Víkend by mohl přinést i tropickou třicítku, počítejte ale s oblačností a přeháňkami

Domácí Domácí
25. 6. 2020 10:34
Ani v závěru června neustanou v Česku občasné přeháňky a bouřky. Teploty by ale konečně měly potěšit milovníky teplého počasí. V sobotu by se nejvyšší teploty měly podle meteorologů vyšplhat k 27 a v neděli až k 30 stupňům Celsia.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Déšť a přeháňky očekávají meteorologové ve čtvrtek zejména na jihozápadní polovině území, odpoledne a večer i bouřky, vyplývá z aktuální předpovědi zveřejněné Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ). Nejvíce by déšť měl zasáhnout Šumavu, srážky mohou být místy velmi intenzivní a bouřky může provázet také silný vítr. Nejvyšší teploty se budou pohybovat kolem 20 až 24 stupňů Celsia.

V pátek bude na většině území oblačno provázené dešťovými přeháňkami, místy se ale opět mohou vyskytnout bouřky. Tlaková níže se přesune na severovýchod území. Nejvyšší denní teploty budou 20 až 24 °C, při déletrvajícím slunečním svitu až 26 °C. 

"V dalších dnech k nám bude po přední straně brázdy nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou proudit teplý a vlhký vzduch od jihozápadu až západu. V neděli bude postupovat ze západní do střední Evropy studená fronta," uvádějí meteorologové v aktuální předpovědi.

V sobotu by tak déšť měl postihnout pouze východní oblast republiky. Slunečného letního počasí se ale dočkáme jen zpočátku dne, na většině území by později mělo být oblačno, obloha se začne protrhávat až večer. Nejvyšší denní teploty dosáhnou 23 až 27 °C, při déletrvajícím slunečním svitu až 29 °C.

V neděli bude zpočátku skoro jasno až polojasno, při zvětšené oblačnosti přijdou ojediněle přeháňky. Postupně se ale obloha zatáhne a na většině území počasí přinese přeháňky, místy bouřky, ojediněle i silné. Denní teploty ale mohou místy dosáhnout až 30 stupňů Celsia.

V podobném duchu se ponese také začátek příštího týdne, který přinese také přeháňky a déšť. Oteplit a vyjasnit by se podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ mohlo na začátku července.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Prezident Čadu Idriss Déby zemřel na frontové linii. Zemi povede jeho syn

Zemřel prezident Čadu Idriss Déby, který byl 11. dubna zvolen na další prezidentský mandát. Oznámila to armáda. Její mluvčí citovaný agenturou AFP oznámil, že prezident zemřel na následky zranění, jež utrpěl o víkendu na severu země, kde armáda bojuje s povstalci.

Právě dnes na základě předběžných výsledků vyhlásili Débyho vítězem prezidentských voleb. Osmašedesátiletý politik tak získal už šestý mandát. Armáda uvedla, že nejvyšší funkci dočasně přebírá Débyho syn Mahamat Kaká.

Členové jeho kampaně v pondělí oznámili, že se prezident vydal na frontu, aby se připojil k armádním oddílům, jež bojují proti teroristům. Armáda v pondělí oznámila, že s Frontou pro změnu a svornost v Čadu (FACT) bojuje od 11. dubna a že v bitvách přišlo o život 300 rebelů a pět vojáků.

Povstalci, kteří působí v libyjském pohraničí, ve volební den napadli pohraniční post a začali postupovat jižně do Čadu.

Déby se dostal k moci v roce 1990 a patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentě.

"S velkou bolestí Čaďanům oznamujeme, že dnes, v úterý 20. dubna 2021 zemřel prezident Déby," sdělil armádní mluvčí Azem Bermandoa Agouna.

před 1 hodinou

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy