Filipojakubská noc bude teplá, na Prvního máje se vrátí déšť

Domácí Domácí
29. 4. 2014 17:19
Teploty se ve středu přes den vyšplhají až na 23 stupňů.
Pálení čarodějnic (archivní foto)
Pálení čarodějnic (archivní foto) | Foto: HZS Pardubického kraje

Praha - Tradiční pálení čarodějnic, které letos připadlo na středu, by se mohlo obejít bez deště.

Jen na jihozápadě Čech a na východě Moravy a Slezska hrozí ojediněle déšť a bouřky.

Na většině území ale čekáme polojasno. Ráno se někde mohou objevit mlhy nebo nízká oblačnost. Teploty se přes den vyšplhají až na 23 stupňů. I večer bude teplo, čekáme až 19 °C.

"Během večera a noci se bude postupně pravděpodobnost výskytu srážek všude v ČR blížit nule," řekl ČTK Pavel Šimandl z ČHMÚ.

Dvojice z Čech, které se chystají na Prvního máje políbit pod rozkvetlou třešní, by měly vyrazit raději už dopoledne. Postupně totiž přijdou přeháňky, odpoledne místy bouřky. Na Moravě a ve Slezsku bude polojasno až skoro jasno. I tam ale odpoledne a večer mohou přijít déšť a bouřky. Teploty vyšplhají k 23 stupňům, na západě Čech se však budou pohybovat jen okolo 17 °C.

V pátek bude v Čechách oblačno až zataženo, občas zaprší. Na Moravě a ve Slezsku bude oblačnost přibývat během dne. Místy přijdou přeháňky a bouřky, teploty čekáme mezi 19 a 23 stupni, v Čechách nepřekročí 18 °C.

V sobotu se Česko probudí do deštivého dne, na horách může dokonce sněžit. Během dne bude však od severozápadu oblačnost ubývat a přeháňky ustanou. Nejvyšší teploty očekáváme mezi 9 a 13 stupni.

V neděli se vyčasí. Na většině území bude jasno nebo polojasno, jen na severu a severovýchodě území může ojediněle pršet. Teploty se budou držet mezi 10 a 15 °C.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy