Do Česka přichází mráz, teploty klesnou až k -7 °C

Domácí Domácí
Aktualizováno 25. 11. 2013 13:38
Do konce týdne nás čeká občasné sněžení, teploty i přes den klesnou pod nulu.
...
... | Foto: Thinkstock

Praha - Českou republiku v pondělí zasypal sníh, který se navíc na horách udržel. Sněžit bude i v následujících dnech.

Kromě bílé nadílky nás podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) čeká i výrazné ochlazení, teploty budou i přes den klesat pod nulu, v noci se dostanou až na -7 °C.

V noci na pondělí především na horách sněžilo, ráno se tak ojediněle tvořilo náledí a sněhové jazyky. Přes den může ještě slabě sněžit, bude navíc oblačno, na horách zataženo. V Jeseníkách a Beskydech se mohou postupně tvořit sněhové jazyky.

Nejnižší teploty v noci klesaly k 0 až -4 °C, přes den naměříme -2 až +2 °C, na jihovýchodě až +4 °C, v polohách nad tisíc metrů kolem -5 °C.

V úterý bude polojasno, přes den přechodně oblačno. Místy se objeví sněhové přeháňky, které budou častější na horách na severu a severovýchodě území.

V noci naměříme až -1 až -5 °C, přes den se budou nejvyšší teploty zastavovat na -2 až +2 °C.

Konec týdne přinese sníh

Ve středu bude polojasno, přechodně oblačno, sněžit bude ojediněle. Večer bude oblačnost od západu přibývat. Nejnižší noční teploty klesnou na -3 až -7 °C, přes den rtuť teploměru vystoupá na -2 až +2 °C.

Ve čtvrtek bude zataženo a oblačno, od severu se může objevit občasné sněžení, které bude postupně přecházet v déšť. Ten může především zpočátku namrzat.

V noci naměříme 0 až -4 °C, na jihu a východě až -7 °C. Nejvyšší denní teploty se pak budou pohybovat od 1 až do 5 °C.

Podobné počasí by nás mělo čekat i na konci týdne. Bude zataženo až oblačno s deštěm nebo přeháňkami, na horách a přechodně i ve středních a nižších polohách boudou srážky smíšené nebo sněhové.

Nejnižší noční teploty budou klesat k +3 až -2 °C, přes den naměříme 1 až 6 °C.

Zima jako v Arktidě? Nikoli

Ačkoli teploty už nyní klesají pod nulu, o arktickou zimu, jak je někdy naše počasí označováno, se nejedná. Tzv. arktický den je totiž stav, kdy teplota za celý den nevystoupí nad -10 °C.

"Taková situace je u nás velice vzácná - v nížinách se nevyskytuje ani zdaleka každý rok, ale spíše jednou za několik let. A i na horách si arktické zimy užijí jen po několik dní v roce, v těch nejchladnějších oblastech ročně evidujeme kolem sedmi arktických dní," vysvětluje Martin Štros ze serveru meteocentrum.cz.

Zima, která do Česka nyní přišla, tak má k té arktické skutečně daleko. Je ovšem pravda, že studený vzduch se do České republiky skutečně dostává z Arktidy. Podle Štrose ovšem listopadový vzduch není tak studený, po dvoudenní cestě nad Evropu se navíc ještě ohřeje na teploty kolem nuly.

"V jistém smyslu bychom současnou zimu mohli označit i za 'skandinávskou', protože přes ni k nám vzduch z Arktidy také přešel," dodává meteorolog.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Další zprávy