na Karlově naměřila v 16 hodin 35,1 stupně Celsia ve stínu. Ještě tepleji je v Doksanech u Roudnice nad Labem, 35,7 stupně.

Foto: Adéla Skoupá
16:32

Kvůli vysokým teplotám v sobotu na pět hodin vypadlo vysílání německo-francouzské televizní stanice Arte. V horku se vznítila její elektrická rozvodna a požár zničil dokonce i záložní zdroje energie.

Naproti tomu na západě kontinentu zažívají lidé částečnou úlevu. V Británii v noci udeřily silné bouřky a teploty by dnes neměly překročit 30 stupňů.

16:31

Tropické teploty panují i v Německu, největší horko zřejmě zažijí obyvatelé na východě a jihovýchodě země, kde předpověď hovoří o 34 až 38 stupních Celsia.

Už v sobotu by se ale směrem od Beneluxu a Francie měl nad Německo přesunout pás silných bouřek: meteorologové předpokládají, že kromě intenzivních srážek mohou padat i kroupy a někde se mohou tvořit i tornáda.

Bouře a blesky
Bouře a blesky | Foto: Reuters
16:30

Italské ministerstvo zdravotnictví vydalo v souvislosti s nezvykle vysokými teplotami varování, které platí zejména pro oblasti na severu Itálie a města jako je Řím, Florencie, Milán či Turín. Teploty se tam vyšplhají až na 38 stupňů.

Ještě o dva stupně tepleji by mohlo být ve Španělsku, tamní meteorologové varovali, že teploměry budou ukazovat kolem 40 stupňů zejména na jihu a východě země a na Baleárských ostrovech. Na celém Pyrenejském poloostrově pak platí vysoké riziko požárů.

Po celá desetiletí má již neměnnou podobu: ulicí dlouhou 825 metrů, která spojuje ohradu s arénou pro býčí zápasy, pádí stádo býků, vážících v průměru 600 kilogramů, a před nimi v co nejtěsnější blízkosti prchají nejsrdnatější odvážlivci. Před tím je potřeba se ochladit.
Po celá desetiletí má již neměnnou podobu: ulicí dlouhou 825 metrů, která spojuje ohradu s arénou pro býčí zápasy, pádí stádo býků, vážících v průměru 600 kilogramů, a před nimi v co nejtěsnější blízkosti prchají nejsrdnatější odvážlivci. Před tím je potřeba se ochladit. | Foto: Reuters
16:26

Smogová situace byla nově vyhlášena i v Ústeckém kraji. Příčinou je vysoká koncentrace ozonu v ovzduší, která může ztížit dýchání u starších a nemocných lidí nebo u dětí. Oznámil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ozonu zřejmě večer ubude, ale v neděli se bude podle meteorologů situace opakovat.

16:20

Na stanici Tuhaň meteorologové naměřili 34,9 stupně Celsia, dnešní teplota tam překonala rekord z roku 1994, kdy tam bylo 34,8 stupně Celsia. Nový rekord padl také v Příbrami, kde se rtuť teploměru vyšplhala na 34,8 stupně. Poslední rekordní teplota z roku 1982 tam byla 32,4 stupně Celsia. Kralupy nad Vltavou pokořily s 34,3 stupně rekord z roku 1999 a Lány s 33,6 stupně rekord z roku 1994.

Opalovačka na lidu ve Wannsee. Teplotní rekordy v pátek vyhlížel i Berlín.
Opalovačka na lidu ve Wannsee. Teplotní rekordy v pátek vyhlížel i Berlín. | Foto: Reuters
16:18

Ve středních Čechách už padly denní teplotní rekordy na stanicích Tuhaň na Mělnicku, Příbram, Kralupy nad Vltavou a Lány na Kladensku. Nejvyšší naměřená teplota byla v Dobřichovicích u Prahy, a to 35,9 stupně Celsia, což ale na překonání denního teplotního rekordu nestačilo.

Průměrné denní teploty dnes vystoupí k 35 stupňům, podle meteorologů by měly padat historické rekordy. V sobotu by pak mělo být jasno jen na východě území, kde by teploty ještě mohly vystoupit na 32 stupňů. Na zbytku území se očekávají teploty kolem 28 stupňů Celsia.
Průměrné denní teploty dnes vystoupí k 35 stupňům, podle meteorologů by měly padat historické rekordy. V sobotu by pak mělo být jasno jen na východě území, kde by teploty ještě mohly vystoupit na 32 stupňů. Na zbytku území se očekávají teploty kolem 28 stupňů Celsia. | Foto: čtk
15:44

Přízemní ozon je zdraví škodlivý. Způsobuje podráždění dýchacích cest a očí, bolesti hlavy a zvyšuje riziko astmatického záchvatu. Právě lidé s chronickými dýchacími potížemi, ale i starší lidé a děti by se proto měli podle ČHMÚ odpoledne vyhnout venku větší fyzické zátěži. "U dospělých osob bez zdravotních potíží nejsou nutná žádná omezení," sdělili meteorologové.

15:30

Ve Středočeském kraji byla v sobotu před 15:00 vyhlášena smogová situace. Příčinou je vysoká koncentrace ozonu v ovzduší, která může ztížit dýchání u starších a nemocných lidí nebo u dětí. Oznámil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ozonu zřejmě večer ubude, ale v neděli se bude podle meteorologů situace opakovat.

Za přibýváním přízemního ozonu stojí podle ČHMÚ nynější vedra a silné sluneční záření.

15:27

Sucho bude i navzdory bouřkám, které zřejmě zasáhnou Česko už v sobotu. Od sobotního odpoledne až do noci na pondělí se podle ČHMÚ objeví bouřky na území Plzeňského, Karlovarského a Ústeckého kraje. Přinesou i krupobití, přívalové deště a nárazy větru.

15:24

Zároveň bude i po příští čtyři týdny s velkou pravděpodobností stále sucho. "Až do konce července se očekává méně srážek, než obvykle v tomto období spadne. Deficit srážek, který je na území České republiky od začátku roku, se tak bude i nadále prohlubovat," sdělili meteorologové.

Foto: Vojtěch Marek
15:23

Meteorologové v sobotu také zpřísnili dřívější výstrahu před vedry. Velmi vysoké teploty podle nich zasáhnou o víkendu celou zemi, dnes bude až 35 stupňů, a v neděli dokonce až 37 stupňů Celsia.

15:23

Celý červenec bude podle ČHMÚ ve srovnání s teplotami v minulých letech nadprůměrný. "Déletrvající ochlazení by mělo přijít až na konci července," oznámili pracovníci ústavu. Nejvyšší hranice denních teplot se zřejmě bude držet těsně pod třicítkou a teplotní minima v noci asi neklesnou pod deset stupňů.

Foto: Adéla Skoupá
15:08

V příštích týdnech přetrvají vedra, ochladí se až koncem července. Objeví se sice bouřky, ale srážek bude méně než obvykle. Silné bouřky zasáhnou podle hydrometeorologického ústavu už v sobotu západní Čechy.

 

14:47

Stín, voda a pokrývka na hlavě - to je nezbytná výbava poutníků, kteří zamířili na poutní místo Velehrad na Uherskohradišťsku. Kvůli vedrům pořadatelé kropí nádvoří velehradské baziliky vodou, poutníkům je k dispozici také dostatek tekutin.

Každoročně na Velehrad během cyrilometodějských slavností zamíří desetitisíce lidí. Zda se tropy odrazí i na počtu návštěvníků, nedokážou zatím pořadatelé odhadnout.

S horkem bojuje také téměř stovka vozíčkářů, kteří na Velehrad tradičně dojeli ze všech koutů země.

Několikadenní pamplonské slavnosti se účastní stovky místních obyvatel, ale také turisté z celého Španělska i ze zahraniční.
Několikadenní pamplonské slavnosti se účastní stovky místních obyvatel, ale také turisté z celého Španělska i ze zahraniční. | Foto: Reuters
14:00

Už ve čtvrtek varoval ústav před vedry. Původně předpovídal, že velmi vysoké teploty postihnou hlavně západ Čech a jižní Moravu, ale dnes rozšířil výstrahu na celé Česko, a to do nedělních 21:00.

"Maximální teploty budou v polohách do 600 metrů nadmořské výšky nejčastěji vystupovat v sobotu na 31 až 35 stupňů a v neděli na 33 až 37 stupňů. Vysoké až velmi vysoké teploty se budou pravděpodobně vyskytovat ještě v pondělí a úterý, zejména na jihovýchodě republiky," oznámil ČHMÚ.

Foto: Vojtěch Marek
13:37

Až do odvolání trvá výstraha meteorologů před vyšším rizikem vzniku požárů. Roste také pravděpodobnost růstu koncentrace přízemního ozónu s možností překročení limitů pro vyhlášení smogové situace.

Foto: HZS ČR
13:27

Varování ústavu před bouřkami platí pro Plzeňský, Karlovarský a Ústecký kraj od sobotních 15:00 do nedělních 23:00. "V západních částech České republiky, zejména v horských oblastech, se mohou vytvářet ojedinělé silné bouřky s přívalovými srážkami, kroupami a nárazy větru o rychlosti až 70 kilometrů za hodinu," sdělili meteorologové.

13:24

Západ Čech mohou zasáhnout již v sobotu silné bouřky s přívalovými dešti a kroupami. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové také zpřesnili výstrahu před velmi vysokými teplotami.

Bouře a blesky
Bouře a blesky | Foto: Reuters
13:21

V iráckém Bagdádu v pátek teploměry ukazovaly 46 stupňů. Situace je pro tamní obyvatele o to obtížnější, že nyní slaví muslimský postní měsíc ramadán, kdy by vyznavači islámu za denního světla neměli jíst a pít.

13:20

S vlnou veder se od konce června potýkají některé země na Blízkém východě a v Asii. V Pákistánu už kvůli extrémním teplotám dosahujícím až ke 45 stupňům zemřelo na 1250 lidí.

13:19

Na západě kontinentu zažívají lidé částečnou úlevu. V Británii v noci udeřily silné bouřky a teploty by dnes neměly překročit 30 stupňů.

13:14

Teploty v Itálii nebo Německu se vyšplhají ještě výše než v pátek, až ke 40 stupňům Celsia. V souvislosti s horkým počasím němečtí meteorologové varují i před silnými bouřkami s intenzivním deštěm, kroupami a nárazovým větrem. Ani v příštích dnech se podle nich situace příliš nezlepší a na mnoha místech možná padnou i letité teplotní rekordy.

12:30

Nejen opalovací krém, sluneční brýle a dostatek pití je nutným vybavením pro bezproblémové zvládnutí parných dní. Podívejte se do našeho rádce.

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters
12:10

Západní Evropa zažívá nejteplejší začátek prázdnin za mnoho let, v Asii extrémní horka zabíjejí. Podívejte se do grafiky Aktuálně.cz, jak vedro sužuje jednotlivé státy.

Žena odpočívá u fontány v centru Bruselu.
Žena odpočívá u fontány v centru Bruselu. | Foto: Reuters
12:00

Extrémní teploty postihnou Španělsko, kolem třiceti stupňů dnes podle meteorologů naměří také ve Skandinávii. Německo se chystá na vůbec nejteplejší den roku.

Foto: Zuzana Hronová
11:40

Na dalších 11 meteorologických stanicích bylo noční minimum mezi 19 a 20 stupni. "Vzhledem k dalšímu oteplování je pravděpodobné, že v neděli bude tropická noc naměřena na více stanicích než dnes," doplnil meteorolog Pavel Jůza.

Sluneční světlo má pozitivní účinky, nicméně dlouhé a nechráněné opalování může přinést spálení kůže či její předčasné stárnutí. Podívejte se na grafiku, jak při opalování svoji pokožku chránit.

Foto: Jiří Kropáček, Štěpán Plaček
11:35

"Podle dostupných údajů byla nejteplejší noc naměřena v Praze-Klementinu s minimální noční teplotou 21,5 stupně, Přimda naměřila noční minimum 21,3 stupně, Seč 21 stupňů, Dyleň 20,8 stupně a na stanicích Skuteč, Praha-Libuš a Nová Ves v Horách bylo naměřeno minimum 20,1 stupně," sdělil meteorolog Pavel Jůza.

11:30

Tropickou noc zaznamenali meteorologové na některých místech v Česku. V noci na sobotu rtuť na sedmi měřicích stanicích neklesla pod 20 stupňů, oznámil na svém webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Také poslední dva dny byly tropické, protože denní maxima dosáhla 30 stupňů Celsia. Ústav již dříve varoval, že o víkendu mohou teploty přesáhnout 34 a příští týden 37 stupňů.

Aktualizováno 4. 7. 2015 22:25
 

Právě se děje

Další zprávy