Na svátky vyhlášeno varování před vichrem a námrazou

ČTK ČTK
23. 12. 2013 12:47
Meteorologové prodloužili do úterního poledne varování před silnou námrazou na Vysočině.
Námraza umí řidiče po ránu pěkně potrápit. Ilustrační snímek.
Námraza umí řidiče po ránu pěkně potrápit. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Na Moravě a ve Slezsku bude o Vánocích foukat silný vítr, na Vysočině hrozí až do úterního poledne námraza.

Výstraha před silným a velmi silným větrem platí pro sever a východ Moravy a pro Slezsko, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Meteorologové zároveň prodloužili do úterního poledne varování před silnou námrazou na Vysočině.

Velmi silný vítr povane především ve vyšších nadmořských výškách v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, a to od dnešní noci až do čtvrtečního poledne. Silný vítr bude podle meteorologů foukat i v nižších nadmořských výškách a ve Zlínském kraji.

Vítr bude od úterního rána dosahovat na severu a východě Moravy a ve Slezsku v nárazech až 75 kilometrů v hodině, v oblasti Jeseníků a Beskyd od poloh nad 600 metrů nad mořem 75 až 110 kilometrů v hodině, na hřebenech pak kolem 125 kilometrů v hodině.

Silná námraza bude ve východní polovině Českomoravské vrchoviny dnes odpoledne a v úterý dopoledne tát a odpadávat. "V noci na úterý se při poklesu teploty slabě pod nulu a jihovýchodním větru může opět obnovovat," uvedl ČHMÚ ve výstraze.

Česko pod sněhem:

Meteorologové doporučují, aby lidé kvůli silnému větru zajistili okna a dveře a odstranili nebo upevnili volně uložené předměty jako květináče, zahradní nábytek nebo plechy. Pozor by si měli dávat při řízení, větrné poryvy mohou způsobit, že auto bude neovladatelné. Lidé by se také neměli vydávat pokud možno na túry, a to především na hřebeny hor.

Na Vysočině by si kvůli námraze měli lidé dát pozor na padající led ze stromů a na náledí na vozovce. Námraza také může lámat větve, ohýbat stožáry nebo trhat dráty elektrického vedení. "Tyto účinky námrazy může zesílit vítr, který bude částečně zesilovat i na Českomoravské vrchovině," podotkli meteorologové.

 

Právě se děje

Další zprávy